مقالات

8 مرحله مهم در چرخه حسابداری

دراین مقاله باما همراه باشید تا 8 مرحله مهم در چرخه حسابداری را مرور کنیم. دانستن چرخه حسابداری هشت مرحله ای برای هر شرکت حسابداری مهم است. این کل فرآیند مسئولیت های یک حسابدار را به هشت مرحله اساسی تقسیم می کند. بسیاری از این مراحل اغلب از طریق نرم افزارهای حسابداری و برنامه های فناوری خودکار می شوند. با این حال، دانستن و استفاده از مراحل به صورت دستی می تواند برای حسابداران مشاغل کوچک که با حداقل پشتیبانی فنی روی کتاب ها کار می کنند ضروری باشد.

  • چرخه حسابداری فرآیندی است که برای تسهیل حسابداری مالی فعالیت های تجاری برای صاحبان مشاغل طراحی شده است.
  • معمولاً هشت مرحله در یک چرخه حسابداری وجود دارد.
  • بسته شدن چرخه حسابداری به صاحبان مشاغل گزارش عملکرد مالی جامعی را ارائه می دهد که برای تجزیه و تحلیل کسب و کار استفاده می شود.
  • هشت مرحله چرخه حسابداری به شرح زیر است: شناسایی تراکنش ها، ثبت تراکنش ها در مجله، ارسال، تراز آزمایشی تعدیل نشده، کاربرگ، تعدیل ورودی های مجله، صورت های مالی و بستن دفاتر.
  • اگرچه تقریباً تمام حسابداری به صورت الکترونیکی انجام می شود، اما هنوز باید به طور کامل بررسی شود.

چرخه حسابداری

چرخه حسابداری چیست؟ چرخه  حسابداری  یک فرآیند اساسی و هشت مرحله ای برای تکمیل وظایف حسابداری یک شرکت است. این یک راهنمای واضح برای ثبت، تجزیه و تحلیل و گزارش نهایی فعالیت های مالی یک کسب و کار است.

در حوزه خدمات مالی، چرخه حسابداری به طور جامع در طول یک دوره گزارش کامل استفاده می شود. بنابراین، سازماندهی ماندن در طول چارچوب زمانی فرآیند می تواند یک عنصر کلیدی باشد که به حفظ کارایی کلی کمک می کند. دوره های چرخه حسابداری بر اساس نیازهای گزارشگری متفاوت خواهد بود. اکثر شرکت ها به دنبال تجزیه و تحلیل عملکرد خود به صورت ماهانه هستند، اگرچه برخی ممکن است بیشتر بر نتایج فصلی یا سالانه تمرکز کنند.

صرف نظر از این، اکثر حسابداران روز به روز از وضعیت مالی شرکت آگاهی دارند. به طور کلی، تعیین مقدار زمان برای هر چرخه حسابداری مهم است زیرا تاریخ های خاصی را برای باز کردن و بسته شدن تعیین می کند. هنگامی که یک چرخه حسابداری بسته می شود، یک چرخه جدید شروع می شود و فرآیند حسابداری هشت مرحله ای را دوباره شروع می کند.

آشنایی با چرخه 8 مرحله ای حسابداری

چرخه حسابداری هشت مرحله ای با ثبت هر معامله شرکت به صورت جداگانه شروع می شود و با گزارش جامع فعالیت های شرکت برای بازه زمانی چرخه تعیین شده به پایان می رسد. بسیاری از شرکت ها از نرم افزار حسابداری برای خودکارسازی چرخه حسابداری استفاده می کنند. این به حسابداران اجازه می دهد تا تاریخ های چرخه را برنامه ریزی کرده و گزارش های خودکار را دریافت کنند.

بسته به سیستم هر شرکت، ممکن است کم و بیش از اتوماسیون فنی استفاده شود. به طور معمول، حسابداری شامل برخی پشتیبانی فنی می شود، اما ممکن است یک حسابدار لازم باشد تا در چرخه حسابداری در نقاط مختلف مداخله کند.

هر شرکتی معمولاً باید چرخه حسابداری هشت مرحله‌ای را به روش‌های خاصی اصلاح کند تا با مدل کسب‌وکار شرکت و رویه‌های حسابداری مطابقت داشته باشد. اصلاحات حسابداری تعهدی در مقابل حسابداری نقدی معمولاً یکی از نگرانی های اصلی است.

شرکت ها همچنین می توانند بین حسابداری تک ورودی یا حسابداری دو ورودی یکی را انتخاب کنند. حسابداری دوطرفه برای شرکتها لازم است تا هر سه صورت مالی اصلی را تهیه کنند: صورت سود و زیان، ترازنامه و صورت جریان نقدی.

8 مرحله چرخه حسابداری

هشت مرحله چرخه حسابداری شامل موارد زیر است:

شناسایی تراکنش ها

اولین گام در چرخه حسابداری شناسایی معاملات است. شرکت ها در طول چرخه حسابداری معاملات زیادی خواهند داشت. هر یک باید به درستی در دفاتر شرکت ثبت شود.

ثبت سوابق برای ثبت انواع معاملات ضروری است. بسیاری از شرکت ها از فناوری نقطه فروش مرتبط با دفاتر خود برای ثبت معاملات فروش استفاده می کنند. علاوه بر فروش، هزینه هایی نیز وجود دارد که می تواند انواع مختلفی داشته باشد.

ثبت معاملات در یک مجله

مرحله دوم در چرخه ایجاد ورودی های مجله برای هر تراکنش است. فناوری نقطه فروش می تواند به ترکیب مراحل یک و دو کمک کند، اما شرکت ها باید هزینه های خود را نیز پیگیری کنند. انتخاب بین حسابداری تعهدی و نقدی تعیین کننده زمان ثبت رسمی معاملات است. به خاطر داشته باشید که حسابداری تعهدی مستلزم تطبیق درآمدها با هزینه ها است، بنابراین هر دو باید در زمان فروش ثبت شوند.

حسابداری نقدی مستلزم ثبت تراکنش ها هنگام دریافت یا پرداخت وجه نقد است. حسابداری دوبار ثبت دو ورودی با هر تراکنش را به منظور مدیریت ترازنامه کاملاً توسعه یافته همراه با صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد می طلبد.

اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP) و استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) هر دو شرکت های دولتی را ملزم می کنند که از حسابداری تعهدی برای صورت های مالی خود استفاده کنند.

در حسابداری دو طرفه، هر تراکنش دارای یک بدهی و یک بستانکار برابر با یکدیگر است. حسابداری تک ورودی با مدیریت دسته چک قابل مقایسه است. گزارشی از موجودی ها ارائه می دهد اما نیازی به چندین ورودی ندارد.

ارسال

هنگامی که یک تراکنش به عنوان یک مدخل مجله ثبت شد، باید به حسابی در دفتر کل ارسال شود . دفتر کل خلاصه ای از تمام فعالیت های حسابداری را بر اساس حساب ارائه می کند. این به یک حسابدار اجازه می دهد تا وضعیت و وضعیت مالی را بر اساس حساب نظارت کند. یکی از رایج‌ترین حساب‌هایی که در دفتر کل به آن‌ها ارجاع می‌شود، حساب نقدی است که میزان وجه نقد موجود را مشخص می‌کند.

قبلاً دفتر کل استاندارد طلایی برای ثبت تراکنش ها بود، اما اکنون که تقریباً تمام حسابداری به صورت الکترونیکی انجام می شود، دفتر کل کمتر مورد توجه قرار می گیرد زیرا همه تراکنش ها به طور خودکار ثبت می شوند.

موجودی آزمایشی تنظیم نشده

در پایان دوره حسابداری،  تراز آزمایشی  به عنوان مرحله چهارم در چرخه حسابداری محاسبه می شود. تراز آزمایشی موجودی های تعدیل نشده آن در هر حساب را به شرکت می گوید. سپس تراز آزمایشی تعدیل نشده برای آزمایش و تجزیه و تحلیل به مرحله پنجم منتقل می شود.

این اولین مرحله ای است که پس از پایان دوره حسابداری و شناسایی، ثبت و ارسال همه معاملات به دفتر کل انجام می شود (این کار معمولاً به صورت الکترونیکی و خودکار انجام می شود، اما نه همیشه.

هدف از این مرحله اطمینان از برابری کل موجودی اعتبار و کل مانده بدهی است. اگر این اعداد با هم مطابقت نداشته باشند، این مرحله می‌تواند اشتباهات زیادی را مرتکب شود.

کاربرگ

تجزیه و تحلیل یک کاربرگ و شناسایی ورودی های تنظیمی، مرحله پنجم چرخه را تشکیل می دهد. یک کاربرگ ایجاد و استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که بدهی ها و اعتبارات برابر هستند. اگر مغایرت وجود داشته باشد، باید اصلاحاتی انجام شود.

علاوه بر شناسایی هر گونه خطا، ممکن است در هنگام استفاده از حسابداری تعهدی، برای تطبیق درآمد و هزینه به ورودی های تعدیل نیاز باشد.

تنظیم ورودی های مجله

در مرحله ششم، یک حسابدار تنظیمات را انجام می دهد. در صورت لزوم، تنظیمات به عنوان مدخل های مجله ثبت می شوند.

صورتهای مالی

پس از اینکه شرکت تمام ورودی های تعدیل را انجام داد، سپس صورت های مالی خود را در مرحله هفتم تهیه می کند. برای اکثر شرکت‌ها، این صورت‌ها شامل صورت سود و زیان ، ترازنامه و صورت جریان نقدی است .

بستن دفاتر

در نهایت، یک شرکت با بستن دفاتر خود در پایان روز در تاریخ بسته شدن مشخص شده، چرخه حسابداری را در مرحله هشتم به پایان می رساند. بیانیه های پایانی گزارشی برای تجزیه و تحلیل عملکرد در طول دوره ارائه می دهد.

پس از بسته شدن، چرخه حسابداری دوباره از ابتدا با یک دوره گزارش جدید شروع می شود. بسته شدن معمولاً زمان خوبی برای تشکیل پرونده، برنامه ریزی برای دوره گزارش بعدی و بررسی تقویم رویدادها و وظایف آینده است.

تفاوت بین چرخه حسابداری و چرخه بودجه چیست؟

تفاوت اصلی بین چرخه حسابداری و چرخه بودجه در چرخه حسابداری است که معاملات را پس از وقوع آنها جمع آوری و ارزیابی می کند. چرخه بودجه تخمینی از درآمدها و هزینه ها در یک دوره زمانی مشخص در آینده است و هنوز اتفاق نیفتاده است. یک چرخه بودجه می تواند از صورت های حسابداری گذشته برای کمک به پیش بینی درآمدها و هزینه ها استفاده کند. جالب است بدانید شرکت های حسابداری علاوه برحسابرسی، خدمات تحریر دفاتر قانونی نیز انجام می دهند.

مراحل چرخه حسابداری به ترتیب چیست؟

مراحل چرخه حسابداری عبارتند از شناسایی تراکنش ها، ثبت تراکنش ها در مجله، ثبت تراکنش ها، تهیه تراز آزمایشی تعدیل نشده، تجزیه و تحلیل کاربرگ، تنظیم مغایرت های ثبت روزنامه، تهیه صورت مالی و بستن دفاتر.

هدف اصلی چرخه حسابداری چیست؟

هدف اصلی چرخه حسابداری اطمینان از صحت و انطباق صورتهای مالی است. اگرچه بیشتر حسابداری به صورت الکترونیکی انجام می شود، اما همچنان مهم است که همه چیز درست باشد زیرا خطاها می توانند در طول زمان تشدید شوند.

برخی از مزایا و معایب حسابداری کدام اند؟

برخی از مزایای حسابداری این است که در مالیات، تصمیم گیری، ارزیابی کسب و کار کمک می کند و اطلاعاتی را در اختیار طرف های مهم مانند سرمایه گذاران و مجریان قانون قرار می دهد. برخی از معایب این است که اطلاعات ممکن است مغرضانه باشد، می توان تا حدی تخمین زد، می تواند دستکاری شود، و واحدهایی که برای اندازه گیری عملکرد تجاری استفاده می شوند، یعنی پول نقد، تغییر در ارزش.

فرآیند چرخه حسابداری هشت مرحله ای حسابداری را برای حسابداران و کارآفرینان پرمشغله آسان می کند. این می تواند به حذف حدس و گمان از نحوه رسیدگی به فعالیت های حسابداری کمک کند. همچنین به اطمینان از ثبات، دقت و تجزیه و تحلیل عملکرد مالی کارآمد کمک می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *