اینستاگرام, خدمات مالیاتی, مقالات

همه چیز درباره توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس

توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس

اخیرا زمزمه‌های زیادی درباره توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس شنیده می‌شد. برای همین سعی می‌کنیم در این مقاله همه چیز درباره توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس را به شما بگوییم.این اخبار زمانی تائید شد که سازمان امور مالیاتی یک اطلاعیه درباره الزام صاحبان خانه‌های لوکس به پرداخت مالیات صادر کرد.
در این اطلاعیه به طور واضح به مالکان هشدار داده شد که در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌های مسکونی خود با جریمه‌های نظیر بازداشت سایر اموال روبه‌رو خواهند شد.

شرکت حسابداری آرمان، با سال ها سابقه در زمینه خدمات مالیاتی و امور حسابداری، آماده یاری رسانی شما در زمینه امور مالیاتی است.

 

عناوین این محتوا

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی درباره توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس

مطالعه گزارش‌های اخیر منتشر شده در بسیاری از خبرگزاری‌های معتبر نشان می‌دهد که از سال 1399 دریافت مالیات از مالکان خانه‌های لوکس در قانون بودجه وجود داشته است.
با این حال دولت وقت تصمیم گرفته که از اجرای آن خودداری کند. با روی کار آمدن دولت سیزدهم این قانون اجرایی شد و از سال 1400 مالکان موظف به پرداخت مالیات شدند.
با توجه به اطلاعیه منتشر شده در این خصوص، مالکان خانه‌های لوکس برای جلوگیری از توقیف اموالشان باید هر چه سریع‌تر نسبت به پرداخت مالیات از طریق «درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور» اقدام کنند.
همچنین مالکان خانه‌های لوکس از طریق پیامک نیز هشدارهایی مبنی بر التزام به پرداخت مالیات دریافت خواهند کرد. برای صاحبان خانه‌های لوکس مهلتی یک‌ماهه در نظر گرفته شده تا با مراجعه به سایت my. Tax.gov.ir مالیاتشان را پرداخت کنند.
بر اساس مفاد این اطلاعیه افرادی که در مهلت مقرر نسبت به پرداخت مالیات خانه‌های لوکس خود اقدامی انجام ندهند، مشمول قانون توقیف و بازداشت اموال اعم از منقول و غیرمنقول می‌شوند. همچنین جریمه‌ای ده‌درصدی نیز برای آن‌ها صادر خواهد شد.
کسانی که نسبت به مالیات‌های اعلام شده در سامانه سازمان امور مالیاتی اعتراض دارند نیز می‌توانند در همان سامانه اعتراض خود را ثبت کنند. پس از ثبت اعتراض باید برای مشاهده رأی نهایی منتظر بمانید.
همچنین در صورت هرگونه سؤالی درباره نحوه پرداخت مالیات می‌توانید با مرکز ارتباط مردمی سازمان مالیاتی کشور تماس بگیرید. شماره این مرکز 1526 است.

مالیات خانه های لوکس

کدام مالکان مشمول پرداخت مالیات خانه های لوکس هستند؟

طبق تعریف سازمان امور مالیاتی کشور، افرادی که واحدهای مسکونی آن‌ها بیشتر از ده میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شود، موظف به پرداخت مالیات هستند. نرخ مالیات خانه‌های لوکس با یکدیگر متفاوت است.
طبق ساز و کار در نظر گرفته شده؛ نرخ مالیات خانه‌های لوکس بر اساس میزان ارزش آن‌ها محاسبه می‌شود. به طوری که در سال 1401 نرخ مالیات خانه‌های مشمول این قانون با در نظر گرفته ارزش عرصه و عیان عبارت است از:
· نسبت به مازاد ده تا پانزده میلیارد تومان؛ یک دهم درصد
· نسبت به مازاد پانزده تا بیست و پنج میلیارد تومان؛ دو دهم درصد
· نسبت به مازاد بیست و پنج تا چهل میلیارد تومان؛ سه دهم درصد
· نسبت به مازاد چهل تا شصت میلیارد تومان؛ چهار دهم درصد
· نسبت به مازاد بالاتر از شصت میلیارد تومان؛ پنج دهم درصد
با توجه به قانون بودجه سال 1401 افرادی که ارزش خانه‌ها و املاک آن‌ها کمتر از پانزده میلیارد تومان باشد از مالیات معاف هستند. این در حالی است که مالکان خانه‌ها و املاکی با ارزش بیش از پانزده میلیارد تومان موظف‌اند مطابق اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور مالیات بپردازند.

 چند نکته درباره قانون توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس

تا اینجا درباره قانون توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس صحبت کردیم؛ در ادامه قصد داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که اطلاع از آن‌ها می‌تواند نحوه اجرای این قانون را برای شما شفاف‌تر کند.
· باغ ویلاهایی که ارزش آن‌ها بیش از پانزده میلیارد تومان باشد نیز مشمول قانون مالیات خانه‌های لوکس شده و مالکان این باغ ویلاها باید مالیات بپردازند.
· مالیات باغ ویلاها با توجه به ارزش عرصه و عیان آن‌ها و دقیقاً مطابق با قانونی که برای مالیات خانه‌های لوکس ابلاغ شده است محاسبه می‌گردد.
· خانه‌ها و باغ ویلاهای لوکسی که در حال ساخت هستند و هنوز تکمیل نشده‌اند، مشمول مالیات سال 1401 نمی‌شوند.
· مطابق با این قانون، باغ ویلاها به مکان‌هایی اطلاق می‌شود که در مجوز آن‌ها عنوان باغ به کار رفته باشد و از طرف دیگر پروانه ساخت ویلا نیز داشته باشند. این پروانه می‌تواند توسط دهیاری یا شهرداری صادر شده باشد.
· افرادی که قصد خرید و فروش خانه‌ها یا باغ ویلاهای لوکس را دارند باید بدانند که مالیات سال جاری بر عهده کسی است که از ابتدای سال مالک خانه یا باغ ویلا بوده است.

بیشتر ببینید: خدمات مالی

یک مثال ساده درباره نحوه محاسبه مالیات خانه های لوکس

با توجه به اجرای قانون توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس بهتر است با نحوه محاسبه مالیات این نوع خانه‌ها بیشتر آشنا شوید. به همین دلیل با یک مثال ساده نحوه محاسبه مالیات خانه‌هایی با ارزش بیشتر از پانزده میلیارد را برای شما توضیح خواهیم داد.
فرض کنید که شما صاحب یک ملک به ارزش بیست میلیارد تومان هستید. همان‌طور که تا اینجا بارها بحث کردیم؛ این ملک مشمول قانون مالیات خانه‌های لوکس می‌شود. اما این مالیات چطور محاسبه خواهد شد؟ کافیست از ارزش ملک خود مبلغ پانزده میلیارد تومان را کم کنید. در این مثال مبلغ باقی‌مانده پنج میلیارد تومان خواهد شد.
پنج میلیارد تومان را در عدد دو ضرب کرده و سپس بر هزار تقسیم کنید. عدد به دست آمده ده میلیون تومان خواهد شد. این رقم میزان مالیات ملکی به ارزش بیست میلیارد تومان در سال 1401 است.

بیشتر ببینید: مشاوره حسابداری

مالیات خانه های لوکس

قانون توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس را جدی بگیرید!

در این مطلب سعی کردیم تا تمام ابهامات موجود درباره توقیف اموال در صورت عدم پرداخت مالیات خانه‌ های لوکس را بررسی کنیم. همچنین با تشریح یک مثال ساده تلاش کردیم تا نحوه محاسبه مالیات خانه‌های لوکس را به شما آموزش دهیم.
در نظر داشته باشید که این قانون با روی کار آمدن دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفت و اطلاعیه‌ای نیز توسط سازمان امور مالیاتی در خصوص نحوه اجرای آن صادر شد.
در حال حاضر شما با ورود به درگاه ملی خدمات مالیات می‌توانید به راحتی میزان مالیات در نظر گرفته شده برای املاکتان را مشاهده کنید. همچنین امکان ثبت اعتراض در همین سامانه پیش‌بینی‌شده است.
با اینکه این قانون در حال حاضر بازوی اجرایی محکمی ندارد . با این حال تمام افرادی که می‌خواهند خانه‌های لوکس را خرید و فروش کنند باید به این سامانه مراجعه کرده و مالیات خود را بپردازند تا امکان نقل و انتقال فراهم شود.

بیشتر بخوانید: خدمات حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *