مقالات

تفاوت حسابداری و حسابرسی

تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست؟ برای پاسخ به اسن سوال با ماهمراه باشید. پس از پایان فرآیند حسابداری ، حسابرسی به منظور تعیین تصویر واقعی و منصفانه دفاتر آغاز می شود. حسابرسی فعالیتی است که برای نگهداری سوابق و تهیه و ارائه صورتهای مالی. حسابداری توسط شرکت ها برای پیگیری تراکنش های پولی خود استفاده می شود. این زبانی است که کسب ‌و کار می‌فهمد، زیرا ابزاری برای گزارش صورت‌های مالی واحد تجاری است.

برعکس، حسابرسی فعالیتی برای تأیید و ارزیابی صورت های مالی است. هدف آن بررسی و تأیید صحت دفاتر مالی تهیه شده توسط کارکنان حسابداری شرکت است. بنابراین، اعتبار و پایایی اطلاعات حسابداری را تعیین می کند. برای درک تفاوت بین حسابداری و حسابرسی، مقاله ارائه شده به شما را مطالعه کنید.

تعریف حسابداری

حسابداری یک زبان تخصصی تجارت است که به درک فعالیت های اقتصادی واحد تجاری کمک می کند. این اقدامی است که به صورت منظم تراکنش های پولی روزانه کسب و کار را جمع آوری می کند و آنها را به گروه های مختلف طبقه بندی می کند و در کنار آن تراکنش ها به گونه ای خلاصه می شوند که در زمان ضروری به راحتی قابل ارجاع بوده و سپس تجزیه و تحلیل و درک شود. نتایج صورت های مالی و در نهایت ابلاغ نتایج به ذینفعان.

 

وظیفه اصلی یک شرکت حسابداری ارائه اطلاعات با اهمیت به ویژه ماهیت مالی برای تصمیم گیری است. حسابداری بهای تمام شده، حسابداری مدیریت، حسابداری مالیاتی، حسابداری مالی، حسابداری منابع انسانی، حسابداری مسئولیت اجتماعی رشته های حسابداری هستند. اهداف اولیه حسابداری به شرح زیر است:

 • نگهداری سوابق مناسب از طریق مجله، کتابهای فرعی، دفتر کل و موجودی آزمایشی
 • تعیین نتایج (موقعیت سودآوری) از سوابق نگهداری شده از طریق معاملات و حساب سود و زیان
 • نمایش وضعیت مالی واحد تجاری از طریق ترازنامه
 • ارائه اطلاعات لازم در مورد وضعیت پرداخت بدهی و نقدینگی به علاقمندان.

تعریف حسابرسی

مشاوره مالیاتی و حسابرسی، روشی روشمند برای بررسی مستقل اطلاعات مالی یک واحد تجاری با هدف اظهار نظر نسبت به نمای واقعی و منصفانه است. در اینجا سازمان به همه موجودات، صرف نظر از اندازه، ساختار، ماهیت و شکل آنها اطلاق می شود.

حسابرسی یک بررسی انتقادی و بی‌طرفانه از هر یک از جنبه‌های معامله است، به عنوان مثال کوپن‌ها، رسیدها، دفاتر حساب و اسناد مربوطه تأیید می‌شوند تا اعتبار و پایایی صورت‌های مالی مشخص شود. علاوه بر این، خطاها و تقلب ها یا دستکاری عمدی در حساب ها یا اختلاس و غیره نیز از طریق بررسی دقیق قابل شناسایی است.

حسابرس از صحت و شفافیت اطلاعات مالی، رعایت استانداردهای حسابداری و پرداخت صحیح یا عدم پرداخت مالیات ها بازرسی خواهد کرد. پس از بررسی کامل دفاتر حسابداری و سوابق مالی در قالب گزارش نظر خواهد داد. گزارش در مورد دیدگاه واقعی و منصفانه باید به شخصی که حسابرس را منصوب می کند ارائه شود. دو نوع گزارش حسابرسی وجود دارد که عبارتند از:

 • اصلاح نشده
 • اصلاح شده
 • واجد شرایط
 • نامطلوب
 • سلب مسئولیت

حسابرسی می تواند به صورت داخلی و خارجی انجام شود. وظیفه حسابرسی داخلی توسط حسابرس داخلی انجام می شود که توسط مدیریت سازمان برای بهبود سیستم های کنترل داخلی و سیستم حسابداری منصوب می شود. حسابرس خارجی توسط سهامداران شرکت منصوب می شود.

تفاوت های کلیدی بین حسابداری و حسابرسی

نکات ارائه شده در زیر تفاوت بین حسابداری و حسابرسی را به تفصیل توضیح می دهد:

 • حسابداری هنر نظم و ترتیب، نگهداری سوابق معاملات پولی و تهیه صورتهای مالی شرکت است. حسابرسی یک کار تحلیلی است که شامل ارزیابی مستقل اطلاعات مالی برای اظهار نظر در مورد دیدگاه درست و منصفانه است.
 • حسابداری توسط استانداردهای حسابداری اداره می شود، در حالی که استانداردهای حسابرسی بر حسابرسی حاکم است.
 • حسابداری یک کار ساده شده است که توسط حسابداران انجام می شود، اما حسابرسی یک کار پیچیده است، بنابراین حسابرسان برای انجام آن نیاز دارند.
 • هدف اصلی حسابداری نشان دادن وضعیت سودآوری، وضعیت مالی و عملکرد سازمان است. برعکس، حسابرسی برای بررسی صحت صورت های مالی است.
 • حسابداری یک فعالیت مستمر است. برخلاف حسابرسی که یک فعالیت دوره ای است.
 • پایان حسابداری شروع حسابرسی است.

حسابداری و حسابرسی هر دو رشته‌های تخصصی هستند، اما دامنه حسابرسی گسترده‌تر از حسابداری است زیرا نیاز به درک کامل قوانین مختلف، قوانین مالیاتی، دانش استانداردهای حسابداری و استانداردهای حسابرسی و همچنین مهارت‌های ارتباطی دارد.

جدای از آن، رازداری، صداقت، صداقت و استقلال الزامات اساسی هستند که باید در حین اجرای روش حسابرسی حفظ شوند. گزارش های ارائه شده توسط حسابرس برای استفاده کنندگان صورت های مالی مانند اعتباردهندگان، سهامداران، سرمایه گذاران، تامین کنندگان، بدهکاران، مشتریان، دولت و غیره برای تصمیم گیری منطقی مفید است.

اگرچه اعزام حسابدار و حسابداری کم نیست، اما نیاز به آگاهی کامل از استانداردها، اصول، قراردادها و مفروضات حسابداری و همچنین قوانین شرکت ها و قوانین مالیاتی دارد. رویه حسابرسی تنها زمانی انجام می شود که حسابداری به درستی انجام شود. نمی توان از آن غافل شد. در صورتی که نیاز به استخدام حسابدار، حسابرس و یا …. دارید همین الان میتوانید با کارشناسان ما در آرمان ناب تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *