مقالات, خدمات مالیاتی

عدم ارسال لیست مالیات حقوق کارکنان چه جریمه ای دارد؟

جریمه عدم ارسال لیست حقوق کارکنان

عدم ارسال لیست مالیات حقوق کارکنان چه جریمه ای دارد؟ جریمه های عدم ارائه لیست مالیات بر حقوق، یکی از مواردی است که اکثر مشاغل از آن بی اطلاع هستند و با آن مواجه خواهند شد.

یکی از دلایل جریمه شدن کارفرمایان و صاحبان شرکت این است که لیست مالیات حقوق را به موقع ارائه نمی دهند و آگاهانه یا سهوا جریمه های متفاوتی برای خود ایجاد می کنند.

چنین اشتباهاتی اغلب نتیجه عدم توجه و مدیریت ضعیف است. شاید برای جلوگیری از درگیر شدن در انواع جرایم دیرهنگام، به همان اندازه که بر تهیه نرم افزار حضور و غیاب کارمندان تاکید می شود، توجه به بستر مناسب برای محاسبه و پرداخت به موقع انواع مالیات ها ضروری باشد.

لیست مالیات حقوق دقیقا چیست و برای چه کسی باید ارسال شود؟

همه چیز به ماده 86 قانون مالیات های مستقیم وصل است، اگر بخواهیم به اصل مسئله برسیم! بر اساس این ماده، کلیه حقوق بگیران موظفند در هنگام پرداخت یا تخصیص مزد به اشخاص، مالیات متعلق را طبق ماده ۸۵ محاسبه کنند.

این اطلاعات که حاوی نام و نشانی حقوق بگیران و همچنین میزان حق الزحمه آنها می باشد باید به سایت اداره امور مالیاتی ارسال شود.

جریمه عدم ارسال لیست حقوق کارکنان چقدر است؟

جریمه عدم تحویل لیست مالیات حقوق کارمندان ممکن است چندین برابر مالیات ذکر شده در لیست حقوق باشد. درک این نکته مهم است که نه تنها هزینه عدم ارائه لیست قابل بخشش نیست، بلکه عدم اشتغال شما را با مشکلات مالی جدی مواجه خواهد کرد. در نتیجه، توجه دقیق به چارچوب زمانی برای ارائه لیست مالیات قانونی بسیار مهم است.

تهیه یک لیست جامع و مختصر از مالیات بر حقوق کارمندان یک کار تخصصی است که بهتر است به متخصصان سپرده شود. در نتیجه توصیه می شود این کار را به متخصصان بسپارید تا همه چیز به درستی انجام شود و جایگزینی وجود نداشته باشد.

اگر شما هم در این زمینه به خدمات مالیاتی نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان ناب آماده ارائه خدمات به شما در این حوزه است.

کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصدر در این زمینه به شما ارائه کنند. (برای تماس روی شماره ها کلیک یا لمس کنید)


شماره تماس شرکت حسابداری آرمان ناب


شماره تماس شرکت حسابداری آرمان ناب

بیشتر بخوانید: تکالیف مالیاتی

برای ارسال لیست حقوق چقدر زمان داریم؟

کارفرمایان حداکثر 30 روز فرصت دارند تا لیست مالیات حقوق را به صورت آنلاین با استفاده از سامانه ارسال مالیات بر حقوق (tax.gov.ir) ارسال کنند. در صورت عدم رعایت مدت زمان مذکور، جریمه خواهند شد.

بیشتر بخوانید: رسیدگی مالیاتی

آیا امکان بحشیده شدن جریمه عدم ارسال لیست مالیات حقوق وجود دارد؟

متاسفانه خیر. جریمه عدم تحویل لیست مالیات بر حقوق کارمندان به اداره مالیات قابل بخشش نیست و افراد باید جریمه تعیین‌شده را بپردازند که این جریمه با چک قابل پرداخت نیست!

البته یک استثنا در این قانون وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. در صورتی که پرونده مالیاتی هنوز تنظیم نشده باشد و از این رو لیست مالیات حقوق دریافت نشده باشد، تا 80 درصد جرائم حقوق قابل بخشودگی است. البته اگر مالیات به طور کامل پرداخت شود.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی

سوالات متداول مالیاتی

بله می توان بعد از ارسال لیست اوبیه، لیست ثانویه را ارسال کرد و یک قبض مابه التفاوت دریافت کنید. برای ارسال لیست الحاقی نیاز به کار خاصی نیست و می توانید همان مراحل اولیه را انجام دهید.

به دو دسته: 1 سازمان تامین اجتماعی 2 سازمان امور مالیاتی

1: شامل 10 درصد از تمامی بدهی ها که شامل بیمه بیکاری و حق بیمه می شود.

2: شامل 2 درصد برای هر ماه به نسبت مجموع تمامی حق بیمه و بیمه بیکاری برای جریمه تاخیر در پرداخت حق بیمه

1 برای هر ماه 2.5 درصد کل مالیات

2 ده درصد مالیات پرداخت نشده

3 دو درصد حقوق پرداختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *