حسابداری شرکت شن و ماسه با شرکت حسابداری آرمان ناب

حسابداری شرکت شن و ماسه

اگر شما هم برای امور حسابداری شرکت خود نیاز به یک شرکت حسابداری متخصص دارید، شرکت حسابداری آرمان ناب با سالها تجربه در این زمینه آماده یاری شما می باشد. کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی رایگان به شما ارائه کنند.

عناوین این گفتار:

در گذشته که سازمان ‌ها و شرکت‌ ها چندان توسعه نیافته بودند و امور مالی با کاغذ، خودکار و چرتکه انجام می شد. 

به مرور زمان و با توجه به گسترش امور مالی سازمان‌ ها، تکنولوژی و سیستم مالی سازمان ها نیز پیشرفت کرد و در نتیجه این اتفاق، افرادی حاذق در حیطه حسابداری روی کار آمدند. 

سیستم اطلاعات مالی را می توان یکی از مهم ‌ترین زیر مجموعه ‌های سیستم مدیران برای ارتقا و رشد کسب و کارها دانست. 

یک حسابدار خوب باید بتواند در عین استفاده از دانش مالی، ادبیات خوبی برای نوشتن صورت‌ های حسابداری داشته باشد. در ادامه با جزئیات بیشتر درباره حسابداری شرکت شن و ماسه همراه ما باشید.

 

حسابداری شرکت شن و ماسه چیست و چگونه انجام می شود؟

در ایران شرکت های زیادی فعالیت می کنند و هر یک از این شرکت ها ویژگی های بخصوص خود را دارند. همه این شرکت ها با هدف کسب درآمد فعالیت می کنند و به همین دلیل بسیار ضروری است که شفافیت مالی داشته باشند. 

شرکت ها از اجزای مختلف تشکیل شده اند که هر کدام وظایف مختلفی را بر عهده دارند و مجموع فعالیت آن ها، هدف اصلی سازمان را دنبال می کند. 

در گذشته به دلیل اینکه شرکت های تجاری وجود نداشتند، کار رسیدگی به حساب و کتاب کسب و کار ها چندان پیچیده نبود، اما به دنبال توسعه شرکت ها، حساب های مختلفی در این شرکت ها پدید آمد و کار مدیران شرکت ها را برای ثبت این اطلاعات دشوار کرد.

شرکت شن و ماسه جزو شرکت های تولیدی است و در یک شرکت تولیدی عمده فعالیت پرسنل روی این مسئله متمرکز است که با خرید مواد اولیه مورد نیاز، محصول و کالایی را تولید و سپس به فروش برسانند. 

حسابداری شرکت شن و ماسه در تلاش است که با محاسبه قیمت تمام شده کالا علاوه ‌بر بازگردانی سرمایه اولیه، سود قابل توجهی را برای شرکت و سهامداران فراهم کند.

یکی از مهم ‌ترین و پیچیده‌ ترین فعالیت ‌هایی که در حسابداری انجام می گیرد، به دست آوردن قیمت تمام شده کالا است. 

پیچیدگی این موضوع به اندازه ای است که اگر حسابداری قابلیت به دست آوردن قیمت تمام شده کالا را داشته باشد و نظر مثبت مالکان شرکت را به خود جلب ‌کند؛ برای استخدام در شرکت های دولتی شانس بیشتری دارد. 

حسابداری شرکت شن و ماسه باید از در رکود ماندن دارایی به‌ویژه وجوه نقد جلوگیری کند. شرکت های تولیدی جزو مهم‌ ترین شرکت ‌هایی هستند که در جامعه مشغول به فعالیت هستند؛ بنابراین بقای جامعه به تداوم فعالیت آن‌ ها وابسته است.

چرا حسابداری شرکت شن و ماسه مهم است؟

حسابداری شرکت شن و ماسه در بخش های مختلف شرکت فعالیت داشته و در مورد هر یک از این بخش ها، اطلاعات مهمی را در اختیار مدیران قرار می دهد. 

در واقع یک حسابدار شرکت شن و ماسه اطلاعات مدیریتی در مورد وضعیت مالی تجارت را ارزیابی کرده و معاملات مالی یک شرکت را به منظور بررسی سود و زیان بررسی می کند. 

در صورتی که شرکت های شن و ماسه از خدمات مربوط به این نوع حسابداری استفاده نکنند، ممکن است که با خسارت های جبران ناپذیری مواجه شوند. 

این نوع حسابداری به شرکت ها کمک می کند تا حساب های خود را به روز نگه داشته و آن ها را مطابق استاندارد های موجود ارزیابی کنند. 

از جمله دلایلی که نیاز به خدمات حسابداری را در شرکت‌ های شن و ماسه بیش تر می‌کند، می‌توان موارد زیر را نام برد.

 •       هزینه یابی محصول
 •       تصمیم گیری در زمینه تولید یا فروش
 •       هزینه یابی متغیر

در ادامه به ذکر موارد دیگری می پردازیم که حسابداری شرکت شن و ماسه در آن ها نقش مهمی داشته و لازم است در شرکت وجود داشته باشد.

 •   مدیریت شرکت: 

حسابداری شرکت شن و ماسه نقش مهمی در اجرای وظایف مدیریتی دارد. حسابدار متخصص در مورد سود حاصل از سرمایه گذاری، موقعیت سرمایه گذاری و شرایط آن اطلاعاتی را به مدیران ارائه می دهد و راندمان بخش های مختلف مدیریتی را مورد بررسی قرار می دهد.

 • برنامه ریزی:

 برای اینکه شرکت های شن و ماسه بتوانند به اهداف مدیریتی خود دست پیدا کنند، برنامه ریزی برای هر بخش اهمیت زیادی دارد. 

برنامه ریزی در بخش های مختلفی مانند وجه نقد، برنامه ریزی فروش، برنامه ریزی تهیه، برنامه ریزی توسعه، تعیین مقدار سهام، تعیین سود و مواردی از این قبیل به میزان زیادی به اطلاعات و داده های حاصل از حسابداری شرکت شن و ماسه تولیدی بستگی دارد.

 •       جهت ایجاد هماهنگی
 •       تقسیم بندی بودجه
 •       اهمیت حسابداری در زمینه کنترل
 •       ایجاد انگیزه در کارکنان
 •       گردآوری اطلاعات برای خرید و فروش سهام

 

مراحل حسابداری شرکت شن و ماسه کدامند؟

حسابداری در شرکت های شن و ماسه با ارزش گذاری موجودی و هزینه کالاهای فروخته شده سروکار دارد. نحوه حسابداری در شرکت‌ های شرکت شن و ماسه به شرح زیر است:

 1. موجودی مواد اولیه
 2. ارزیابی کالا های در دست ساخت
 3. موجودی کالا های آماده
 4. ارزیابی ارزش گذاری روی محصول

هزینه های مختلف در حسابداری شرکت شن و ماسه کدامند و چگونه محاسبه می شوند؟

این نوع شرکت ها هزینه های مختلفی دارند که می توان آن ها را به صورت هزینه های مربوط به مواد اولیه، هزینه سربار متغیر، هزینه سربار ثابت و هزینه نیروی کار دسته بندی کرد. در ادامه با ارائه توضیحات بیشتر در مورد این هزینه ها، همراه ما باشید.

 •  هزینه مواد اولیه: شامل هزینه هر آنچه از تولیدات شرکت ‌های دیگر خریداری می ‌شود تا در ساخت محصولات جدید بتوان از آن استفاده کرد. به طور مثال یک شرکت خودروسازی، لاستیک‌ های مورد نیاز خود را از شرکت ‌های تولید کننده لاستیک تهیه می ‌کند.
 •  هزینه سربار متغیر: هزینه تولید غیر مستقیم که با افزایش یا کاهش تولید تغییر می ‌کند. برای مثال در صورت افزایش تولید، هزینه مصرف برق تجهیزات بیشتر می ‌شود. در نتیجه نمی‌ توان برق را به عنوان هزینه ثابت در نظر گرفت.
 •  هزینه سربار ثابت: هزینه تولید غیر مستقیم که با افزایش یا کاهش مقدار تولید تغییری در آن ایجاد نمی شود.
 • هزینه نیروی کار: هزینه ای که به کارکنان خط تولید مربوط می شود.

 

اصول ثابت حسابداری شرکت شن و ماسه کدامند؟

اصول حسابداری شرکت شن و ماسه شامل 5 بخش اصلی می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 1.    اصل درآمد
 2.   اصل هزینه
 3.   اصل تطبیق
 4.   اصل عینیت
 5.  اصل ارزش گذاری

حسابداری شرکت شن و ماسه شامل چه وظایفی می باشد؟

حسابداری شرکت شن و ماسه وظایف مختلفی بر عهده دارد که شامل موارد زیر می ‌شود.

 •       خرید مواد اولیه: بقای یک شرکت به مواد اولیه آن وابسته است. حسابدار باید با توجه به وجوه نقدی شرکت، خرید مواد اولیه را بررسی و محاسبه کند تا در فرایند پرداختی ‌های اختلالی نداشته باشد. 

نقص در فرایند تهیه مواد اولیه برای هر شرکت تولیدی خسارت ‌های جبران نا‌پذیری را به سازمان وارد می کند. در واقع مواد اولیه تنظیم‌کننده تولید، پرسنل تولید، انبار، توزیع و فروش بوده و باید برای تهیه آن برنامه‌ریزی کوتاه مدت و بلند مدت دقیقی داشت.

 •       بررسی حقوق و دستمزد کارکنان: در یک شرکت شن و ماسه حسابدار حقوق و دستمزد کارکنان را بررسی و محاسبه می‌کند و مواردی مانند پورسانت، پاداش، سنوات و غیره را برای همه کارکنان محاسبه کرده و در صورت لزوم گزارش‌ های لازم را ا به مدیریت ارائه می ‌دهد؛ 

زیرا کلیه پرسنل خط تولید می ‌توانند در قیمت تمام شده کالا تاثیرگذار باشند و مدیران تصمیم‌ گیرنده نیز باید از این امور مالی مطلع بوده تا بتوانند تصمیم های دقیق‌ تری را اتخاذ کنند.

 

 •       تهیه و تنظیم گزارش ‌های مالی: مدیران و سهامداران شرکت شن و ماسه بر اساس صورت‌ های مالی و گزارش ‌هایی که حسابدار به صورت ماهیانه، فصلی یا سالانه از عملکرد شرکت تنظیم می‌کند، می‌ توانند عملکرد خود را بررسی و برای آینده شرکت و توسعه و اصلاح برخی امور اقدامات لازم را انجام دهند. 

حسابدار شرکت شن و ماسه باید هر لحظه آماده باشد که در صورت درخواست سهامداران، گزارش ‌های مالی خود را ارائه دهد تا بتوان استراتژی و مسیر طی شده را با وضوح کامل بررسی کرده و از اختلاس ‌های احتمالی نیز جلوگیری شود.

در حسابداری شرکت شن و ماسه مالیات و بیمه چگونه محاسبه می شود؟

همه شرکت‌ ها موظف به پرداخت مالیات هستند و عدم توجه به قوانین مالیات شرکت ها، آن‌ ها را از بعضی مزایا محروم کرده و همچنین مشمول پرداخت جرائم مالیاتی نیز می ‌شوند که همین مالیات و جریمه توسط اداره امور مالیاتی و به طور علی الراس محاسبه می شود. انواع مالیات‌ هایی که شرکت های شن و ماسه مکلف به پرداخت آن ها هستند شامل موارد زیر می شود.

 

 •       مالیات بر درآمد
 •       مالیات بر عملکرد
 •       مالیات ‌های تکلیفی
 •       مالیات بر اموال و املاک

نحوه محاسبه مالیات و بیمه در حسابداری شرکت شن و ماسه به طوری است که از مجموع درآمد هایی که شرکت ‌ها از فعالیت‌ های اقتصادی کسب می ‌کنند، باید زیان ‌های آن‌ ها و معافیت‌ شرکت هایی که در قانون مقرر شده را کسر کرده و بر اساس نرخ مقرر در ماده 105 قانون مالیات ‌های مستقیم، نحوه محاسبه مالیات شرکت ها به نرخ 25 % خواهد بود.

حسابداری شرکت شن و ماسه باید چه استاندارد هایی داشته باشد؟

استاندارد های حسابداری شرکت شن و ماسه جزو چارچوب حسابداری به شمار می آید و هر کسی که تصمیم دارد در واحد حسابداری فعالیت کند، حسابداری تدریس نماید یا مدیر مالی شود، باید با تمام این قوانین و تفاسیر آن آشنا باشد. 

قوانین حسابداری شرکت شن و ماسه با دیگر انواع حسابداری تفاوتی نداشته و از همان 33 استاندارد حسابداری پیروی می کند. 

این 33 قانون به حسابداران و واحد حسابداری نحوه محاسبه صورت مالی، درآمد عملیاتی، صورت وجوه جریان نقد و غیره را بیان می کند. از این رو تخلف از این قوانین جرم محسوب شده و ممکن است برای شرکت مشکلاتی را ایجاد کند.