مالیاتی, مالیات بر ارزش افزوده

ماده 81 قانون مالیات مستقیم

ماده 81 قانون مالیات مستقیم

ماده 81 قانون مالیات مستقیم چیست و چه فعالیت‌هایی را شامل می‌شود؟

 ماده 81 قانون مالیات مستقیم در مورد مالیات بر درآمد کشاورزی است. طبق مفاد این ماده، کلیه افرادی که فعالیت‏‌های کشاورزی‌، دامداری، دامپروری‌، زنبورداری، پرورش ماهی و پرورش طیور، ماهیگیری‌، نوغان‌داری‌، احیای مراتع و جنگل‌ها، باغات ‌اشجار از هر قبیل و نخیلات را انجام بدهند، از پرداخت مالیات معاف هستند. البته افرادی که محصولات کشاورزی را فراوری کرده و می‎فروشند، مشمول پرداخت  مالیات می‎شوند.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات بردرآمد کشاورزی می‌شوند؟

کلیه افراد حقیقی و حقوقی که به نحوی در زمینه پرورش گیاهان و حیوانات اهلی فعالیت دارند مشمول پرداخت این مالیات می‌شوند یعنی در ازای دریافت دستمزد مبلغ معینی را باید در مهلت تعیین شده به سازمان امور مالیاتی بپردازند. برای پرداخت مالیات همانند سایر مالیات‌های دولتی باید اظهارنامه خود را تکمیل نمایند.

محاسبه مالیات بر‌ درآمد کشاورزی به چه صورت انجام می‌شود؟

در مالیات بر‌ درآمد کشاورزی، افراد کشاورز از پرداخت مالیات‌ معاف ‌هستند اما افرادی که فرآوری گیاهان را انجام ‌می‌دهند و محصول جدیدی در این فرایند تولید ‌می‌کنند مشمول پرداخت مالیات‌ ‌می‌شوند.

میزان مالیات بر درآمد کشاورزی از طریق درآمد و تراکنش‌های مالی کشاورزان محاسبه می‌شود که باید در موعد مقرر، نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند. اگر این کار به موقع انجام نشود علاوه بر مالیات مشمول جریمه دیرکرد مالیاتی نیز می‌شوند.

دلایل معافیت مالیات بر‌ درآمد کشاورزی:

کشاورز‌هایی که در حوزه زراعت فعالیت دارند معمولا جزو قشر کم درآمد و زحمتکش جامعه قرار ‌دارند از این رو ایشان از پرداخت مالیات‌ معاف ‌می‌شوند. از دلایل دیگری که می‌توانسته بر این موضوع تاثیرگزار باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-پرداخت مالیات می‌تواند باعث کاهش انگیزه کشاورزان در کشت شده و تامین محصولات غذایی دچار بحران شود.

-پرداخت مالیات می‌تواند منابع مالی کشاورزان در تهیه مواد اولیه را دچار چالش کند.

قانون مالیات بر درآمد کشاورزی در حوزه زراعت

در خصوص مالیات بر‌ درآمد کشاورزی در حوزه زراعت  افرادی که به کشت و زرع مشغول هستند از پرداخت مالیات‌ معاف ‌هستند؛ اما افرادی که محصولات  کشاورزان را خریداری کرده و به محصول دیگری تبدیل ‌می‌کنند مشمول مالیات بوده و موظف هستند که مالیات محصول خود را بپردازند.

دولت از کشاورزان کم درآمد با تراکنش مالی پایین و ناچیز هیچ مالیات سالانه ای دریافت نمی‌کند. حتی آن کشاورزانی که تا به حال دفاتر حسابداری را برای فعالیت خود تهیه نکرده اند نیازی به پرداخت مالیات ندارند.

مالیات بر‌ درآمد کشاورزی، حوزه پرورش شیلات

پرورش شیلات یکی دیگر از بخش‌های فعالیت‌های کشاورزی به حساب می‌آید که به منظور نگه‌داری و پرورش حیوانات آبزی، مرجان‌ها، صدف‌ها، و گونه‌های دیگر آبزیان  به طور کلی ‌می‌توان آن‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد:

1)پرورش میگو و ماهی

2) جمع آوری صدف‌های دریایی

3) جمع آوری آبزیانی مختلف مثل مرجان‌ها، کیسه تن‌ها و…

4)صید ماهی و دیگر آبزیان از دریا و اقیانوس

برای حمایت از بخش کشاورزی و مخصوصا حوزه شیلات دولت مشوق‌هایی را مثل عدم پرداخت مالیات برای آن‌ها در نظر گرفته است.

مالیات بر‌ درآمد کشاورزی، حوزه مراتع و جنگل‌‌ها:

افرادی که ساکن مناطق شمالی کشور هستند در جنگل‌ها و مراتع اقدام به تولید و پرورش چوب ‌می‌کنند‌ یا به ساخت نهالستان و خزانه ‌مشغول هستند که این فعالیت‌ها علاوه بر آنکه فعالیت اقتصادی به شمار ‌می‌روند به ترمیم آسیب‌های زیست محیطی نیز کمک ‌می‌کند‌ و از پرداخت مالیات معاف هستند.

مالیات ارزش افزوده بر‌ درآمد کشاورزی، حوزه دام و طیور

‌درآمد از حیوانات بارکش و حیواناتی که از محصولات آن‌ها  مثل عسل، شیر و تخم مرغ استفاده می‌شود یا حیواناتی مثل گاو، گوسفند، مرغ، خروس، بوقلمون، بلدرچین، غاز و اردک معاف از مالیات هستند اما حیواناتی که نقش زینتی یا تفریحی دارند جزو فعالیت‌های کشاورزی محسوب نمی‌شوند.

مالیات بر‌ درآمد کشاورزی در حوزه صادرات محصول

در مالیات بر‌ درآمد کشاورزی در حوزه صادرات آن‌ها شرایطی وجود دارد که یکی از این شرایط بازگشت وجه دریافتی به چرخه اقتصادی کشور است یعنی درآمد حاصل شده را در فعالیت‌های اقتصادی کشور صرف کنیم و از قوانین و مقررات مربوطه در ماده ۸۱ قانون‌های مستقیم پیروی کنیم. در این صورت افراد مشمول معافیت مالیات بر‌ درآمد کشاورزی می‌شوند؛ اما در صورت اجرایی نکردن آن‌ها مشمول معافیت مالیاتی نشده و موظف به پرداخت مالیات‌ ‌می‌شوند.

مالیات بر‌ درآمد کشاورزی با فروش آب کشاورزی

در مصوبه قانون مالیات‌های مستقیم سال 1345 و ماده ۱۰۶ به معافیت درباره فروش آب کشاورزی پرداخته شده است. اما در اصلاحیه اسفند ماه سال ۱۳۶۶ و اصلاحیه‌های بعدی هیچ گونه صحبتی درباره معافیت بر فروش آب کشاورزی نشده و درآمد حاصل از فروش آب را مشمول معافیت نمی‌دانند.

مالیات بر‌ درآمد کشاورزی با فروش ادوات کشاورزی

تولید ادوات کشاورزی یکی از فعالیت‌های اقتصادی است که بر فعالیت‌های کشاورزی تاثیر مستقیم دارد. در محاسبه مالیات بر‌ درآمد کشاورزی اگرچه تولید کننده کالا‌ها و ماشین آلات کشاورزی مثل بیل مکانیکی و…از پرداخت مالیات‌ و ارزش افزوده آن معاف هستند اما کشاورز برای خرید این محصولات باید مالیات پرداخت کند.

در پایان:

در این مقاله در مورد معافیت‌های مالیاتی در ماده 81 قانون مالیات مستقیم به صورت گسترده ای صحبت شد. و چنانچه همچنان در مورد هریک از آن‌ها سوالی دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *