خدمات تحریر دفاتر قانونی

خدمات تحریر قانونی

اگر شما هم به خدمات تحریر دفاتر قانونی یا سایر امور حسابداری نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان ناب آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما ی مشاوره تخصصی در این زمینه به شما ارائه کنند. (برای تماس روی شماره های زیر کلیک یا لمس کنید.)

تکالیف مالیاتی که به وسیله امور مالیاتی به دست مؤدیان می‌رسد و این دفاتر بایستی به طور روزانه ثبت و بایگانی شوند. مؤدی در این میان موظف است که این تکالیف را در صورت نیاز سازمان ها به آن ها ارائه دهد.
در این دفاتر، بین فعالیت های مدیران و حسابداران مشکلات زیادی پیش می آید که این مشکلات ناشی از کم تجربگی تحریر کننده، عجول بودن آن ها و نداشتن دانش کافی حسابداران است.

اهمیت خدمات تحریر دفاتر قانونی

تمامی کارکنان و فعالان در این راستا باید فعالیت هایی که در طول یک سال انجام داده اند را برای محاسبه به سازمان امور مالیاتی ارائه و تحویل بدهند.
هزینه هایی که اظهار کرده اید باید با دفاتر مالیاتی همخوانی داشته باشد که بتوانید تمامی هزینه ها را به دست آورید و اگر این هزينه ها با هر آنچه آن ها بیان می کنند همخوانی نداشته باشد، سند شما مورد قبول واقع نمی شود و باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری خواهید شد؛ به همین دلیل است که توصیه می شود در هنگام محاسبه، به تک تک فعالیت ها و … توجه کنید و این کار را با صبر و وقت تمام انجام دهید.

در هنگام تنظیم دفاتر قانونی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

تحریر دفاتر قانونی فقط بدون خط خوردگی و محو شدن، قابل قبول میباشد چرا که این کار با ابزارهای زیادی قابل اجرا است.
برای بررسی و به اجرا درآوردن اتفاق های دفاتر مالی، باید از دفاتر همان سال جاری استفاده کرد و کمک گرفت چرا که ثبت رویدادهای دو سال در یک دفتر کاری غیر قانونی می باشد.
دفاتری مورد قبول است که به صورت دستی نوشته شده باشد.
اگر رویدادهای مالی به صورت رایانه ای روزانه به ثبت نمی‌رسد، باید به صورت کتبی آن ها را نیز در دفاتر ثبت کنند.
از دفاتر بسیار نگهداری کنید چرا که اگر پلمپ شود، تمامی اسناد داخل دفاتر دیگر مورد قبول نمی باشد.
حتی اگر یک برگ از دفاتر کسر شود، دفاتر رد می شود و دیگر مورد قبول واقع نمی گردد.
مورد دیگر این است که حتی اگر یک رویداد به ثبت در دفاتر نرسد، تمامی رویدادهای داخل دفاتر رد می شوند.
تمامی رویدادها باید مرتب و منظم بر روی سطوح نوشته شود چراکه اگر در حاشیه دفاتر قید شود، مورد قبول نیست.
هر گونه سوءاستفاده از دفاتر به منظور پاک کردن رویدادها و … سبب رد شدن دفاتر می شود.
در صورت بر هم خوردن ترتیب رويدادهای دفاتر قانونی، آن دفاتر قابل قبول نمی باشد.

بیشتر بخوانید: استقرار حسابدار

انواع دفاتر قانونی

دفاتر قانونی از تعداد بسیار بالایی برخوردار است به طوری که در اینجا تمامی افرادی حقوقی که مشمول مالیات هستند. انواع دفاتر قانونی اعم از:

دفتر روزنامه

دفتر روزنامه در هر شرکتی لازم و ضروری است چرا که یکی از اسناد مهم پلمپ شده ای که در هر شرکت برای تنظیم مالیات کاربرد دارد، این دفتر است. اگر به ماده سوم آیین نامه دفاتر توجه کنید در می یابید که طرز صحیح تنظیم و نگهداری این دفتر در آنجا آمده است.

 این دفتر به گونه ای است که همگی باید تمامی رویدادها اعم از خرید و فروش، مالیات ها، فعالیت ها، طلب ها و … در آن یادداشت کنند. تمامی این عملیات باید طوری در دفتر نوشته شود که تاریخ و روز آن، هماهنگ با روی دادن رخداد باشد.

دفتر کل

این دفتر مطابق با ماده هشتم قانون تجارت می باشد و لازم است که تمامی رویدادها و معاملات را در هفته یک‌بار از دفتر خارج کنند و انواع آن رویدادها را شناسایی کنند و به ثبت برسانند. این دفتر، چکیده و خلاصه ای از دفتر روزنامه است که تمامی اطلاعات را به ترتیب در تاریخ معین به ثبت می رساند.

دفتر دارایی

این دفتر منطبق با ماده 9 قانون تجارت به گونه ای است که تاجر موظف است در سال یک مرتبه دارایی های منقول و غیر منقول و مطالبات خود را به‌ ترتیب و در زمان مشخصی وارد این دفتر کند. در این ميان دفتر دارایی نیز کارکرد و کارایی خود را به دلیل وجود ترازنامه ها از دست داده است.

دفتر کپیه

این دفتر منطبق با ماده 10 قانون تجارت است و به گونه ای است که نامه نگاری ها و صورت حساب های صادره تاجر و یا شرکت طبق همان تاریخ موجود به ثبت می‌رسد.

دفتر ثبت تجارت ها

طبق ماده 16 قانون تجارت، اگر یک تاجر ایرانی و یا غیر ایرانی بخواهد شغل خود را تغییر دهد و اعمال تجاری نیز انجام دهد، مؤظف است تا مشخصات خود را در دفاتر تجاری یادداشت کند. 

این کار زیر نظر اداره کل ثبت شرکت های قوه قضائیه است. طبق ماده 184 قانون مالیات مستقیم، اداره کل ثبت شرکت ها باید فهرستی از شرکت ها و موسساتی که در طول یک ماه به ثبت رسیده است را به سازمان امور مالیاتی استان مربوطه بفرستند.

پلمپ دفاتر تجاری

تمامی دفاتر باید به گونه ای باشند که قبل از نوشته شدن چیزی در آن، امضا و اوراق آن به ترتیب شماره گذاری شود و پس از آن به ثبت برسد. در این دفاتر تمامی اسناد به طور کامل نوشته شده و در صفحه اول و آخر آن نیز امضا و تاریخ دقیق ثبت شده و تمامی اعداد به حروف نوشته شده است.

بیشتر بخوانید: خدمات مالی 

نکاتی که در تنظیم انواع دفاتر باید مورد توجه قرار گیرد.

1. رویدادهای داخل دفاتر کل و دفاتر روزنامه را نیز برای نگهداری باید در همان روز رویداد به ثبت برسانید که تاریخ و مشخصات آن دقیق باشد.
2. دفاتر مشاغل و درآمد ها و هزینه های خرید و فروش نیز باید در همان روز به ثبت برسد.
3. اگر تاخیر در تحریر عملیات با دلیل و مدرک باشد و برای سوءاستفاده نباشد تا 15 روز برای تشخیص اداره مالیاتی قابل قبول است و بعد از گذشت آن 15 روز دیگر مورد تایید اداره واقع نمی شود.
4. در شرکت های تازه تاسیس، به ثبت رساندن هزینه ها در دفاتر با تاخیر 30 روز هیچ مشکلی ندارد و قابل قبول است.
5. تمامی مدارک ثبت شده در دفتر بعد از گذشت 15 روز به دفاتر کل منتقل شود.
6. همچنین تأخیر در امضا و پلمپ دفاتر مشروط به این معنا است که هیچ گونه امضا و پلمپی صورت نگرفته و تخلل ایجاد شده است.

خدمات تحریر دفاتر قانونی

شرکت‌هایی نیز وجود دارند که به‌ دلیل قانون ها، موظف به پرداخت مالیات هستند، این شرکت ها می بایست اطلاعات مالی خود را در قالب چند دفتر از جمله دفاتر کل، روزنامه و مشاغل تکمیل کنند و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند که به ثبت برسد. 

برای تحریر دفاتر روزنامه و کل، قوانین خاصی از طرف سازمان امور مالیاتی وجود دارد که باید کار تحریر دفاتر قانونی در چارچوب آن و طبق همان قوانین انجام شود. 

در قانون آمده است که شرکت‌هایی که کار تحریر دفاتر قانونی حسابداری را منطبق بر قوانین انجام دهند، مالیات آن‌ ها به صورت خوداظهاری در نظر گرفته می‌ شود.

در چه صورت دفاتر قانونی مورد قبول واقع نمی شود؟

1. هنگامی که دفاتر ارائه شده، برگی از آن کسر گردد.
2. ثبت نکردن یک یا چند فعالیت مالی در دفاتر به عدم قبولی آن دفاتر است.
3. ثبت نکرده تاریخ رویدادها در دفاتر
4. ثبت رویدادها در وسط سطرها
5. ثبت رویدادها در حاشیه دفاتر
6. پاک کردن و خط خوردگی و خراشیدگی های ایجاد شده در دفاتر
7. جای خالی گذاشتن بین دو کلمه
8. محو کردن نوشته ها با هر نوع ابزار

عوامل مؤثر بر هزینه خدمات تحریر دفاتر قانونی

شرایط تحریر دفاتر قانونی به این صورت است که شرکت گزارشات و دفاتر قانونی خود را به کارشناسان دفتر نویس حساب تحویل می دهند و رسید هایشان را دریافت می کنند و پس از انجام عملیات دفتر نویسی دفاتر خود را پس خواهند گرفت.

عملیات مالی و هزینه های تحریر دفاتر

یکی از حساس ترین و مهم ترین قسمت های عملیات مالی تحریر دفاتر است که به همین دلیل برای اطمینان از انجام صحیح این کار مهم و پر خطر لازم است که حسابداران از متخصص دفتر نویس استفاده کنند و کمک بگیرند.

همان‌طور که می دانید نوشتن دفاتر حسابداری بر همه ی اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای فعالیت اقتصادی هستند لازم و ضروری است و تمامی اشخاص مستلزم هستند که فعالیت اقتصادی یک سال مالی خود را به صورت مکتوب به اداره مربوطه ارائه دهند تا در آنجا به ثبت برسد.

بیشتر بخوانید: صورت معاملات فصلی

تحریر دفاتر قانونی از چه لحاظ مهم است؟

تحریر دفاتر جز مهمترین و اساسی ترین فعالیت های هر شرکت است که باید تمام و کمال انجام شود و به اداره مالیات فرستاده شود. هر موسسه ای که پرداخت مالیات برای آن لازم است، باید دفاتر قانونی را تنظیم کند و اگر اظهارنامه شرکت ها با قوانینی که وجود دارد مطابقت نداشته باشد، آن را رد خواهند کرد و مورد قبول واقع نمی شود.

تاخیر در تحریر دفاتر قانونی یعنی چه؟

پایان سال مالی، زمان تحویل دفاتر قانونی به اداره مالیات است. صاحبان تمامی شرکت ها وظیفه دارند که در همان اوایل سال مالی و بعد از مشخص شدن حوزه مالیاتی مربوطه، دفاتر را در آنجا پلمپ کنند و به همراه با اظهارنامه مالیاتی، آن ها را به سازمان امور مالیاتی تحویل بدهند. 

عدم تحویل دفاتر قانونی به سازمان امور مالیاتی موجب تعلق گرفتن جریمه ای 20 درصدی برای مالیات دهندگان می شود. اگر صاحبان شرکت ها دفاتر را ارائه دهند، ولی از سوی سازمان امور مالیاتی رد شود و مورد قبول واقع شود مشمول جریمه ای 10 درصدی می شوند.
یکی از نگرانی های اکثر حسابداران و مدیران مالی در جلسه های مالیاتی، امکان وجود خطا در دفاتر قانونی شرکتی است که حسابداری موظف به رسیدگی این ماجرا می باشد و این اشتباهات و خطا ها ناشی از خستگی، خطا ها و اشتباهات معمول انسانی، کم تجربگی افراد، عدم وجود دانش فنی انسان ها، عجله کردن در امور و … است. 

به همین دلیل مؤسسات حسابداری با راه اندازی واحد تخصصی تحریر دفاتر، برای همیشه این نگرانی را از ذهن حسابداران و مدیران مالی دور کرده است و متقاضیان می توانند در کوتاه ترین زمان از شرکت حسابداری آرمان دفاتر خود را دریافت کنند.

برای مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

یا

در خواست خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید تا کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس بگیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *