مقالات

راهکار کاهش جرائم مالیاتی در سال1401

کاهش جرائم مالیاتی

قبل از آنکه بدانیم روش های کاهش جرائم مالیاتی چیست، آشنایی با مفهوم آن اهمیت دارد. جرائم مالیاتی یکسری جریمه نقدی و غیر نقدی از طرف دولت هستند که برای سازمان دهی به پرداخت مالیات ها در نظر گرفته می شود. خیلی اوقات پیش می آید که اشخاص از تکالیف مالیاتی خود آگاهی دارند؛ ولی اقدامی نمی کنند. دسته دیگر هم با انجام اقدامات لازم، راهی برای کاهش جرائم مالیاتی پیدا می کنند. اما یک سری افراد هستند که با فرار مالیاتی به طور کامل، تکالیف مالیاتی خود را کتمان می کنند. راهکارها و دانش شرکت حسابداری معتبر بمی تواند برای کاهش جرائم مالیاتی راهگشا باشد.

مالیات در اکثر کشور ها یک منبع مالی برای دولت است. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر اشخاص در این زمینه کوتاهی کنند، برنامه های دولتی تحت تاثیر قرار می گیرند.  

جرائم مالیاتی چیست و چرا جریمه می شویم؟

هر کسب و کار یا شرکتی که به طور قانونی ثبت شده است، موظف است مالیات شرکت خود را هم بپردازد. مالیات بسته به نوع کسب و کار و وسعت آن تعیین می شود. بنابراین هر چه کسب و کار بزرگتر، مالیات آن هم به نسبت بیشتر می شود. هر شخص بعد از طی مراحل قانونی تنظیم اظهارنامه مالیاتی، به طور کامل با نحوه مدیریت آن هم آشنا خواهد شد. انتظار می رود مودیان هیچ گونه تاخیری در پرداخت مالیات نداشته باشند. بعضی اوقات اشخاص، هیچ اقدامی در راستای پرداخت انجام نمی دهند. یعنی یا اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال نکرده اند یا بعد از تنظیم آن، از پرداخت خودداری کرده اند.

برای سازماندهی پرداخت به موقع مالیات، قوانین و مقرراتی وضع شده است. عمل نکردن در چهارچوب این قوانین، باعث جرائم مالیاتی خواهد شد. یکی از کارهایی که بعد از جریمه شدن انجام می دهند، کاهش جرائم مالیاتی است.  

آشنایی با انواع جرائم مالیاتی

جرائم مالیاتی انواع زیادی دارند. اما در ادامه سعی کرده ایم به مهم ترین جرائم مالیاتی اشاره کنیم:

  • جریمه مالیات عملکرد

صاحبان کسب و کار و شرکت در هر سال مالی، گزارشی کامل از درآمد و هزینه ها ارسال می کنند. با توجه به این گزارش، میزان مالیات مشخص خواهد شد. اگر فردی در زمان تعیین شده این مالیات را پرداخت نکند، مشمول جریمه می شود. جریمه به میزان 2.5 درصد به ازای هر ماه تاخیر خواهد بود.

  • جریمه ارسال نکردن اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی اولین قدم قانونی سازی یک شرکت از نظر سازمان امور مالی است. کوتاهی در تنظیم و ارسال آن باعث جریمه تقریبا زیادی خواهد شد. این جریمه به میزان سی درصد (30%) مالیات متعلقه، برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل و ده درصد (10%) مالیات متعلقه، برای سایر مودیان است.

  • جریمه ارسال نکردن دفاتر قانونی 

مودیان موظف اند دفاتر قانونی و حساب سود و زیان خود را نزد خودشان نگهداری کنند. نباید کوچکترین آسیب یا دست بردی به آنها مشاهده شود. سپس در زمان تعیین شده به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. عدم انجام هر کدام از موارد، باعث جریمه 20 درصدی از مالیات تعیین شده خواهد شد.

روش های کاهش جرائم مالیاتی کدامند؟

کاهش جرائم مالیاتی اهمیت زیادی برای صاحبان مشاغل دارد. بسیاری از افراد به دلیل نداشتن آگاهی کافی در این زمینه مشمول جرائم سنگینی می شوند. یکی از راه های کاهش جرائم مالیاتی، کمک گرفتن از شرکت های حسابداری است.

این افراد با داشتن تجربه بالا ابتدا سعی می کنند از جریمه شدن شما جلوگیری کنند. اما اگر به هر دلیلی جریمه شده باشید، از میزان جرائم آن کم می کنند. یکی از روش های کاهش جرائم مالیاتی، بهره بردن از معافیت ها و تشویقی های مالیاتی است. پرداخت به موقع باعث دریافت تشویقی خواهد شد. 

بنابراین آگاهی از تمامی انواع مالیات ها و پرداخت به موقع آنها می تواند تاثیر چشمگیری در کاهش جرائم مالیاتی داشته باشد. عملی شدن این امر نیاز به علم و تخصص دارد. شرکت حسابداری، مجموعه ای است که این خدمات را ارائه می دهد.

برای مرور تمامی روش های مفید در زمینه کاهش جرائم مالیاتی، موارد زیر معرفی می شوند:

  1. ارسال و پرداخت به موقع اظهارنامه مالیاتی

ارسال دقیق و به موقع گزارش درآمد سالیانه در ابتدای سال مالی اهمیت زیادی دارد. بعد از تعیین میزان مالیات، با پرداخت در موعد مقرر از تشویقی های موجود استفاده می کنید. اظهارنامه مالیاتی هم به همین صورت است. ارسال و پرداخت به موقع آن به مدت سه سال، تخفیفی 5 درصدی خواهد داشت.

  1. ثبت هزینه های شرکت

ثبت دقیق هزینه های یک کسب و کار و شرکت، از مقدار کل مالیات کم خواهد کرد. در واقع یکی از عوامل کاهنده میزان مالیات مقرر شده، همین هزینه ها است. مورد دیگر استهلاک موجود در کسب و کار شما است. با ثبت و ارائه دقیق استهلاک، می توانید از مالیات پرداختی کم کنید.

  1. استفاده از معافیت ها 
  2. استخدام نیروی کار متخصص

بهترین کار در زمینه کاهش جرائم مالیاتی، بهره بردن از نیروی کار متخصص است. شرکت های حسابداری با آگاهی به تمامی قوانین مالیاتی، بهترین راه حل ها را خواهند داشت.

ویژگی های بهترین شرکت حسابداری در تهران برای خدمات مالی 

بهترین شرکت حسابداری، شرکتی است که بتواند در کمترین زمان ممکن امور مالی یک شرکت را مدیریت کند. شرکت های حسابداری با داشتن تجربه بالا در تمامی زمینه های مالی و مالیاتی، باعث پیشرفت اقتصادی شما خواهند شد.

مهم ترین ویژگی یک شرکت حسابداری خوب، دادن مشاوره های صحیح است. حسابداران شرکت باید بتوانند با بررسی نتایج حاصل از تحلیل حساب شرکت، پیش بینی درستی بکنند. این پیش بینی ها را در اختیار مدیران قرار بدهند. سپس مدیران شرکت برنامه ریزی درست را انجام دهند. 

شرکت حسابداری آرمان ناب، با داشتن کارکنانی حرفه ای و باسواد، بهترین شرکت حسابداری تهران محسوب می شود. سطح سواد علمی بالا باعث آگاهی از تکنولوژی های روز دنیا خواهد شد. شرکت حسابداری آرمان ناب با کادری مجرب در زمینه مالی، مالیاتی و مشاوره ای، تیمی همه فن حریف است. سرعت عمل بالای انجام پروژه ها از ویژگی های اصلی این مجموعه به حساب می آید.

یکی از دلایلی که این شرکت را از مابقی متمایز می کند، ایده های ناب مشاورین است. در واقع با این ایده ها می توانید بزرگترین قدم ها را برای رونق کسب و کار خود بردارید. با علم بر اینکه در کدام زمینه ضعف دارید یا اینکه کدام بخش از کار شما نتیجه بخش بوده است. 

جمع بندی

کاهش جرائم مالیاتی یکی از حوزه های فعالیتی حسابداری است. یعنی افراد با داشتن علم کافی در این زمینه به صاحبان مشاغل کمک می کنند، در امور مالی موفق شوند. شرکت آرمان ناب با داشتن کادری مجرب و حرفه ای، پروژه های مالی و مالیاتی شرکت ها را به انجام می رساند. برای رفع هر گونه ابهام یا پرسش در این زمینه می توانید با کارشناسان مجموعه آرمان ناب در ارتباط باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *