خدمات مالیاتی, مقالات

خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده کدامند؟

خدمات معاف از ارزش افزوده

خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده کدامند؟ ابتدا باید بگوییم که تعریف خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده بر اساس الزامات بند ب ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده است. معافیت های بند «ب» ماده «9» قانون مالیات بر ارزش افزوده به شرح زیر است:

اگر شما هم به خدمات مالیاتی نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان با سال ها تجربه در این زمینه آماده یاری شما در این زمینه است. 

با اینستاگرام شرکت آرمان ناب همیشه بروز باشید. لینک پیج ما:

عناوین این گفتار:

خدمات بدون مالیات بر ارزش افزوده

تعریف خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده بر اساس الزامات بند ب ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده است. معافیت های بند «ب» ماده «9» قانون مالیات بر ارزش افزوده به شرح زیر است:

خدمات بدون مالیات بر ارزش افزوده – خدمات پزشکی :

خدمات درمانی، تشخیصی و پیشگیرانه، خدمات توانبخشی و پشتیبانی، و خدمات دفن؛ خدمات پزشکی و دندانپزشکی
به جز بیمارستان ها، کلینیک ها و امکانات بهداشتی.
خدمات آزمایشگاهی و تشخیصی پزشکی
سایر خدمات بهداشتی و پزشکی برای مردم
خدمات مراقبت در منزل
مراقبت پرستاری در منزل خدمات برای افراد دارای مشکلات روانی، سلامت روان و اعتیاد
خدمات مراقبت در منزل برای افراد سالخورده و ناتوان
خدمات مددکاری اجتماعی بدون مسکن
خدمات مددکاری اجتماعی بدون اسکان برای سالمندان و معلولان

خدمات برای درمان و پیشگیری از حیوانات و گیاهان، واحدهای مکانیزاسیون آب کشاورزی، کشت بافت و تولید اندام‌های تولید مثل گیاهی.
دامپزشکی
قرنطینه برای حیوانات
خدمات آزمایشگاهی دامپزشکی
واکسینه کردن حیوانات
خدمات نجات حیوانات
فعالیت های نظارت بر سلامت حیوانات
مدیریت آفات گیاهی می تواند با پرداخت هزینه یا به صورت قراردادی انجام شود.

گروه چاپ

خدمات زینک، چاپ، انتشار روزنامه (کاغذی یا الکترونیکی)، کتاب، مجلات و خدمات انتشار و توزیع آنها، به استثنای مؤسسات کمک آموزشی و آزمون ورودی، و هرگونه آگهی محصولات و خدمات داخلی در روزنامه ها و نشریات.
خدمات برای زینک
چاپ روزنامه، کتاب و مجلات
انتشار کتاب، روزنامه (بر روی کاغذ یا آنلاین) و مجلات
توزیع کتاب، روزنامه و مجلات

گروه حقوق و دستمزد

در صورتی که آن کسب و کار مشمول مالیات بر درآمد قانون مالیات های مستقیم باشد باید خدماتی را ارائه دهد که به صورت حقوق و دستمزد پرداخت می شود.
تبصره: ارائه خدمات توسط شرکت‌های تامین نیروی انسانی و شرکت‌هایی که خدمات خود را از طریق قراردادهای حجمی با تامین نیروی کار به متقاضی ارائه می‌دهند (مثلاً سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات پرستاری و خدمات نظافتی)، جزء هزینه‌های قرارداد است. حقوق مشمول مالیات نیست قبل از اجرای این بند، سازمان بیمه باید میزان غرامت و مزایا را تایید کند.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی

گروه خدمات بانکی

فعالیت ها و خدمات بانکی شامل پذیرش سپرده، اعطای تسهیلات یا ایجاد اعتبار، ارائه ضمانت نامه و جابجایی وجوه در حدود قوانین قابل اجرا و مجوز شورای پول و اعتبار می باشد.
فعالیت های بانکی شامل پذیرش هرگونه سپرده (سپرده سرمایه گذاری و …) از مردم و استفاده از آن برای اعطای اعتبار و تسهیلات می باشد. انواع حساب سپرده سرمایه گذاری: – حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت – حساب سپرده سرمایه گذاری یک ساله – حساب سپرده سرمایه گذاری دو ساله

خدمات بانکی: مجموعه ای از اعمال غیر از عملیات بانکی که یک موسسه اعتباری می تواند به مصرف کنندگان بدهد و برای آن کارمزد دریافت کند.

  • دادن تسهیلات به مردم
  • ایجاد اعتبار 
  • ارائه ضمانت
  • انتقال وجه نقد

خدمات اعتباری قرض الحسنه صندوق های قرض الحسنه دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سایر مراجع مورد تایید بانک مذکور و همچنین صندوق های قرض الحسنه که به موجب قانون تاسیس شده یا خواهد شد. ; خدمات مالی و اعتباری اعطای تسهیلات توسط صندوق های حمایتی، ضمانت صادرات، سرمایه گذاری، بیمه و تحقیقات و فناوری که به موجب قانون یا با مجوز لایحه قانونی ایجاد می شود یا خواهد بود.

  • اعطای خدمات مالی
  • موسسات اعطای اعتبار

گروه خدمات بیمه

خدمات بیمه عمر، خدمات بیمه محصولات کشاورزی، خدمات بیمه اجتماعی و درمان تکمیلی؛

گروه بازار سرمایه

شورای عالی بورس و اوراق بهادار خدمات بازار سرمایه را به عنوان خدمات معامله و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس ها و بازارهای خارج از بورس تعریف کرده است.

کارمزدهای اخذ شده توسط کارگزاران، بورس ها و بازارهای خارج از بورس، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه صندوق و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران برای معاملات و تسویه اوراق بهادار و محصولات در بورس ها و بازارهای خارج از بورس.

کارمزد نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار برای معاملات اوراق بهادار و اقلام در بورس ها و بازارهای خارج از بورس.

شرکت‌هایی که سهام یا اقلام آنها در بورس اوراق بهادار یا بازار خارج از بورس معامله می‌شود، کارمزد پذیرش و سقف پذیرش پرداخت می‌کنند.

هزینه پذیرش و محدودیت عضویت که توسط مراکز، بورس اوراق بهادار، بازارهای خارج از بورس یا سایر سازمان‌ها از اعضای آن‌ها یا سازمان‌های مرتبط با اعضای آن‌ها جمع‌آوری می‌شود.
کارمزد پرداختی به موسسات مالی ثبت شده در سازمان بورس و اوراق بهادار برای مشاوره عرضه، مشاوره پذیرش، سبدگردانی، مدیریت بازار، تعهد پذیره نویسی، ضمانت اوراق بهادار و یا خدمات ارائه شده به موسسات واسطه.

هزینه هایی که اعضای صندوق های سرمایه گذاری ثبت شده در قبال ارائه خدمات یا تضمین به سازمان بورس و اوراق بهادار پرداخت می کنند.
حق الزحمه انتشار اوراق اجاره، مرابحه و سایر اوراق بهادار (که توسط مؤسس به مؤسسه واسط پرداخت می شود)

کارمزدهای دریافتی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار بابت خدمات نقل و انتقال و تسویه اوراق بهادار (شامل صدور کد معاملاتی برای انجام معاملات، استخراج و ارائه گزارش معاملات شرکت و سهامدار، تخصیص خودکار سهام، سپرده گذاری اوراق، خدمات نگهداری اوراق بهادار. از جمله سپرده گذاری اوراق بهادار، تصحیح مشخصات سهامداران برای اجازه معاملات و صدور گواهی انتقال).

انتشار و نقل و انتقال سهام، حق تقدم، سهام شرکت و سایر اوراق بهادار به موجب بند (24) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 19/11/1384 با تغییرات بعدی.

  1. انتشار سهام
  2. نقل و انتقال سهام
  3. حق تقدم
  4. سهم الشرکه

سایر اوراق موضوع بند 24 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 18 دی ماه 1392 با تغییرات بعدی.
صدور، خاتمه و انتقال واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار.

بیشتر بخوانید: رسیدگی مالیاتی

گروه فعالیت لیزینگ

مشتریان صرفاً می توانند از خدمات لیزینگ مشاغل تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (مصرف کنندگان) استفاده کنند.

گروه حمل و نقل

خدمات حمل و نقل (محموله و افراد) در داخل و خارج از شهر و همچنین در سطح بین المللی از طریق جاده، راه آهن و دریا.
حمل و نقل جاده ای، اعم از درون شهری و برون شهری و همچنین بین المللی، شامل بار و افراد
حمل و نقل ریلی اعم از بار و مسافر

حمل و نقل بار و مسافر از طریق دریایی

گروه آموزش و پژوهش

خدمات آموزشی ، پژوهشی و ورزشی
آموزش
ورزشی
پژوهشی

گروه گردشگری

خدمات اقامتی ارائه شده توسط هتل های سه ستاره و پایین تر، مسافرخانه ها و سایر اقامتگاه های دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یا اتحادیه های وابسته.
هتل های 3 ستاره و پایین تر و همچنین هتل آپارتمان ها
مسافرخانه، ، مهمانسرا، زائر سرا و 
اقامتگاهی که دارای مجوز است.

بیشتر بخوانید: تکالیف مالیاتی

سایر موارد

میزان هزینه مشترک (کارمزد) دریافتی واحدهای خدماتی به موجب قانون 31/12/1387 در خصوص انتقال مالکیت و مدیریت شهرک‌های صنعتی از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی مستقر در شهرک‌های صنعتی برای ارائه خدمات به آنها.

خدمات فنی، بازسازی، تعمیر و نگهداری کالاهای موضوع بند (17) این ماده که توسط مرکز وابسته به نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی بر اساس فهرستی که به تصویب وزیران دفاع و دفاع می رسد ارائه می شود. پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین امور اقتصادی و مالی به مالک اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *