خدمات مالی, مقالات

حسابرسی مالی چیست و چرا شرکت ها و سازمان ها به آن نیاز دارند؟

در این مقاله قصد داریم بگوییم: حسابرسی مالی چیست و چرا شرکت ها و سازمان ها به آن نیاز دارند؟ حسابرسی مالی نوعی بررسی مستقل و عینی از گزارشات مالی یک مجموعه است. با انجام این نوع حسابرسی، سرمایه‌گذاران و مدیران اطمینان پیدا می‌کنند که صورت‌های مالی دقیق و کامل هستند. در واقع هدف از حسابرسی مالی، اعتبار بخشیدن به وضعیت مالی گزارش شده و عملکرد یک مجموعه خواهد بود.

اگر شما برای شرکت، سازمان یا موسسه خود به خدمات مالی یا مالیاتی مثل تحریر دفاتر قانونی و … نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان  با سال‌ها سابقه در این زمینه، آماده یاری شما در این حوزه است.

کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی به شما ارائه کنند:

09122655536-02166128372

عناوین این گفتار:

مسئولیت‌هایی که حسابرسان مالی انجام می‌دهند شامل امور مختلفی می‌شود:

  • بررسی حساب‌ و کتاب‌های شرکت و تهیه صورت‌های مالی
  • بررسی چگونگی پرداخت حقوق و دستمزد
  • تهیه دفاتر مالی، بودجه، تراز عملکرد، حساب سود و زیان و سایر گزارش‌های مالی
  • ارائه گزارشات مختلف از فعالیت‌های مالی به صورت مستمر به مدیر مالی
  • جمع‌آوری و تحلیل آمار و ارقام مالی
  • ارزیابی سیستم‌های گزارش مالی
  • بررسی مغایرت‌های احتمالی در هزینه‌ها و  پرداخت‌ها

یک حسابرس برای انجام امور حسابرسی مالی، باید تخصص و مهارت بالایی در زمینه محاسبات و تحلیل اطلاعات داشته باشد. امروزه سیستم‌های مالی و حسابداری، کامپیوتری شده‌اند؛ بنابراین یک حسابرس کارآمد باید در کنار اصول و فنون حسابداری و حسابرسی به کار، بر انواع نرم افزارهای حسابداری و مالی نیز تسلط لازم را داشته باشد.

همه افراد در شرکت‌ها، ادارات و سازمان‌های مختلف باید به طور سالانه یک گزارش حسابرسی شده برای ارائه داشته باشند؛ این نوع گزارش مزیت‌های بسیاری را برای آن مجموعه به همراه دارد. حسابرس مالی با دادن گزارش مالی، دیدگاه واقعی و منصفانه‌تری از عملکرد مالی شرکت ارائه می‌دهد. لذا شما باید برای اطلاع از وضعیت مالی مجموعه خود و ادامه فعالیت به شکل بهتر و رقابت با رقیبان به سراغ بهترین حسابرسان مالی بروید.

اهمیت گزارش حسابرسی مالی

اهمیت اصلی حسابرسی مالی در ارتباط با لزوم ممیزی مالی تجارت افراد و قانونمندی است. اما با این وجود، این نوع حسابداری به لحاظ جنبه روانشناختی هم اهمیت بسیاری دارد؛ به طور مثال هنگام معامله با مشتریان، سهامداران و نهادهای دیگر به اصطلاح دستتان پر خواهد بود؛ در صورتی‌که شما به طور منظم به حسابرسی مالی بپردازید، اعتماد به نفس بیشتری در ارتباط با نهادهای دولتی و افراد دیگر مانند سرمایه‌گذاران خواهید داشت.

جلوگیری از به وجود آمدن ضررهای مالی

درست بودن صورت‌ها و گزارش‌های مالی بسیار اهمیت دارد. به طوری‌که وجود حتی یک اشتباه کوچک در آن‌ها عواقب و جریمه‌های سنگینی را به مجموعه شما تحمیل خواهد کرد. با توجه به این موضوع صورت‌های مالی نیاز به یک حسابرسی دقیق دارند. با انجام حسابرسی مالی به صورت منظم و متداوم خیالتان از این بابت راحت است.

به دست آوردن اعتبار بالا

داشتن اعتبار بالا نقش پررنگی در ارتباط با سرمایه‌گذاران، سهامداران و بانک‌ها دارد. برای به دست آوردن این اعتبار باید گزارش‌های حسابرسی منظمی برای ارائه داشته باشید. در واقع سرمایه‌گذاران تجاری با اطلاع از موفقیت‌هایی که شما تجربه کرده‌اید، اعتمادشان از همکاری با شما بیشتر می‌شود. به عنوان مثال اگر بانکی اثبات قطعی در مورد داشتن منابع برای بازپرداخت وام داشته باشد، بسیار راحت‌تر به شما وام می‌دهد. همچنین در آینده وام‌های مقرون به صرفه‌تری خواهد داد.

داشتن یک تصویر کامل از چگونگی فعالیت

حسابرسان بعد از اتمام کار خود یک گزارش نهایی به شما ارائه می‌دهند. شما با مشاهده و بررسی این گزارش یک تصویر کامل از نحوه فعالیت کسب‌وکار خود خواهید داشت؛ اینکه کجاها نقطه قوت و کجاها نقطه ضعف داشته‌اید. لذا متوجه خواهید شد که در آینده باید در چه حوزه‌‌هایی بیشتر تمرکز کنید.

ایجاد مسئولیت پذیری در بین مدیران و کارمندان

مدیران و کارمندان زمانی که بدانند حسابرسی مالی انجام می‌شود، کار خود را بهتر و با دقت بیشتری انجام می‌دهند. در واقع شما با کمک گزارش حسابرسی باعث ارتقا عملکرد حسابداری و پاسخگویی بیشتر افراد مجموعه خود خواهید شد. اگر کارمندان بدانند که شرکت به صورت مرتب حسابرسی می‌شود، بیشتر بر کار خود تمرکز خواهند کرد. همچنین اگر کوچکترین نقصی در کارشان باشد درصدد رفع آن برخواهند آمد.  

به دست آوردن یک دیدگاه جدید

مجموعه شما با وجود بهترین و کاربلدترین گروه ممکن است نتواند تمام جوانب امر را در نظر بگیرد. این مسئله می‌تواند در آینده مشکلات قابل توجهی برای شما به وجود آورد. بر همین اساس انجام حسابرسی مالی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای شما الزامی خواهد بود.

یک حسابرس مالی خوب به شما دیدگاه جدید و دقیق‌تری از فعالیت‌ها می‌دهد. همچنین پیشنهاداتی در خصوص چگونگی حل مسائل و بهتر شدن آن‌ها ارائه می‌کند. لذا هر چقدر حسابرسی را زودتر انجام دهید به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا خواهید کرد.

انجام حسابرسی مالی با حسابرسان مستقل دقیق تر خواهد بود

ارائه صورت‌های مالی هنگامی‌که توسط شخصی مستقل، ذیصلاح و بی‌طرف انجام شود، اعتبارش بیشتر خواهد بود؛ این فرد اطلاعات مالی را از زاویه دیگری دیده و گزارش را به شکل حرفه‌ای‌تری را ارائه می‌دهد. امروزه اکثر مجموعه‌های اقتصادی و اجتماعی ترجیح می‌دهند که امور حسابرسی صورت‌های مالی خود را به حسابرسان مستقل، بسپارند.

حسابرسان مستقل

حسابرسان مستقل، افرادی هستند که در موسسات حسابرسی فعالیت دارند. این افراد براساس قرارداد میان شرکت‌ها، ادارات و سازمان‌ها با این موسسات، عملیات حسابرسی مالی آن‌ها را بر اساس اصول و موازین انجام می‌دهند. حسابرسان مستقل، باید گزارشات مالی خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه ‌دهند. در حقیقت حسابرسان مستقل، رابطی میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت به حساب می‌آیند.

ضرورت حسابرسی مالی برای کسب و کارهای فعال

تمامی شرکت‌های دولتی، خصوصی، نیمه‌خصوصی و حتی اشخاص حقیقی باید به ارائه صورت‌های مالی خود بپردازند. در واقع کلیه کسب‌وکارها به کمک حسابرسی مالی، می‌توانند چگونگی فعالیت‌های اقتصادی خود را با جزئیات دقیق مانند وضعیت مالی و میزان سود و ضرر را در صورت‌ها مالی مشاهده کنند. انجام این کار در کنار انجام ممیزی و قانون‌مندی، مزیت‌های بسیاری را به دنبال دارد.

کارشناسان حسابرسی با استفاده از انواع نرم افزار مالی و تخصص و مهارتی که دارند، جزئیات صورت‌های مالی را برای سنجش صحت و اعتبار، با دقت بررسی خواهند کرد. شرکت حسابداری آرمان ناب با ارائه انواع خدمات مالی بهترین حسابرسان مالی را در اختیار مجموعه شما قرار خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *