اینستاگرام, خدمات مالیاتی

مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه ارزش افزوده

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه ارزش افزوده

اظهارنامه ارزش افزوده مثل اظهارنامه مالیاتی عملکرد در فهرست تکالیف مالیاتی است که مودیان بایستی در زمان مقرر در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند و از طریق evat.gov.ir نسبت به بارگذاری صحیح مدارک اقدام کنند.
آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در هر فصل توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می شود و باید در تقویم حسابداری مودیان لحاظ شود. در این گفتار، درباره ثبت نام در سامانه و مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه ارزش افزوده و آن‌چه برای تسلیم این اظهارنامه مالیاتی باید بدانید، نکات مهمی ارائه شده است.

اگر شما برای شرکت، سازمان یا موسسه خود به خدمات مالی یا مشاوره حسابداری نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان ناب با سالها سابقه در این زمینه، آماده یاری شما در این حوزه می باشد.

کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی به شما ارائه کنند. برای برقراری تماس روی یکی از شماره های زیر کلیک یا لمس کنید.

عناوین این گفتار:

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده همان‌طور که از نامش پیداست، مالیاتی است که به هر ارزش افزوده اختصاص یافته و تعلق می گیرد. مالیات هر ارزش افزوده روی کالا و خدمات بایستی پرداخت شود و این مالیات، شامل ارزش افزوده از زمان تولید کالا و خدمات تا توزیع است. مالیات ارزش افزوده به صورت فصلی پرداخت می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده روی 3 دسته : تولیدی، درآمدی و مصرفی قرار گرفته و بایستی در موعد اعلامی پرداخت شود. 

بر اساس ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا یا خدمات عرضه شده با  ارزش کالا و خدمات خریداری شده در یک بازه زمانی مشخص است. این مالیات VAT توسط خریدار کالا و خدمات پرداخت می‌شود. 

همه تولیدکنندگان کالا و خدمات بایستی مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنند. البته تولید کننده کالا و خدمات در مناطق ویژه اقتصادی از پرداخت VAT معاف است. 

مدارک مورد نیاز اظهارنامه مالیاتی

مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس قانون دائمی ارزش افزوده، مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده هر فصل، تا 15 روز پس از پایان هر فصل است. مثلا مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار، تا 15 تیر همان سال است. البته به دلایلی، این زمان توسط سازمان امور مالیاتی کشور تمدید می‌شود. مهلت ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده بهار 1401 شمسی تا 26 تیر ماه مثلا تمدید شد. 

پس در تقویم حسابداری خود، این موارد را حتما لحاظ  کنید تا مشمول جریمه نشوید:

 • مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره فصل بهار تا 15 تیر است. 
 • مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره فصل تابستان تا 15 مهر است. 
 • مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره فصل پاییز تا 15 دی است. 
 • مهلت ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره فصل زمستان تا 15 فروردین سال بعد است. 

آنچه مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست

هر نوع فروش کالا و خدمات مثل فروش خدمات فنی و مهندسی به شرکت‌های خارج از کشور، مشمول VAT نیست. هر تخفیفی که به خریدار کالا یا خدمات اعطا می‌شود، مشمول VAT نیست. اگر در زمان عرضه کالا یا خدمات، مالیات غیر مستقیم یا عوارضی پرداخت شود، معاف از مالیات بر ارزش افزوده است. تولید خوراک دام و طیور نیز معافیت دارد. هم‌چنین چاپ و نشر و خدمات درمانی و بهداشتی و زنبورداری و مرغ‌داری و آبزی پروری نیز مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست. 

سازمان مالیاتی معمولا شرایط کالا و خدماتی که مشمول VAT نیست را اعلام می کند که بایستی به سایت مربوطه مراجعه کنید. به هر حال، نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بر اساس فصول 4 گانه مالیات بر ارزش افزوده است. 

مدارک مورد نیاز اظهارنامه مالیاتی

مصادیق تخلف از قانون مالیات بر ارزش افزوده

موضوعات هشت گانه‌ای که مودیان مالیاتی محترم بایستی به آن دقت کنند تا جریمه نشوند، در ادامه این گفتار سایت آرمان ناب اشاره می‌کنیم که به آن دقت کنید. تخطی از این موارد 8 گانه، مصداق تخلف است. 

 1. عدم ثبت نام در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بر اساس ماده 22 قانون 
 2. عدم انتشار صورت حساب خرید و تحویل به خریدار کالا یا خدمات بر اساس ماده 22 قانون
 3. عدم درج صحیح ارزش ریالی کالا یا خدمات در صورتحساب رسمی حاوی کد اقتصادی
 4. عدم درج صحیح  و تکمیل اطلاعات صورتحساب قانونی توسط فروشنده کالا و فروشنده خدمات
 5. اظهارنامه قانونی را تسلیم نکنید
 6. دفاتر قانونی پلمپ شده را در موعد مقرر تحویل ندهید
 7. مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را در موعد قانونی پرداخت نکردید
 8. ترتیب پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را نداده اید. 

کارشناسان مجرب آرمان ناب آمادگی دارند تا با با پذیرش کلیه فرآیندهای مالی و مالیاتی مودیان محترم مالیاتی در سراسر کشور، رویدادهای مالی مودیان محترم را ثبت و ضبط کرده و نسبت به تسلیم اظهارنامه های عملکرد و ارزش افزوده در موعد مقرر با بهترین شیوه‌های محاسباتی و تنظیم اسناد مثبته، اقدام کنند. 

هر یک مودی مالیاتی در 31 استان کشور، پرداخت منظم مالیات درست در زمان درست است. یادتان باشد که خوش حسابی مالیاتی ، منجر به تخفیف در پرداخت مالیات شده و از خروج نقدینگی از بنگاه ها جلوگیری می‌کند. پس به جای فرار مالیاتی، قانون مالیات و معافیت‌ها و بخشودگی‌ها و جرایم و بخشنامه‌ها و آئین‌نامه را به خوبی بدانید. با برون سپاری فعالیت‌های مالی خود به یک مجموعه خوش‌نام مالی و مالیاتی، درآمد بنگاه را افزایش دهید. 

جرایم عدم پرداخت مالیات 

همه مودیان مالیاتی بایستی در سامانه مودیان ثبت نام کنند. جریمه عدم ثبت نام، معادل 75 درصد مالیات متعلقه است. جریمه مودیانی که صورتحساب کالا یا خدمات ارائه نمی‌کنند، یک برابر مالیات متعلقه است. جریمه مودیانی که اطلاعات صورتحساب کالا و خدمات را بر اساس نمونه اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور ارائه نکنند،  25 درصد مالیات متعلقه خواهد بود. 

این جریمه ها چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از نکات بسیار مهمی که همواره کارشناسان مجرب آرمان ناب به مودیان محترم مالیاتی و مشتریان خود توصیه می‌کند، دقت به مفاد ماده 23 و 42 قانون مالیات های مستقیم است. اگر تاخیر در پرداخت مالیات های موضوع این قانون در موعد مقرر احراز شود، 2 درصد در ماه به اصل جریمه، جریمه تعلق خواهد گرفت. ماده 42 نیز به جرایم غیر قابل بخشش اشاره دارد. جریمه تاخیر در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نسبت به مالیاتی که پرداخت نشده باشد، روز شمار محاسبه خواهد شد. 

مدارک لازم برای ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده

به منظور ثبت نام در سامانه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بایستی مدارکی را آماده کنید که پیش‌تر برای ثبت‌نام در سامانه اظهارنامه مالیات بر عملکرد نیاز داشتید. این مدارک به شرح زیر است:

 • شناسه ملی شرکت
 • کد اقتصادی شرکت
 • شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و اعضا هیات مدیره و صاحبین امضاء مجاز
 • اساسنامه و روزنامه رسمی و شرکت نامه و آخرین تغییرات شرکت یا موسسه یا تعاونی
 • نشانی دفتر مرکزی یا اقامتگاه قانونی شرکت یا موسسه با کدپستی 10 رقمی
 • شماره موبایل مدیرعامل
 • گواهینامه های صنفی و مجوز های قانونی و استانداردها و تاییدیه ارائه کالا و خدمات. 
 • اطلاعات بانکی شامل کد شعبه و شماره حساب در داخل کشور. 

شرط دریافت گواهینامه ثبت نام الکترونیکی 

همه پیمانکاران و شرکت ها و موسساتی که به نوعی با مجموعه‌های دولتی و عمومی 31 استان کشور تبادلات مالی دارند، بایستی گواهینامه ثبت نام الکترونیکی را دریافت کنند. در غیر این صورت ، کارفرما قادر به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خدمات یا کالای خریداری شده از آنها نیست. برای صدور گواهی نامه ثبت نام الکترونیکی، بایستی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • ثبت نام مودیان در سامانه عملیات اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور
 • تکمیل ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده
 • درخواست صدور گواهی نامه  ثبت نام در سامانه توسط مودیان
 • بررسی صحت اطلاعات ورودی مودیان توسط کارشناسان مربوطه
 • ارائه کلیه اظهارنامه های دوره هایی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده بودید
 • ترتیب پرداخت مالیات و عوارض تکلیفی

برای ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، بایستی مدارک زیر ارائه شود:

 • تصویر گواهی شماره شناسایی ملی اشخاص حقوقی
 • رونوشت ثبت روزنامه رسمی
 • رونوشت آگهی آخرین تغییرات روزنامه رسمی
 • رونوشت آخرین قبض تلفن محل فعالیت
 • رونوشت کارت بازرگانی شخص حقوقی
 • رونوشت پروانه فعالیت
 • وکالت نامه در صورت موجود بودن

پس از ثبت نام و دریافت کد و رمز عبور، برای ثبت اظهارنامه فصلی شرکت یا موسسه خود به این لینک مراجعه کنید که تصویر صفحه را در عکس زیر مشاهده می کنید.

مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه ارزش افزوده

سایت ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده

سایت ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده
سایت ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده

برای آغاز مسیر ثبت نام در سامانه مالیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده بایستی به evat.ir رفته و روی لینکی که در کادر قرمز رنگ در تصویر بالا مشخص کردیم، کلیک کنید. 

درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی
درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی

گواهی ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده از شهریور ماه سال نود و هشت برای مودیان، دائمی صادر می شود و دیگر شش ماهه و دوازده ماهه نیست. در صورتی که خواهان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به فروشنده کالا یا خدمات هستید، گواهینامه ثبت نام را از فروشنده کالا یا خدمات دریافت کنید.

برای اقدامات مربوط به ثبت نام و تسلیم اظهارنامه و صدور قبض ثبت چک و امثالهم، بایستی در سامانه مالیات بر ارزش افزوده، ثبت نام کنید. کد کاربری و رمز عبور داشته و اگر پیش ثبت نام کردید، پیش ثبت نام را دنبال کنید. 

اگر محل فعالیت شما در محدوده استان تهران است، در صورتی که حوزه مالیات بر عملکرد شما یکی از ادارات کل امور مالیاتی مرکز، شمال، جنوب، شرق و یا غرب تهران است، اداره کل  مالیات بر ارزش افزوده تهران انتخاب شود. 

در این سامانه اطلاعات زیر در دسترس است:

 • فهرست مودیان ثبت نام شده فاقد اعتبار به دلیل صدور صورتحساب غیر واقعی
 • بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده
 • پرداخت و درخواست استرداد وجوه خروج ازکشور
 • پرداخت قبوض مالیاتی
 • آخرین اخبار مالیاتی
بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده
بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده

به منظور بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده به این لینک  مراجعه کنید تا مطلع شوید که فلان مودی، در سامانه ثبت نام کرده است یا خیر. بایستی شناسه ملی و شماره ملی و شماره اقتصادی جدید و شماره ثبت مودی حقوقی را بدانید. برای اطلاع از مودیانی که صورتحساب غیر واقعی ارائه می کنند به این لینک بروید. 

فهرست مودیان فاقد اعتبار به دلیل صورت حساب غیر واقعی
فهرست مودیان فاقد اعتبار به دلیل صورت حساب غیر واقعی

جمع بندی
شرکت حسابداری آرمان ناب یکی از خوش‌نام‌ترین مجموعه‌های ارائه خدمات حسابداری، مالیاتی، مشاوره مالیاتی و کاهش مالیات به صورت قانونی است که به طیف گسترده‌ای از مودیان مالیاتی سراسر کشور، خدمات ارزنده‌ای ارائه کرده است. برای اطلاع از خدمات ما، از طریق شماره های تماس بالا با ما در تماس باشید تا از ضررهای مالیاتی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *