اخبار

بخشودگی 100 درصدی جرائم قابل بخشش و تقسیط بلندمدت بدهی مالیاتی

بخشودگی 100 درصدی جرائم قابل بخشش و تقسیط بلندمدت بدهی مالیاتی

بخشودگی 100 درصدی جرائم قابل بخشش و تقسیط بلندمدت بدهی مالیاتی:

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در بخشنامه ابلاغی از سوی دکتر سید محمدهادی سبحانیان، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور، که به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ارسال شده است، اعلام شده است که اختیار بخشودگی 100 درصدی جرائم قابل بخشش و تقسیط بلندمدت (24 ماهه) بدهی مالیاتی مؤدیان کوچک، که تا تاریخ 15 دی‌ماه سال جاری با پذیرش مالیات تعیین شده از فرایند دادرسی خارج شده‌اند، به مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور تفویض شده است.

مطابق بخشنامه مذکور و به منظور تسریع در قطعیت پرونده‌های مالیاتی و جلوگیری از تطویل فرآیند دادرسی مالیاتی، اختیار بخشودگی جرائم قابل بخشش در مواردی که مؤدیان اعتراض خود را نسبت به برگ تشخیص یا مطالبه مالیات یا جرائم یا آرای بدوی یا تجدیدنظر هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی که تا تاریخ 1402/۸/20 به امور مالیاتی تسلیم نموده‌اند، حداکثر تا پانزدهم دی‌ماه سال جاری (1402/۱۰/15) قابل انجام است و افراد مشمول تصمیم به انصراف از اعتراض و پرداخت مالیات تعیین شده تا مرحله اعتراض را قبول نمایند.

تصمیم به انصراف و پرداخت مالیات تعیین شده تا مرحله اعتراض، تا پانزدهم دی‌ماه سال جاری (1402/۱۰/15) باعث تفویض اختیار بخشودگی می‌شود. لازم به ذکر است که این تفویض اختیار فقط در صورتی امکان‌پذیر است که اصل مالیات سال/دوره برای اشخاص حقیقی در هر یک از منابع کمتر از یک‌صد و پنجاه میلیون ریال و برای اشخاص حقوقی کمتر از یک میلیارد و دویست میلیون ریال باشد.

همچنین، بدهی مالیاتی این‌گونه مؤدیان، با رعایت شرایط فوق، قابل تقسیط بوده و طبق ماده ۱۶۷ قانون مالیات‌های مستقیم، تا ۲۴ ماه از تاریخ ابلاغ برگ قطعی قابل تقسیط می‌شود و این امر به مدیران کل امور مالیاتی تفویض می‌گردد.

منبع : اداره مالیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *