مقالات

چرا شرکت ها به حسابداری نیاز دارند؟

نیاز شرکت ها به حسابداری

حسابداری شغلی است که با کمک ثبت داده های مالی و تحلیل نتایج آن، تاثیری مستقیم در تصمیم گیری ها می گذارد. تصمیم گیری هایی که شاید در نگاه اول از دید خیلی از مدیران مخفی بماند. ولی در نهایت نبض شرکت در دست این تصمیم ها خواهد بود. تصمیم هایی که عملکرد شرکت در  طولانی مدت را مشخص می کند.شرکت حسابداری معتبر و کارآمد نقش انکار ناپذیری در رشد یک کسب و کار داشته باشد.و  نیاز به حسابداری برای اولین بار در بررسی بازده کسب و کار احساس می شود. شما صاحب هر کسب و کاری که باشید، نیاز دارید بدانید بازدهی شما مناسب بوده است یا خیر. این کار فقط با داشتن یک سیستم حسابداری خوب عملی است.

اهمیت حسابداری در اداره یک شرکت چیست؟  

با توجه به افزایش سخت گیری های سازمان امور مالیاتی و دیگر مراجع قانونی، نیاز به حسابداری بیش از پیش شده است. سازمان امور مالیاتی انتظار یک گزارش بی عیب و نقص از فعالیت های مالی شما را دارد. کوچک ترین خطا در گزارش تکالیف مالیاتی باعث رد شدن دفاتر قانونی می شود؛ بنابراین نیاز به حسابداری و دقت بالای انجام این پروسه در این مورد ضروری است.

اظهارنامه مالیاتی انواع مختلفی دارد و تهیه همه آنها از عهده شخص معمولی خارج است. پس حسابداری با قانونی کردن کسب و کار شما، اداره شرکت را راحت تر خواهد کرد.

موضوع مهم بعدی که نیاز به حسابداری و اهمیت زیاد آن را نشان می دهد، برنامه ریزی است؛ برنامه ریزی برای چگونگی عملکرد شرکت در شرایط مختلف. برای مثال اگر حسابدار شرکت بگوید میزان بازپرداخت بدهکاران بسیار ضعیف است، تصمیم جدیدی در این رابطه باید گرفته شود.

شرکت های مختلف با داشتن مشاوره های حسابداران خود می توانند برنامه خود را مشخص کنند. حسابداران با مقایسه درآمد و هزینه ها میزان موفقیت عملکرد شرکت را مشخص می کنند. اگر در زمینه ای ضعف وجود داشته باشد، به راحتی در نتایج داده ها نمایش داده می شود. یک مدیر خوب با بررسی این برآورد ها، تصمیمات مناسب برای کسب و کار خود خواهد گرفت.

مزایای داشتن حسابداری

در هر شرکتی، نیاز به حسابداری از اولین نیازهایی است که باید رفع شود. اگر بخواهیم مزایای داشتن یک حسابدار یا تیم حسابداری خوب و متخصص را نام ببریم، به شرح زیر خواهد بود:

 • کاهش هدر رفتن وقت و انرژی

حسابداری امور مالی و مدیریتی به طور اصولی باعث می شود وقت و انرژی کارکنان ذخیره شود. تعداد زیادی از کسب و کارها بدون داشتن گزارش روزانه هزینه ها قادر به کار کردن نخواهند بود. ورود و خروج منابع مالی از شرکت باید به طور دقیق مشخص باشند. هر کدام از مدیر عامل ها برای دسترسی به کوچکترین داده ای نباید وقت و انرژی خود را بگذارد. در واقع این وظیفه حسابدار است که این اطلاعات را در اختیار مدیران قرار دهد.

 • پیش بینی های مالی حساب شده

سلامت اقتصاد یک شرکت بسته به تصمیماتی است که برای آن گرفته می شود. حسابداری درست و حرفه ای باعث می شود تمام برنامه ریزی ها دارای منطق باشند.

 • همگام شدن با تکنولوژی روز دنیا

حسابداران با استفاده کردن از جدیدترین و پیشرفته ترین نرم افزارها، کار خود را انجام می دهند. این نرم افزارها با داشتن کمترین خطای محاسباتی، دقیق ترین پیش بینی ها را به سرانجام می رسانند. همچنین با ذخیره اطلاعات در سیستم، امکان اشتراک گذاری و یا مراجعه به آنها در هر زمانی وجود دارد. 

 • رعایت شدن قوانین مالیاتی

قوانین پیچیده مالیاتی و رعایت کردن آنها تخصص حسابداران است. پس با خیال راحت می توانید بخش مالیاتی شرکت خود را به حسابداری بسپارید.

خدمات حسابداری یک شرکت به چه قسمت هایی تقسیم می شود؟

با توجه به افزایش بی رویه نیاز به حسابداری حرفه ای، آشنایی با نوع خدمات دریافتی هم مهم است. خدمات حسابداری به دو گروه کلی تقسیم می شوند. گروه اول بر حسب نوع خدمات و گروه دوم بر حسب موضوع آنها است. در گروه اول خدماتی نظیر مشاوره، پشتیبانی و اجرایی عرضه می شود. گروه مهم تر این خدمات، گروه دوم هستند. در این گروه آنچه که اهمیت دارد موضوع عمل حسابداری است. در ادامه این موضوعات را به طور خلاصه معرفی می کنیم. 

 1. خدمات مالی

اصلی ترین و مهم ترین بخش حسابداری، خدمات مالی هستند. در واقع بیشترین فعالیتی که حسابداران انجام می دهند در این دسته است. این خدمات شامل موارد زیر است:

 • نظارت به حساب های مالی 
 • نظارت بر اسناد مالی شرکت 
 • تهیه و ارائه گزارش های دوره ای
 1. خدمات مالیاتی

یکی از دلایل اصلی نیاز به حسابداری، خدمات مالیاتی آن است. در این بخش که کمی تخصصی تر است، کارکنانی که تجربه بالایی دارند. تمامی فعالیت های مربوط به مالیات را انجام می دهند. این فعالیت ها شامل تنظیم اظهار نامه مالیاتی و ارسال آن، تنظیم دفاتر قانونی، پیگیری معافیت و مشکلات مالیاتی و… است.

 1. خدمات اداری

این بخش شامل تمامی مواردی است که اداری بوده و به نحوی با بخش مالی در ارتباط است. خدمات اداری کارکنان شامل کارگزینی و استخدام، پایان همکاری یا انتقال و امور بیمه کارکنان است.

شرکت خدمات حسابداری چیست؟

شرکت خدمات حسابداری مجموعه ای از حسابداران است. این حسابداران با تجربه و فوق فعال هستند. با انجام کارها به صورت گروهی، سرعت عمل افراد به شدت بالا می رود. با توجه به حساسیت بخش مالی، بهتر است این کار به بهترین وجه ممکن انجام شود.

بنابراین نیاز به حسابداری در این شرکت ها به خوبی پاسخ داده می شود. هر کسب و کاری در ابتدای کار نیازمند حسابداری دقیق و کم هزینه است. شرکت های خدمات حسابداری پاسخگوی هر دو مورد خواهند بود.

وظایف حسابداری در یک موسسه چیست؟

وظایف حسابداری بسته به نوع خدماتی که ارائه می شود شامل موارد زیر است:

 • خدمات مشاوره

حسابداری باید پاسخگوی تمام سوالات مدیران و کارکنان باشد. مشاوره یکی از اصلی ترین کارهای حسابداری است.

 • خدمات اجرایی

این بخش شامل تمامی امور مالی شرکت است که توسط حسابدار انجام می گیرد.

 • خدمات پشتیبانی

با توجه به استفاده وسیع از نرم افزار ها، سیستم ها باید بروز و قوی باشند. در این بخش بعد از نصب سیستم، تمامی خدمات پشتیبانی آن هم انجام خواهد شد. نیاز به حسابداری مساوی است با نیاز به نرم افزارهای قوی.

جمع بندی

نیاز به حسابداری، باید در هر کسب و کاری پاسخ داده شود. حسابداری نقش مهمی در تعیین موفقیت اقتصادی یک کسب و کار دارد. با وجود بخش حسابداری متخصص، هیچ نگرانی بابت امور مالی و برنامه ریزی وجود نخواهد داشت.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *