مقالات

متد حسابداری

متد حسابداری

متد حسابداری مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل هایی به شمار می رود که تعیین می کند یک شرکت چگونه درآمد و هزینه های خود را گزارش می دهد. متد حسابداری به مجموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌ها اطلاق می‌شود که نحوه گزارش درآمد و هزینه‌های شرکت را تعیین می‌کند. دو روش اصلی حسابداری نقدی و تعهدی است. در متد حسابداری نقدی، درآمد به عنوان دریافتی ثبت می شود و هزینه ها پس از پرداخت ثبت می شود، در حالی که در روش تعهدی، معاملات در صورت تحقق ثبت می شوند. متد حسابداری نقدی ساده، پیاده سازی آسان و مناسب برای مشاغل کوچکتر است، در حالی که متد حسابداری تعهدی به طور کلی پیچیده و گران است.

متد حسابداری چیست؟

در یک شرکت حسابداری، متد حسابداری به مجموعه قوانینی اطلاق می شود که یک شرکت هنگام نگهداری سوابق مالی خود و گزارش تراکنش های مالی به آن پایبند است. معاملات به گونه ای ثبت می شود که درآمد واقعی را به طور دقیق منعکس کند. دو روش اساسی حسابداری، حسابداری نقدی و حسابداری تعهدی است .به روش نقدی، درآمد و هزینه به ترتیب در سال مالیاتی که دریافت و پرداخت می شود گزارش و کسر می شود. از سوی دیگر، در روش تعهدی، هم درآمد و هم هزینه‌ها به طور کلی در سال مالیاتی هنگام تحقق گزارش می‌شوند، صرف نظر از زمان دریافت.

انواع روش های حسابداری

  • متد حسابداری نقدی

در خدمات مالی که شرکت های حسابداری ارائه می کنند، اجرای حسابداری بر مبنای نقدی نسبتاً آسان است. از این رو، معمولاً توسط مشاغل کوچک استفاده می شود. روش نقدی با قراردادهای اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی (GAAP) مطابقت ندارد . در روش نقدی، تراکنش‌های مالی تا زمانی که واقعاً محقق نشده باشند، ثبت نمی‌شوند.

به عنوان مثال، درآمد هنگام دریافت پرداخت ثبت می شود، در حالی که هزینه ها هنگام تسویه صورت حساب در دفاتر ثبت می شود.

صورتهای مالی تهیه شده بر اساس حسابداری نقدی حاوی اطلاعاتی در مورد منابع وجوه نقد در طول دوره مالیاتی، نحوه استفاده از وجه نقد و همچنین مانده وجه نقد در تاریخ گزارشگری است.

اطلاعات اضافی در مورد بدهی ها ممکن است در یادداشت های صورت های مالی موجود باشد.

اگرچه متد حسابداری نقدی برای شرکت‌های انفرادی و کسب‌وکارهای کوچک مناسب‌تر است، اما برای مدیریت امور مالی شخصی تا سقف مشخصی نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر فروش سالانه ای که یک کسب و کار متوجه می شود بیش از 5 میلیون دلار باشد، خدمات درآمد داخلی (IRS) حکم می کند که باید از متد حسابداری تعهدی استفاده کند. یکی از ایرادات قابل توجه این روش این است که می تواند تصویر گمراه کننده ای از سلامت مالی یک واحد تجاری ارائه دهد، به ویژه زمانی که تراکنش هایی مانند هزینه های پرداخت نشده، دریافتی های نقدی، یا مطالبات معوقه در صورت های مالی ارائه نشده باشند.

  • متد حسابداری تعهدی

در حسابداری شرکت ها، متد حسابداری تعهدی بر اساس اصل تطبیق استوار است که هدف آن تطبیق درآمد و هزینه در سال صحیح است. این معیار بیشتر بر اساس یک رابطه علت و معلولی بین درآمدها و هزینه های گزارش شده است و آن را پیش نیاز اصل تطبیق می کند. تطبیق درآمدها و هزینه ها به روش تعهدی کمک می کند تا به اندازه گیری دقیق تری از درآمد خالص دوره ای کسب و کار دست یابد، زیرا معاملات با هم در یک دوره ثبت می شوند. در حسابداری تعهدی، سود فقط پس از به دست آمدن ثبت می شود و هزینه ها پس از وقوع ثبت می شوند. به این معنی است که یک فاکتور می تواند به عنوان درآمد شناسایی شود، حتی اگر هنوز وجوه دریافت نشده باشد. به طور مشابه، هزینه ها ثبت می شوند حتی اگر پرداخت را به تعویق بیاندازیم. توجه به این نکته ضروری است که هنگام دریافت پیش پرداخت به روش تعهدی، شناسایی پیش پرداخت به دوره بعدی که درآمد حاصل می شود موکول می شود. با این حال، به تعویق انداختن آن فراتر از سال مالیاتی بعدی غیرممکن است. در نتیجه، پیش پرداخت باید در گزارش های مالی مربوطه و دریافتی های ناخالص برای اهداف مالیاتی در درآمد منظور شود.

 

انتخاب متد حسابداری

متد حسابداری تعهدی در واحدهای تجاری بزرگ و پیچیده با توجه به تصویر دقیقی که از وضعیت مالی واقعی یک شرکت ارائه می دهد، ارزشمند می شود. یک مثال معمولی یک شرکت ساختمانی است که ممکن است یک پروژه ساخت و ساز طولانی مدت بدون پرداخت نقدی کامل تا پایان پروژه برنده شود. طبق دستورالعمل‌های حسابداری نقدی، شرکت هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شود و تا زمانی که کل پرداخت درآمد دریافت نشود، درآمدی به دست نخواهد آورد. یعنی تا زمانی که وجه نقد ثبت نشود، دفتر حساب های شرکت ضعیف به نظر می رسد. به عنوان مثال، یک وام دهنده، شرکت را به دلیل هزینه های زیاد آن فاقد اعتبار می داند و در وضعیت زیان زیادی قرار دارد.

به طور نسبی، تحت متد حسابداری تعهدی، شرکت ساختمانی بخشی از درآمد و هزینه را که با نسبت کار تکمیل شده مطابقت دارد، محقق می کند. می تواند در هر سال مالی که پروژه هنوز در آن فعال است، سود یا زیان نشان دهد. این روش را روش درصد تکمیل می نامند . با این وجود، این صورت جریان نقدی است که تصویری واقعی از پول نقد واقعی وارد می کند. چنین رویکردی به وام دهنده آینده نگر تصویر واقعی کل جریان درآمد شرکت را نشان می دهد.

 

متد حسابداری و مالیات

مالیات دهندگان توسط IRS ملزم هستند که به طور مداوم از متد حسابداری استفاده کنند که درآمد واقعی را به طور دقیق ثبت می کند. سازگاری ضروری است زیرا تعویض روش های حسابداری به طور بالقوه می تواند خلاءهایی ایجاد کند که یک شرکت می تواند از آنها برای دستکاری درآمد خود استفاده کند و در نهایت جایگزین بار مالیاتی شود. صرف نظر از رعایت الزامات مشخص شده، به شرکت ها این اختیار داده می شود که از ترکیبی از روش های حسابداری نقدی و تعهدی تحت IRS استفاده کنند.

در صورت نیاز به استخدام حسابدار و یا اعزام حسابدار به محل شرکت شما با هدف حسابداری و حسابرسی تنها کافیست با کارشناسان ما در آرمان ناب تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *