مقالات

تنظیم اظهارنامه عملکرد مالیاتی

تنظیم اظهارنامه مالیاتی

تنظیم اظهارنامه  مالیاتی یکی از تخصصی‌ترین و حیاتی‌ترین فعالیت‌های هر شرکتی است. مالیات، پولی است که براساس قوانین مشخص شده هر کشور توسط مردم آن برای تامین مخارج عمومی به دولت پرداخت می ‌شود. یکی از روش ‌های درآمدی دولت دریافت مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی مطابق با شرایط و عوامل مختلف و قوانین خاص تنظیم شده توسط مجلس و نمایندگان مردم می ‌باشد. اشخاص با ارائه اظهارنامه مالیاتی اطلاعاتی راجب فعالیت های مالی کسب و کار خود ارائه داده که براساس آنها میزان مالیات مشخص می شود. نحوه تنظیم اظهارنامه برای مالیات دارای مراحل مختلفی است و از حساسیت ها و پیچیدگی های خاص خود برخوردار می باشد و تهیه اظهارنامه باید به درستی صورت بگیرد تا موجب بروز مشکلات مختلفی نگردد. 

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی به نوعی کارنامه و عملکرد مالی اشخاص حقیقی و حقوقی است که شامل رویدادهای مالی مانند قراردادها، میزان خرید و فروش، صورت های مالی و حسابداری و … به همراه مدارک و اسناد مربوطه می باشد. طبق قانون مصوب سازمان امور مالیاتی کشور مودیان و مشمولان مالیاتی باید در زمان ‌های مشخص شده ‌ای اظهارنامه مالیاتی خود را به همراه کلیه اسناد و مدارک مالی به درستی تنظیم و تدوین نموده و به این سازمان ارسال نمایند. در این اظهارنامه، همه اطلاعات مالی شرکت درج شده که به واسطه آن، میزان دقیق مالیات آن شرکت مشخص می‌ شود.

در اظهار نامه مالیاتی اطلاعاتی مانند درآمد ها، هزینه ها، دارایی ها، بدهی ها، معافیت ها، درآمد مشمول مالیات و سرمایه های مالیاتی ثبت می شود؛ به همین دلیل می توان گفت که اظهارنامه های مالیاتی گزارشات کامل و دقیق هویتی و مکانی افراد حقیقی و حقوقی هستند که به ثبت می رسند. اظهارنامه های مالیاتی انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع فعالیتی که افراد حقیقی و حقوقی انجام می دهند طبقه بندی می شوند. از مهمترین انواع اظهار نامه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اظهارنامه مالیات عملکرد مودی حقیقی
 • اظهارنامه مالیاتی عملکرد مودی حقوقی
 • اظهارنامه مالیات بر ارث
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل
 • اظهارنامه مالیات ارزش افزوده
 • اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرویی
 • اظهارنامه مالیات بر املاک و مستغلات
 • اظهارنامه مالیات انحلال شرکت

چرا برای مالیات های خود به اظهارنامه نیاز داریم؟

ارائه اظهارنامه یکی از قوانین و مقررات اصلی برای هر کسب و کاری محسوب می شود. با توجه به قانون تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که به فعالیتی مشغول هستند، باید برای مشخص شدن و پرداخت مالیات خود اظهارنامه یا همان عملکرد مالی مجموعه خود را ارائه دهند. در صورت عدم ارائه اظهارنامه جریمه برای این اشخاص صادر می گردد. 

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی حداکثر تا پایان چهار ماه شمسی پس از سال مالی است ولی در رابطه با اشخاص حقوقی که سال مالی آنها به موجب اساسنامه ‌شان با سال مالیاتی تطبیق نمی‌کند، ملاک تعیین میزان مالیات، سال مالی آن شرکت است.

طبق قانون و ماده ۱۹۲، جریمه عدم ارائه اظهارنامه اشخاص حقیقی و شرکت‌ ها ۳۰ درصد نسبت به مالیات متعلقه و غیر قابل بخشش است. یعنی ۳۰ درصد از مبلغی که به عنوان مالیات به مالیات دهنده تعلق گرفته است به عنوان جریمه به این مالیات اضافه می شود که به هیچ عنوان قابل بخشش نیست. همچنین محرومیت از بعضی مزایای مالیاتی از دیگر عواقب عدم تسلیم اظهارنامه می باشد. از این رو برای جلوگیری از جریمه شدن و ضررهای هنگفت نیاز به ارائه اظهارنامه می باشد.

چگونه اظهارنامه تنظیم کنیم؟

نحوه تنظیم اظهارنامه برای مالیات دارای اصول و قواعد خاصی می باشد و باید به درستی و با دقت بالا صورت پذیرد تا مشمولان دچار جریمه و مشکلات سخت نشوند. هر ساله یکی از مشکلات اصلی مودیان مالیاتی که موجب ضررهای مالی زیادی برای آنها می ‌شود، پر کردن نادرست فرم اظهارنامه مالیاتی به دلیل مشغله بالا، عدم تجربه لازم، عدم اطلاع از قوانین و شرایط مالیاتی و … می ‌باشد. 

یکی از راهکارهای کاربردی برای تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی استفاده از خدمات شرکت های ارائه دهنده خدمات حسابداری و مالیاتی مانند آرمان ناب است. این شرکت دارای تجربه کافی و افراد متخصص در زمینه تنظیم انواع اظهارنامه ها می باشد که از تمامی پیچیدگی ها و قوانین مربوط به آن مطلع بوده و می توانند با دقت و کیفیت بالا خدمات اظهارنامه را ارائه دهند. 

مراحل تنظیم اظهارنامه مالیاتی به شرح زیر می باشد:

1- تکمیل مدارک

اولین مرحله برای تنظیم اظهارنامه فراهم کردن یک سری از مدارک می باشد که عبارتند از:

 • صورت سود و زیان
 • صورت ترازنامه
 • گردش حساب مواد اولیه و کالاها و محصولات
 • صورت بهای تمام شده کالاها و خدمات
 • صورت قراردادها
 • صورت درآمد ها و هزینه ها
 • شماره ثبت دفاتر قانونی و کد رهگیری
 • اطلاعات هویتی شرکت
 • تراز آزمایشی کل و معین به تاریخ پایان دوره مالی
 • اطلاعات ملک اقامتگاه قانونی
 • اطلاعات مربوط به واردات و صادرات
 • اطلاعات مربوط به حسابداری
 • فهرست سهامداران و میزان سهم آنها

2- مراجعه به سایت www.tax.gov.ir و انجام پیش ثبت نام 

در این مرحله باید اطلاعات اولیه اقتصادی مانند اطلاعات شعب، انبار، نمایندگی ها، اعضا، فعالیت ها، مجوزها و … را مشخص کنید. 

3- صحت سنجی اطلاعات پیش ثبت نام

در این مرحله اطلاعاتی که وارد کردید مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت عدم وجود مغایرت تاییدیه صادر می گردد و اکانت ورود به سامانه با ارائه نام کاربری و رمز عبور ایجاد خواهد شد.

4- تکمیل اظهارنامه الکترونیک

پس از ثبت نام اولیه و دریافت تایید اطلاعات باید اظهارنامه الکترونیکی را تکمیل کنید. در این قسمت اطلاعات بیشتر و جامع تری را باید درج کنید که اگر پس از بازبینی مورد تایید قرار بگیرند یک کد رهگیری برای شما ارسال می شود.

5- پرداخت هزینه ها

آخرین مرحله پس از ارسال اظهارنامه و دریافت کد رهگیری مربوط به پرداخت قبوض مالیاتی به صورت الکترونیک می باشد.

سخن نهایی

شرکت حسابداری آرمان ناب با ارائه کلیه خدمات حسابداری، خدمات مالیاتی، مشاوره مالیاتی و کاهش مالیات به صورت قانونی می تواند راهگشای شما در زمینه تنظیم اظهارنامه مالیاتی و سایر خدمات مالی و حسابداری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *