حسابداری شرکت ها

یکی از مبحث های اصلی و مهم شرکت ها، حسابداری شرکت ها است که افراد زیادی به آن توجه می کنند. امروزه با توجه به وجود شرکت های بزرگ، حساب های متعدد در این شرکت ها وجود دارد که به ثبت رساندن آن برای مسئولین کار راحتی نمی‌باشد. از همین جهت مدیران شرکت ها در می یابند که توانایی انجام تمامی این کارها را ندارند و برای حل این مشکل حسابداران متخصصی را استخدام می کنند تا این کار را به درستی انجام دهند. ما در این مقاله سعی داریم شما را با حسابداری شرکت های بزرگ‌ و کوچک و نقش و اهمیت حسابداری شرکت ها آشنا کنیم.

 

اهمیت حسابداری شرکت ها

داشتن حسابدار متخصص برای انواع شرکت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. فعالیت حسابدارها در شرکت بسیار زیاد است و بیشتر سختی شرکت نیز دست حسابداران نیز می باشد. حسابداران به دلیل اینکه با سیستم های پیچیده و دشواری سر و کار دارند، نقش اساسی و مهمی را در شرکت برعهده گرفته اند.

به چه دلایلی حسابداران شرکت از اهمیت بالایی برخوردار هستند؟

تمامی صنایع و شرکت ها به حسابدار مطمئن و حرفه ای نیازمند هستند.
حسابدارن به اطلاعات کسب و کار نظم خاصی می دهند.
به کمک حسابداری می توانید در چارچوب قانون عمل کنید.
حسابداری به فکر پیش بینی های آینده است.
یک حسابدار واقعی به صرفه جویی زمان رسیدگی می کند و از هدر رفتن وقت و زمان خود جلوگیری می کند.
حل مشکلات سرمایه گذاری و مالیات های دشوار شرکت به عهده حسابدار است.
یک حسابدار مطمئن با در دست داشتن اطلاعات کافی و مفید، به سازماندهی شرکت کمک می کند.

نقش حسابداری در شرکت ها

حسابداران در شرکت به دو گروه حسابدار مالی و حسابدار مدیریتی تقسیم بندی می‌ شوند که حسابدار مدیریتی به کمک کردن به اداره مشاغل می پردازد و حسابدار مالی مقدار و میزان کارکرد و عملکرد آن را بیان می کند. حسابدارن در ارزیابی سرمایه گذاری و زمینه های موجود برای سرمایه گذاری نقش اساسی را به وجود می آورند.

نمونه هایی از نقش حسابداری در شرکت

نظارت بر تمامی موقعیت های مالی و مدیریتی شرکت
ارائه دادن مشاوره برای کسب و کار
پیشرفت و توسعه شرکت نیز می تواند در دست حسابدار با تجربه باشد
دانش و علم حسابدار می تواند در موقعیت های مالی و مديريتي شرکت نقش داشته باشد
ایده دادن برای سرمایه گذاری در شرکت و پیشرفت و توسعه آن شرکت
داشتن یک حسابدار حرفه ای در شرکت، سبب افزایش سود و درآمد و همچنین کم شدن هزینه ها می شود.

خدمات تخصصی حسابداری شرکت ها

به دلیل افزایش واحدهای اقتصادی و کارهای مرتبط با حسابداری، شرکت های ارائه دهنده خدمات تخصصی حسابداری به وجود می آید تا به اقتصاد و پیشرفت شرکت کمک فراوانی کنند. خدمات حسابداری به فعالیت‌هایی گفته می شود که امور مالی شرکت زیر نظر آن اداره می شود.

ارائه خدمات حسابداری به چند نوع تقسیم بندی می شوند؟

نوع اول

انواع خدمات مالی شرکت های حسابداری از لحاظ موضوع

نوع دوم

ارائه دادن خدمات به دست شرکت های حسابداری

نقش حسابداری در توسعه شرکت

حسابداری که در توسعه شرکت نقش داشته باشد، نوعی حسابدار مالی به حساب می‌ آید که تأثیرات بسیار فراوانی در رشد و عملکرد شرکت ها از خود به جای می گذارد. حسابدار توسعه شرکت برای به وجود آوردن صرفه اقتصادی، سود و درآمد بالایی را به همراه خواهد داشت. حسابداری توسعه شرکت از مقام و ارزش بالایی برخوردار است چراکه حسابداری سبب به وجود آمدن فعالیت‌های بسیاری نیز می شود.

تاثیراتی که حسابداری توسعه پایدار دارد چیست؟

تاثیرات به وجود آمده از حسابداری توسعه پایدار به دلیل تحولات فراوان و ابعاد مالی است که سبب بروز دو خط فکر جداگانه می‌شود که آن خط فکر عبارت است از:

خط فکری اول

تمامی جزئیات حسابداری بر روی یک سیستم‌ مجهز و مخصوص بایگانی می شود و این خط فکری سبب افزایش نگرش های فلسفی می شود.

خط فکری دوم

به این نوع خط فکری می توان تمامی اطلاعات و شرایط مهم و حیاتی را زیر نظر گرفت و ارزیابی کرد.

حسابداری شرکت ها به چه صورت انجام‌ می شود؟

یک حسابدار خوب برای آشنایی با روند حسابداری شرکت، ابتدا با نوع شرکت به خوبی آشنا می شود که ابتدایی ترین و پرکاربردی ترین شرکت های داخلی، شرکت های خدماتی، شرکت های پیمانکاری، شرکت های تولیدی و بازرگانی هستند. اصول و قوانین مرتبط با حسابداری بسیار مهم است و تمامی کارکنانی که در حوزه حسابداری فعالیت می کنند، باید با این قوانین آشنا شوند. هر شرکتی، طبق نیاز خود قوانینی دارد که کارکنان و حسابداران آنجا موظف به انجام آن قوانین هستند.

حسابداری انواع شرکت های داخلی

حسابداری شرکت خدماتی

این شرکت ها بسیار بزرگ و در ایران به شدت مشغول کار هستند. این شرکت ها خدمات زیادی به افراد مختلف ارائه می دهند که در مقابل این خدمات از افراد مبلغی را دریافت می‌ کنند. حسابداری شرکت های خدماتی از قدیم به عنوان ساده ترین نوع حسابداری معرفی شده است.

حسابداری شرکت پیمانکاری

سومین حسابداری که از ارزش و مقام بالایی برخوردار است، حسابداری پیمانکاری است. این شرکت به گونه ای است که با انجام فعالیت برای عموم، از آن ها پول دریافت می‌ کند که همین پول، درآمد و سود آن شرکت به حساب می‌ آید. این‌گونه‌ شرکت ها ساده و معمولی نیستند به همین دلیل است که حسابداری آن نیز با پیچیدگی همراه است. به عنوان مثال: امکان دارد که یک شرکت پیمانکاری تقریباً نیمی از پروژه را آماده کرده باشد و نیم دیگر نیز آماده نباشد، در این صورت باید برای دریافت هزینه از طرف مقابل توجه کرد و درصد معینی را دریافت کرد.

حسابداری شرکت تولیدی

مهم ترین حسابداری شرکتی، حسابداری شرکت های تولیدی است چرا که فعالیت ها و امور جامعه به آن نیز وابسته است. این شرکت ها به تولید و ساخت اجناس و محصولات می پردازد و درآمد خود را از این طریق به دست می آورد. در داخل کشور شرکت‌های بسیار زیادی هستند که به تولید محصولات و اجناس فراوان مشغول اند که با نگاهی اندک به اطراف خود، پی خواهید برد که تمامی محصولات، ساخت یک شرکت تولیدی است.

حسابداری شرکت سهامی

از این نوع شرکت ها در ایران بسیار زیاد است چرا که سرمایه آن نیز به افرادی که صاحب سهام هستند واگذار شده است. شرکت های سهام به دو دسته تقسیم بندی می شوند که یکی شرکت های سهامی عام و دیگری شرکت های سهامی خاص نیز هستند. این شرکت ها به طوری هستند که گویی نیمی بیشتر از آن شرکت به اختیار مردم است و مالکیت آن نیز توسط مردم انجام می‌شود. شرکت های سهامی عام در بورس اوراق بهادار عضو هستند و اما شرکت های سهامی خاص نیز زیر نظر عده ای مخصوص است.

حسابداری شرکت های بازرگانی

شرکت های بازرگانی همان‌گونه که از نامشان پیدا است، اجناس و محصولاتی را از خارج کشور به داخل کشور و همچنین از داخل کشور به خارج کشور منتقل می کنند و از این راه سود می کنند. ناگفته نماند که فعالیت این شرکت ها به خرید و فروش ختم‌ نمی شود بلکه فعالیت‌های گوناگونی نیز در داخل کشور انجام می دهند و سپس درآمدی از این طریق کسب می کنند.
چه افرادی صلاحیت حسابداری برای یک شرکت بزرگ را دارند؟
صاحبان شرکت ها معمولا افرادی حسابداری را برای شرکت هایشان استخدام می کنند که داراي لیسانس مالی باشند. صاحبان شرکت ها می خواهند که حسابدارانشان، اعتبار و ارزشی که باید را دارا باشد. حسابداران باید باهوش و حرفه ای باشند که بتوانند از این فرصت استفاده کافی را ببرند.

وظایف مهم و اصلی حسابداران در شرکت چیست؟

حسابداران موظف اند که از سوابق مالی تحت هر شرایطی با رعایت تمامی قوانین از آن نگهداری و محافظت کنند. این وظایف به چند دسته تقسیم می شوند:

حسابداری اولیه

در هر شغلی چندین حساب جهت بایگانی کردن وجود دارد که هر شرکتی متناسب با نیاز خود ممکن است در این راستا یک یا چند حسابدار برای شرکت خود استخدام کند.

آماده سازی گزارش

اکثر حسابداران موظف هستند که گزارش های مالی را آماده سازی کنند و آن را به دست مدیران برای استراتژیک برسانند. حسابداران این بخش باید اطلاعات کافی از سایر مکان ها به دست آورند تا وضعیت شرکت را به روزرسانی کنند.

آنالیز مالی

در این قسمت حسابداران هر آنچه که در دست دارند را تجزیه و تحلیل می کنند و برای رونق کسب و کار آن را ارائه می دهند.

برنامه ریزی برای بودجه شرکت

حسابداران خصوصی شرکت موظف هستند که بودجه سال را بایگانی و برنامه ریزی کنند.

برنامه ریزی برای کسب و کار

پیش بینی و برنامه ریزی در بازار کسب و کار به مهارت فراوان مستعد است که با بهتر کردن وضع شرکت، کمکی شود تا شرکت بتواند برای آینده آماده شوند.
ما در این مقاله سعی داشتیم که شما را با انواع حسابداری های شرکت های مختلف آشنا کنیم و تمامی مراحل حسابداري و نحوه حسابداری در شرکت را به شما آموزش دادیم. در بالا گفته شد که حسابداری شرکت های مختلف ایران عبارت است از: شرکت های خدماتی، شرکت های تولیدی، شرکت های پیمانکاری، شرکت های بازرگانی و سهامی.

خدمات مالیاتی

خدمات مالی

خدمات حسابرسی

دوره های آموزشی

چگونه ما میتوانیم به شما کمک کنیم؟

برای دریافت مشاوره مالیاتی همین حالا با ما تماس بگیرید

مشاوره بگیرید