حسابرسی, حسابرسی داخلی

حسابرسی چیست؟

حسابرسی چیست

در یک شرکت حسابداری، حسابرسی معمولاً به حسابرسی صورتهای مالی یا بررسی و ارزیابی عینی صورتهای مالی یک شرکت که معمولاً توسط یک شخص ثالث خارجی انجام می شود میگویند. بررسی ها را می توان توسط بخش های داخلی و یک نهاد دولتی، مانند خدمات حسابداری انجام داد.

اهمیت حسابرسی

حسابرسی یک اصطلاح مهم در حسابداری است که بررسی و تأیید سوابق مالی یک شرکت را توصیف می کند. این برای اطمینان از ارائه منصفانه و دقیق اطلاعات مالی است. همچنین حسابرسی ها به منظور اطمینان از تهیه صورت های مالی مطابق با استانداردهای حسابداری مربوطه انجام می شود. سه صورتهای مالی اولیه عبارتند از:

 • صورت حساب درآمد
 • ترازنامه
 • صورت جریان نقدی

صورتهای مالی به صورت داخلی توسط مدیریت با استفاده از استانداردهای حسابداری مرتبط، مانند استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) یا اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP) تهیه می شود. آنها برای ارائه اطلاعات مفید به کاربران زیر توسعه یافته اند:

 • سهامداران
 • طلبکاران
 • نهادهای دولتی
 • مشتریان
 • تامین کنندگان
 • شرکا

اگر قبلا مشاوره مالی دریافت کرده باشید میدانید که، صورت های مالی فعالیت های عملیاتی، سرمایه گذاری و تامین مالی یک شرکت را از طریق معاملات ثبت شده مختلف نشان می دهد. از آنجایی که صورت های مالی به صورت داخلی تهیه می شوند، خطر رفتار متقلبانه تهیه کنندگان صورت ها زیاد است. بدون مقررات و استانداردهای مناسب، آماده‌کنندگان به راحتی می‌توانند موقعیت مالی خود را نادرست معرفی کنند تا شرکت را سودآورتر یا موفق‌تر از آنچه هستند نشان دهند. حسابرسی برای اطمینان از اینکه شرکت ها موقعیت مالی خود را به طور منصفانه و دقیق و مطابق با استانداردهای حسابداری نشان می دهند بسیار مهم است.

انواع حسابرسی

برای انجام خدمات مالیاتی یک شرکت یا حسابداری آن سه نوع اصلی بررسی وجود دارد:

حسابرسی داخلی

ممیزی داخلی توسط کارکنان یک شرکت یا سازمان انجام می شود. این ممیزی ها در خارج از شرکت توزیع نمی شود. در عوض، آنها برای استفاده مدیریت و سایر ذینفعان داخلی آماده هستند.

بررسی داخلی برای بهبود تصمیم گیری در یک شرکت با ارائه اقلام قابل اجرا به مدیران برای بهبود کنترل های داخلی استفاده می شود. آنها همچنین از رعایت قوانین و مقررات اطمینان می‌دهند و گزارش‌های مالی به موقع، منصفانه و دقیق را حفظ می‌کنند. تیم‌های مدیریت همچنین می‌توانند قبل از اجازه دادن به حسابرسان خارجی برای بررسی صورت‌های مالی، از حسابرسی داخلی برای شناسایی ایرادات یا ناکارآمدی‌های درون شرکت استفاده کنند.

بررسی های خارجی

حسابرسی های خارجی که توسط سازمان های خارجی و اشخاص ثالث انجام می شود، نظر بی طرفانه ای را ارائه می دهد که حسابرسان داخلی ممکن است نتوانند ارائه دهند. حسابرسی های مالی خارجی برای تعیین هرگونه تحریف یا اشتباه با اهمیت در صورت های مالی شرکت استفاده می شود.

زمانی که حسابرس یک نظر غیرمجاز یا نظر خالص ارائه می‌کند، نشان می‌دهد که حسابرس اطمینان دارد که صورت‌های مالی با دقت و کامل ارائه شده است. ممیزی های خارجی برای اینکه به ذینفعان مختلف اجازه می دهد تا با اطمینان در مورد شرکت مورد حسابرسی تصمیم گیری کنند، مهم هستند.

تفاوت اساسی بین حسابرس خارجی و حسابرس داخلی این است که حسابرس خارجی مستقل است. این بدان معنی است که آنها می توانند به جای یک حسابرس داخلی، که استقلالش ممکن است به دلیل رابطه کارفرما و کارمند به خطر بیفتد، نظر بی طرفانه تری ارائه دهند.  بسیاری از شرکت‌های حسابداری معتبر وجود دارند که معمولاً حسابرسی‌های خارجی را برای شرکت‌های مختلف تکمیل می‌کنند.

حسابرسی های دولتی

حسابرسی های دولتی برای اطمینان از اینکه صورت های مالی به طور دقیق تهیه شده است انجام می شود تا میزان درآمد مشمول مالیات شرکت را نادرست نشان دهد. انتخاب های حسابرسی برای اطمینان از اینکه شرکت ها درآمد مشمول مالیات خود را نادرست معرفی نمی کنند انجام می شود. تحریف درآمد مشمول مالیات ، خواه عمدی یا غیر عمدی، تقلب مالیاتی محسوب می شود. IRS و CRA اکنون از فرمول های آماری و یادگیری ماشینی برای یافتن مالیات دهندگانی که در معرض خطر بالای ارتکاب کلاهبرداری مالیاتی هستند، استفاده می کنند.

انجام حسابرسی دولتی ممکن است به این نتیجه برسد که وجود دارد:

 • عدم تغییر در اظهارنامه مالیاتی
 • تغییری که توسط مالیات دهنده پذیرفته می شود
 • تغییری که توسط مالیات دهنده پذیرفته نمی شود

اگر مالیات دهنده در نهایت تغییر را نپذیرد، موضوع از طریق یک فرآیند قانونی میانجیگری یا تجدید نظر طی خواهد شد

صاحبان مشاغل کوچک اغلب در انجام چند کار عالی هستند. اما رسیدگی به امور مالی در کمترین زمان ممکن است طاقت فرسا شود. حتی کوچکترین اشتباهات ثبت اسناد مالی می تواند منجر به سردرد شود. یک حسابدار رسمی رسمی می تواند امور مالی شما را به خوبی تنظیم کند و حتی در زمان مالیات به شما کمک کند. اما نیاز به یک حسابدار و دانستن نحوه استخدام حسابدار دو چیز بسیار متفاوت هستند.  شما بدون حسابدار تا اینجا پیش رفتید. اما به این فکر کنید که با یک متخصص امور مالی در کنارتان تا کجا می توانید پیش بروید. روز شما احتمالاً پر از وظایف بیشتری است که بتوانید حساب کنید.

یک حسابدار بخش بزرگی از استرس مالی شما را از بین می برد و انرژی ذهنی لازم برای پیشبرد کسب و کارتان را به شما می دهد. دانستن نحوه استخدام یک حسابدار شامل فکر کردن در مورد نیازهای کسب و کار شما، تعیین اینکه آیا استخدام تمام وقت لازم است یا خیر، و پرسیدن سوالات مناسب هنگام مصاحبه با یک نامزد است. جستجوی شما ممکن است کمی طول بکشد. اما در نهایت، حسابداری را استخدام خواهید کرد که واقعاً می توانید روی آن حساب کنید. آرمان ناب دقیقا حسابدار و حسابرس مورد نیاز شما را به محل اعزام نموده و کسب و کار شما را رونق خواهد بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *