اخبار, مشاوره حسابداری

خدمات حسابداری به چه بخش هایی دسته بندی می شود؟

آرمان ناب

امروزه چابکی و سازگاری الزامات حیاتی برای رشد سازمانی است و حتما باید بدانیم که خدمات حسابداری به چه بخش هایی دسته بندی می شود؟ مجموعه هایی که پتانسیل تطبیق با سناریوی اقتصادی کنونی ایران را ندارند، اولین مواردی هستند که از بین می روند. کوچک بودن هر مجموعه یکی از ضروری ترین معیارهایی است که انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد. به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل به دنبال برون سپاری خدمات تخصصی هستند که بخشی از تخصص اصلی آنها محسوب نمی شود.

به عنوان مثال، در یک شرکت تجاری، رسیدگی به امور مرتبط با بازاریابی دیجیتال یا موارد های حسابداری، نمونه های معمولی از موارد تخصصی است که یکی از نیازهای اولیه بسیاری از مجموعه ها در نظر گرفته می شود، اما ممکن است بسیاری از مجموعه ها دانش کافی در مورد آن نداشته باشند. 

از سوی دیگر، استخدام یک فرد یا تیم برای انجام این وظایف، همیشه بهترین گزینه برای بسیاری از شرکت ها نیست. در نتیجه، بسیاری از گروه های اقتصادی تصمیم می گیرند مواردی مانند حسابداری گروه خود را برون سپاری کنند و از خدمات حسابداری شرکت های حسابداری استفاده کنند.

اگر شما هم به خدمات حسابداری برای موسسه یا شرکت تان نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان  آماده ارائه خدمات حسابداری، مالی، مالیاتی و مشاوره در زمینه حسابداری است.

شماره تماس شرکت حسابداری آرمان ناب
عناوین این گفتار:

خدمات حسابداری چه سرویس هایی را شامل می شود؟

خدمات حسابداری گروهی از سرویس های مدرن و خبره در حوزه مدیریت مالی شرکت ها و موسسات است که اغلب توسط یک فرد یا یک موسسه حسابداری معتبر و حرفه ای ارائه می شود.
خدمات حسابداری شامل کلیه سرویس های مورد نیاز برای رسیدگی به امور مالی یک شرکت یا موسسه می باشد. از ابتدا تا پایان یک سال مالی و از ابتدایی ترین و آسان ترین دغدغه های مالیاتی و حسابداری گرفته تا پیچیده ترین موارد مالیاتی، نحوه کاهش هزینه های مالیاتی و مشاوره مدیریت مالی. خدمات حسابداری به روش‌های مختلفی به موسسات ارائه می‌شود، جدای از اینکه شامل چه مواردی می‌شوند.

انواع سرویس های حسابداری از دیدگاه ارائه خدمات

خدمات حسابداری از دو منظر امکان تعریف دارد.

 1. مدل های مختلف خدمات مالی شرکت حسابداری از منظر حوزه کاری و موضوع آن
 2. روشهایی که موسسات حسابداری این خدمات ارائه می کنند.

در این مقاله از زاویه‌ای متفاوت به موضوع نگاه می‌کنیم، اما خدمات مالی متعددی که توسط شرکت‌های حسابداری ارائه می‌شود را به صورت عمیق بررسی خواهیم کرد.

شرکت های حسابداری به چهار روش مجزا به مشاغل مختلف خدمات ارائه می دهند:

 

خدمات حسابداری

1- خدمات مشاوره حسابداری

این نوع خدمات حسابداری معمولاً توسط شرکت هایی انتخاب می شود که تیم حسابداری یا حسابدار خود را دارند و فقط می خواهند از شرکت های حسابداری برای بهبود مدیریت مالی مشاوره یا نظارت داشته باشند. در این نوع ارائه خدمات حسابداری، شرکت حسابداری با نظارت یا ارائه مشاوره مالی به ارتقای فرآیند و انجام امور مالی یک تجارت کمک می کند.

البته این مشاوره ممکن است به صورت فردی انجام شود و یا شرکت مورد نظر ممکن است به دنبال خدمات مشاوره در همه بخش ها باشد. از سوی دیگر در برخی مواقع ممکن است یک مکالمه نظارتی یا مشاوره ای با اعزام موقت حسابدار مشاور به مجموعه مورد نیاز همراه باشد.

 

 

خدمات مشاوره حسابداری به طور گسترده مورد استفاده شرکت ها و موسسات قرار می گیرد و می تواند از انتخاب نرم افزار حسابداری تا رسیدگی به پیچیده ترین مشکلات مالیاتی را شامل شود.

خدمات مشاوره حسابداری شامل موارد زیر می باشد:

 • ارائه خدمات مشاوره مالیاتی
 • مشاوره در زمینه انعقاد قرارداد
 • آنالیز صورتهای مالی شامل صورت سود و زیان، ترازنامه حسابداری و غیره.
 • مصاحبه حسابداری و مشاوره استخدامی
 • بررسی سیستم ها و رویه های مالی و ارائه راهنمایی و ایده هایی در زمینه کاهش مالیات و …

بیشتر بخوانید: امور حسابداری

2- خدمات حسابداری و پشتیبانی فنی

پشتیبانی حسابداری، عملیاتی و فناوری یکی دیگر از خدمات حسابداری است. خدمات عملیاتی اغلب مستلزم راه اندازی سیستم های مالی در مشاغل و اتوماسیون امور حسابداری در واحدهای اقتصادی است.

این یکی از فنی ترین خدمات حسابداری است و اغلب توسط موسسات و شرکت های حسابداری پشتیبانی می شود. مشخصات الزامات حسابداری هر گروه نیز با معیارهای مختلفی که ارائه دهنده خدمات در نظر می گیرد تعیین می شود.

خدمات حسابداری

شرکت های حسابداری خدمات فنی-عملیاتی زیر را ارائه می دهند:

طراحی و تدوین سیستم های حسابداری و سیستم های پیشرفته انبار
ایجاد برنامه حسابداری (نرم افزار) و ارائه خدمات پشتیبانی لازم (مناسب با کسب و کار)
ایجاد سیستم های مالی و حسابداری مانند سیستم حضور و غیاب و…

بیشتر بخوانید: حسابداری مالی

خدمات حسابداری

3- خدمات اجرایی مرتبط با حسابداری

به طور مکرر کلیه کارهای اجرایی یک مجموعه در زمینه حسابداری به موسسات حسابداری واگذار می گردد. البته این امکان وجود دارد که بخشی از کارهای اجرایی برون سپاری و بخشی نیز توسط کادر حسابداری داخلی شرکت انجام شود. اکثر مشاغلی که از خدمات اجرایی استفاده می کنند از خدمات عملیاتی و مشاوره ای نیز بهره مند می شوند.

علاوه بر این، این امکان وجود دارد که یک حسابدار حرفه ای از سازمانی که خدمات حسابداری را برای مجموعه مورد نظر ارائه می دهد اعزام شود و از برون سپاری کامل کار حسابداری مجموعه اطمینان حاصل شود.

 

 

شرکت های حسابداری ممکن است خدمات حسابداری اجرایی زیر را ارائه دهند:

 1. انجام امور حسابداری حقوق و دستمزد و تحویل لیست بیمه و مالیات حقوق
 2. انجام وظایف حسابداری متعدد برای سازمان
 3. تهیه و اصلاح صورتهای مالی و همچنین حسابرسی

4- خدمات کامل حسابداری

شرکت های حسابداری خدمات متنوعی را به مشتریان خود ارائه می دهند. برخی در یک موضوع واحد مانند مشاوره حسابداری تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است انواع خدمات حسابداری را به مشتریان خود ارائه دهند. بسیاری از شرکت های حسابداری پرمشغله نیز خدمات کامل حسابداری را ارائه می دهند.

سرویس های ارائه شده از سوی موسسات حسابداری اغلب به دسته های متعددی تقسیم می شوند و ممکن است بر اساس موضوع کاری شان متفاوت باشند.

خدمات حسابداری

خدمات مالیاتی: خدمات حسابرسی مالی موسسات حسابداری در حوزه ارائه خدمات مالیاتی شامل موارد زیر است. خدمات مالیاتی اغلب به عنوان پیچیده ترین خدمات حسابداری در نظر گرفته می شود و توسط حسابداران خبره این حوزه ارائه می گردد:

 1. تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 2. تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
 3. تهیه و تهیه گزارش فصلی
 4. مالیات بر درآمد افراد
 5. تهیه و مدیریت سوابق حقوقی شرکت مانند روزنامه و دفتر کل و سایر موارد.
 6. ردیابی و تلاش برای حل مشکلات مالیاتی و مشکلات.

خدمات مالی و حسابداری: اگرچه ارائه این خدمات دشوار نیست، اما نیاز به توجه، مراقبت و نظارت مداوم دارند. مفاهیم حسابداری باید توسط حسابداری که این نوع خدمات حسابداری را ارائه می دهد کاملاً درک شود. از جمله خدمات مالی و حسابداری موجود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعزام حسابدار برای انجام وظایف اجرایی حسابداری شرکت ها و موسسات
 • نظارت بر اسناد حسابداری شرکت مربوطه
 • ارائه گزارش های مالی اعم از میان دوره ای و سالانه
 • کنترل و بررسی حساب ها به صورت آنی
 • بستن حساب های موسسه مذکور
 • ترتیب امور حسابداری کسب و کارهای مختلف مثل شرکت های بیمه ای، هلدینگ ها، شرکت های تولیدی، بازرگانی و …

خدمات حسابداری مربوط به امور مالی کارکنان و مشکلات اداری، اصطلاحا خدمات اداری و حسابداری کارکنان نیز گفته می شود. از جمله این سرویس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انجام کارگزینی و جذب نیرو
 2. سازماندهی انواع قراردادها و رسیدگی به مسائل مربوط به انتقال، جابجایی یا خاتمه همکاری
 3. نگهداری و انجام پرونده های پرسنلی
 4. انجام مراحل بیمه و ارسال لیست مشمولین بیمه تامین اجتماعی

بیشتر بخوانید: حسابداری شرکت ها

خدمات حسابداری

جمع بندی

خدمات حسابداری ممکن است به روشی متفاوت ارزیابی شوند. این طبقه بندی در درجه اول بر اساس نوع کسب و کار است و خدماتی که یک شرکت حسابداری به یک گروه اقتصادی ارائه می دهد بر اساس شناسایی آن کسب و کار است.

در نهایت، توصیه می کنیم قبل از انتخاب خدمات حسابداری مورد نیاز خود، روی نیازهای شرکت خود تمرکز کنید تا مشخص کنید به کدام خدمات حسابداری بیشتر نیاز دارید و بررسی کنید که کدام نوع خدمات ارائه می شود. حسابداری ممکن است برای شرکت شما مفید باشد. از این خدمات استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *