خدمات مالیاتی, اینستاگرام, مقالات

موارد معاف از مالیات حقوق در 1402

موارد معاف از مالیات حقوق

در این مقاله سعی داریم در مورد موارد معاف از مالیات حقوق در 1402 توضیحات کاملی ارائه کنیم. ابتدا باید بگوییم که بیمه حقوق و مالیات حقوق جزء کسورات قانونی هستند که کارفرما موظف است این مقادیر را از حقوق کارگران کم کند. در هر سال، میزان مالیات بر حقوق از سوی هیئت دولت تعیین شده و باید مقدار تعیین شده آن به وزارت اقتصاد و دارایی پرداخت شود.

یکی از تفاوت‌های مالیات حقوق و بیمه حقوق، سازمانی است که باید مبلغ تعیین شده را به آن بپردازید. زیرا پرداخت بیمه باید به تامین اجتماعی صورت بگیرد.

البته در بعضی موارد، نیازی به پرداخت مالیات نیست. در این مطلب موارد مشمول مالیاتی و معاف از مالیات حقوق را بررسی می‌کنیم.

اگر شما برای شرکت، سازمان یا موسسه خود به خدمات مالی یا مالیاتی نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان  با سال‌ها سابقه در این زمینه، آماده یاری شما در این حوزه است.

کافیست با شماره:09122655536 تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی به شما ارائه نمایند.

عناوین این گفتار:

موارد معاف از مالیات حقوق در سال 1402 چیست؟

 • معافیت سالانه‌ای که توسط دولت اعلام شده و برای سال 1402 معادل 120 میلیون تومان به‌صورت سالانه در نظر گرفته شده است.
 • مبلغی که به‌عنوان حقوق ایام مرخصی استفاده نشده، خسارت اخراج، سنوات، حقوق بازنشستگی یا مستمر پرداختی به وارثان که هنگام بازنشستگی یا ازکارافتادگی به شخص گیرنده حقوق، پرداخت می‌شود.
 • هزینه‌های فوق‌العاده ماموریت و سفر
 • عیدی و پاداشی که معادل یک دوازدهم معافیت سالانه در پایان سال به حقوق‌بگیران پرداخت می‌شود.
 • مزایایی غیرنقدی که به افراد داده شده و ارزشی معادل دو دوازدهم معافیت سالانه دارد.
 • هزینه‌های درمانی که شامل دو هفتم بیمه‌های تکمیلی خود فرد، اعضای خانواده و تامین اجتماعی کارمند است.
 • حقوق نیروهای مسلح

به جز موارد فوق، تمامی پرداختی‌های مستقیم به کارمندان را وارد جدول مالیاتی می‌کنند و بعد از کسرشدن مالیات حقوق از مجموع دریافتی‌ها، مبلغ تعیین شده باید تا پایان ماه بعد به‌حساب دارایی واریز شود. 

مزایایی که مشمول مالیات نیستند!

 • درصورتی‌که فوق‌العاده ماموریت مرتبط با فعالیت‌های شرکت بوده و از محل اصلی شرکت 50 کیلومتر فاصله داشته یا برای انجام کاری موقت، به‌ناچار توقف شبانه داشته‌اند.
 • سنوات خدمت که برای کارکنان محاسبه شده است.
 • مبالغی که برای فوت، ازکارافتادگی، استعفای کارگر یا بازنشستگی پرداخت شده است.
 • وجوهی که به‌عنوان حقوق ایام مرخصی استفاده نشده برای حقوق‌بگیران پرداخت شده است.
 • پرداخت مبلغی به ارزش یک دوازدهم عیدی
 • دو دوازدهم مزایای غیرنقدی پرداخت شده به کارکنان
 • نیمی از مالیات حقوق کارکنانی که در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته شاغل هستند.
 • وجوه پرداختی به پزشک یا بیمارستان برای معالجه کارکنان یا افراد تحت تکفل آن‌ها به‌وسیله حقوق‌بگیر با به‌صورت مستقیم و به استناد اسناد و مدارک اثبات‌کننده
 • تمام حقوق کارکنانی که در مناطق آزاد تجاری شاغل هستند.

برآورد سقف مالیات حقوق در سال جدید

در هر سال سقف جدیدی برای پرداخت مالیات حقوق برآورد و اعلام می‌شود. نرخ مالیات برای کارمندان دولتی و غیردولتی مطابق درصد و ضریب تعیین شده، محاسبه خواهد شد.

طی سال 1402، کارگرانی که درآمد ماهانه آن‌ها معادل مبلغی تا 10 میلیون تومان می‌باشد جزء موارد معاف از مالیات حقوق هستند.

آیا حق سنوات مشمول مالیات است؟

یکی از مزایایی که پرداخت آن توسط کارفرمایان اجباری بوده، حق سنوات است. کارفرما وظیفه دارد در پایان هر سال حق سنوات شخصی که می‌کند کند را مطابق مبلغ تعیین شده پرداخت کند.

بعضی کارفرمایان حق سنوات را به طور سالانه پرداخت نمی‌کنند و قصد دارند این مبلغ را در پایان همکاری با فرد بپردازند.

در این صورت شخص کارفرما موظف است سنوات او را به‌اندازه تمام سال‌هایی که کارکرده با مبلغی به ارزش آخرین حقوق او، پرداخت کند.  

اما سوال اینجاست که آیا به حق سنوات نیز مالیات تعلق می‌گیرد؟ در چه صورتی پرداخت حق سنوات مشمول مالیاتی و در چه موردی جزء موارد معاف از مالیات حقوق می‌باشد؟

حق سنوات مشمول کسر و پرداخت حق بیمه نمی‌باشد. تنها درصورتی‌که حق سنوات در پایان اشتغال و به میزانی که توسط قانون تعیین شده، پرداخت شود جزء موارد معاف از مالیات حقوق است.

آیا به حقوق ایام مرخصی استفاده نشده مالیات تعلق می‌گیرد؟

یکی از حقوق قانونی کارگرها، مرخصی‌ها هستند و در صورت اطلاع از شرایط قانون کار در مورد انواع مرخصی‌ها و استفاده از آن‌ها، قطعا دچار مشکل نمی‌شوید.

ممکن است بعضی مرخصی‌ها در طول سال بدون استفاده بمانند و فرد درخواست دریافت حقوق آن روزها را داشته باشد. در این صورت باتوجه‌به قوانین، پرداخت این حقوق امکان‌پذیر است.

سوالی که پیش می‌آید این است که:

آیا حقوق دریافت شده برای ایام مرخصی بدون استفاده، شامل مالیات خواهد شد؟

براساس نود و یکمین ماده از ‌قانون مالیات‌های مستقیم، حقوقی که برای ایام مرخصی استفاده نشده پرداخت می‌شوند جزء موارد معاف از مالیات حقوق بوده و کسر مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد.

ازآنجایی‌که تمامی مرخصی‌های کارگرها جزء سوابق کاری آن‌ها محسوب می‌شود، بیمه تامین اجتماعی نیز به آن تعلق می‌گیرد.

هزینه سفر جزء موارد مشمول مالیاتی است؟

تمام سفرهایی که مرتبط با فعالیت شرکت هستند توسط خود شرکت پرداخت می‌شوند. همچنین وسیله ایاب‌وذهاب شخص کارمند توسط خود شرکت تعیین خواهد شد.

فوق‌العاده سفر مربوط به شغل شامل مالیات می‌شود؟

مبلغی که به‌عنوان حق ماموریت کارمند در نظر گرفته شده نباید از دستمزد ثابت کارگر به‌صورت روزانه کم‌تر باشد. همچنین این مبلغ باید هزینه‌های رفت‌وبرگشت کارمند را پوشش دهد.

برخلاف موارد دیگری مانند اضافه‌کاری، فوق‌العاده سفر یا حق ماموریت با فرمول خاصی محاسبه نمی‌شود. همچنین وجهی که به‌عنوان فوق‌العاده سفر پرداخت شده، جزء موارد معاف از مالیات است.

آیا حق بیمه عمر و زندگی مشمول مالیات می‌شود؟

بیمه عمر قراردادی است که بین یک شخص و شرکت بیمه منعقد می‌شود. طی این قرارداد شخص موظف است مبلغی را به‌صورت اقساطی بلندمدت به شرکت پرداخت کرده تا در نهایت از مزایای آن برخوردار شود.

بیمه عمر با دو نوع پوشش فوت و حیات، خدماتی را به شخص ارائه می‌کند. در نوع پوشش فوت، بازماندگان شخص بیمه‌شونده در صورت فوت وی در اثر حادثه طبیعی یا هر اتفاق دیگری مبلغ معینی را دریافت می‌کنند.

پوشش حیات به‌گونه‌ای است که شخص در خدماتی مانند هزینه‌های پزشکی ناشی از حوادث، مستمری بیکاری در اثر شرایط خاص، مستمری ازکارافتادگی، بیماری‌های خاص و .. تحت پوشش قرار می‌گیرد.

طبق ماده 137 در بخشنامه‌ای به شماره 44/98/200 که در چهاردهم مرداد ماه سال 1398 ارسال شده، به بیمه عمر نیز مالیات تعلق می‌گیرد. بنابراین جزء موارد معاف از مالیات حقوق نیست.

یکی از بیمه‌های پایه‌ای که به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از وزارت تعاون کار و امور اجتماعی قرار داشته، بیمه خدمات درمانی نام دارد.

بیمه‌شدگان به پزشک مراجعه می‌کنند و بخشی از هزینه درمان را می‌پردازند. باقی هزینه‌ها با بیمه پرداخت شده و مراکز دولتی و خصوصی می‌توانند طرف قرارداد آن باشند.

بیمه خدمات درمانی نیز جزء هزینه‌های قابل‌قبول مالیاتی بوده و مالیات از آن کسر می‌شود. بنابراین این بیمه نیز به‌عنوان موارد معاف از مالیات حقوق

 بله درصورتی‌که سفر شخص در راستای فعالیت‌های شرکت باشد، مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد.

2 دیدگاه در “موارد معاف از مالیات حقوق در 1402

 1. نسرین خان احمدی گفت:

  سلام و وقت بخیر

  مگه حق مسکن معاف از مالیات نیست ؟؟ در موارد فوق ذکر نشده !!

  1. admin گفت:

   حق مسکن و حق اولاد معاف از مالیات نیستند و حق اولاد صرفا معاف از بیمه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *