اینستاگرام, خدمات مالیاتی, مقالات

اینتا کد و نحوه تعیین آن

اینتا کد و نحوه تعیین آن

در این مقاله قصد داریم اینتا کد و نحوه تعیین آن را مورد بررسی قرار دهیم.  اینتا کد یک کد مالیاتی است که تمامی کسانی که شغلی را به تازگی شروع کرده و کسب‌و‌کاری را راه می‌اندازند باید نسبت به دریافت آن اقدام کنند در غیر این صورت هرگونه معامله جرم به حساب می‌آید. 

در واقع اینتا کد به وجود آمد تا به وسیله آن بتوان طبقه‌بندی فعالیت‌های تجاری و مشاغل مختلف را با دقت بالایی انجام داد. اگر کسب‌و‌کاری را راه‌اندازی کرده اید، پیشنهاد می‌دهیم همین اول برای دریافت کد مالیاتی اینتا اقدام کنید. در ادامه درباره این کد و نحوه دریافت آن بیشتر حرف می‌زنیم، همراه ما باشد.

اگر شما برای شرکت، سازمان یا موسسه خود به خدمات مالیاتی یا مالیاتی نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان ن با سال‌ها سابقه در این زمینه، آماده یاری شما در این حوزه می باشد.

کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی به شما ارائه کنند:

09122655536

عناوین این گفتار:

اینتا کد چیست؟

اینتا کد  یا “International standard industrial classification” یک کد مالیاتی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور به وجود آمده تا به وسیله آن روند امور مالیاتی تسهیل شده و طبقه‌بندی مشاغل نیز راحت‌تر انجام شود. هر فعالیت تجاری از سمت این اداره یک کد مخصوص دریافت می‌کند که همان اینتا کد است. با این کد شما می‌تواید درباره نوع فعالیت کاری‌تان تعریف مناسب و منحصر به فرد داشته باشید. با این کد شما می‌توانید کارهای مالیات و اظهارنامه مالیاتی‌تان را بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

در اینتا کد تمام مشاغل در سه دسته کلی قرار می‌گیرند که در ادامه معرفی‌شان می‌کنیم:

 • بخش تولید
 • بخش بازرگانی
 • بخش خدمات

حالا در کشور ایران داشتن اینتا کد یکی از مهمترین مولفه‌های داشتن فعالیت تجاری است و تمام افراد موظف به دریافت این کد هستند. کسانی که در زمینه واردات‌و‌صادرات فعالیت می‌کنند نیز علاوه بر داشتن این کد باید برای دریافت کد اقتصادی هم اقدام کنند.

اینتا کد از بسیاری از مشکلات احتمالی که ممکن است در سازمان مالیات کشور به وجود بیاید جلوگیری می‌کند و تاکنون توانسته به خوبی با طبقه‌بندی مشاغل، نظام مالیاتی را به شکلی هدفمند سازماندهی کند.

دریافت اینتا کد به قدری برای تمام مشاغل ضروری است که حتی مهندسین و مهندسین ناظر هم باید برای کسب‌و‌کار خود این کد را از اداره امور مالیاتی کشور دریافت کنند.

اینتاکد مالیاتی

ویژگی‌های اینتا کد مالیاتی

در ادامه به بررسی مهمترین ویزگی‌های اینتا کد مالیاتی می‌پردازیم:

 • تمامی معامله‌هایی که با اینتا کد انجام می‌شوند زیر نظر سازمان اداره مالیات کشور هستند
 • اگر اداره امور مالیاتی اقدام به شناسایی فعالیت جدیدی کند، امکان اضافه‌کردن‌شان به فعالیت‌های قدیمی نیز وجود دارد
 • با فعالیت در زمینه بازرگانی طبقه‌بندی مشاغل بر اساس تولیدات داخلی شرکت‌ها و مجموعه‌ها انجام می‌شود
 • در گذشته از کدهای آیسیک استفاده می‌شد و کسب‌و‌کارهای قدیمی‌تر این امکان را دارند تا اقدام به تطابق کد آیسیک خود با کد اینتا کنند

درصد فعالیت اینتا کد چیست؟

شاید واژه درصد فعالیت اینتا کد به گوش‌تان رسیده باشد و از خود بپرسید که این عبارت چه مفهومی دارد؟ در واقع این درصد مشخص کننده درصد تامین‌کننده درآمد افراد است. بیشتر افراد در مراحل ثبت نام اینتا کد در بخش مربوط به درصد فعالیت 100 را وارد می‌کنند اما اگر برای شما اینطور نیست باید باید مقدار درصدی را بزنید که مشخص می‌کند شغل شما تامین‌کننده درآمدتان است.

نحوه دریافت اینتا کد مالیاتی

برای دریافت اینتا کد مالیاتی باید وارد سایت www.mytax.tax.gov.ir شوید. در این سایتی در بخش پرونده الکترونیک فرمی برایتان باز می‌شود که باید تمام اطلاعات داخل آن را پر کنید تا نهایتا کد اینتا را بگیرید.

در اینجا شما باید نوع و درصد فعالیت اینتا کد را مشخص کنید که درصد فعالیت‌تان در اینتا باید جمعا به عدد 100 برسد.

شما باید در این سایت و در فرم مربوطه عنوان دقیقا شغلی را که دارید بر اساس پروانه کسب‌تان مشخص کنید.

بعد از تایید تایید تمام موارد و کلیک روی ثبت نهایی سیستم سایت یک کد در اختیار شما می‌گذارد که همان اینتا کد است.

اینتا کد مالیاتی

اصلاح اینتا کد مالیاتی

اگر به هر دلیلی اطلاعاتی را که در سیستم سایت دریافت اینتا کد وارد کردید اشتباه بوده، شما می‌توانید آن‌ها را اصلاح کنید. برای اصلاح اطلاعات می‌توانید طبق مراحلی که در ادامه می‌گوییم، پیش بروید:

 • ابتدا وارد ساید www.mytax.tax.gov.ir شوید
 • حالا وارد میز خدمات عملیات الکترونیکی مالیاتی شوید
 • در این بخش روی ثبت نام و پیش ثبت‌نام الکترونیک کلیک کرده و سپس روی ورود یا ثبت‌نام بزنید
 • بعد از اینکه اطلاعات هویتی خود را وارد کردید، سیستم پنجره‌ای برایتان باز می‌کند که پرونده‌هایتان را در آن‌جا می‌بینید. حالا باید روی پرونده‌ای که قصد ویرایش آن را دارید، کلیک کنید
 • حالا وارد سامانه شده و نام‌کاربری و رمز عبورتان را هم وارد کنید
 • در این بخش بر اساس اینتا کد خود روی بخش افزودن فعالیت جدید در بخش لیست فعالیت‌ها بزنید
 • اکنون با ورود به صفحه ویرایش اطلاعات و ویرایش اطلاعات پیشین می‌تواننید اطلاعات نادرست را اصلاح کنید
 • بعد از اصلاح روی ثبت مجدد بزنید تا تمامی تغییرات شما با موفقیت ثبت شوند

رفع خطای اظهارنامه مالیاتی در اینتا کد

اگر در حین تکمیل اظهارنامه مالیاتی‌تان پیغام “مودی گرامی، لازم است ابتدا به سامانه ثبت‌نام مراجعه کنید و سپس تمامی فعالیت‌های مربوط به واحد شغلی خود را براساس اینتا کد در سامانه ثبت نام الکترونیک تکمیل نمایید” را دیدید، طبق مراحلی که در ادامه می‌گوییم پیش بروید تا این خطا و مشکل از بین برود:

 • به منوی فعالیت‌ها و بخش لیست فعالیت‌ها بر اساس اینتا کد بروید
 • حالا نوع فعالیت شغلی‌تان را به همراه درصد آن وارد کنید
 • وجود نداشتن کد شغلی در لیست مشاغل موجود اینتا کد

اگر در زمان ثبت‌نام نتوانستید کد مربوط به کسب‌و‌کار و شغل خود را پیدا کنید باید روی گزینه سایر در فهرست مشاغل سازمان مالیاتی کلیک کرده و نامه‌ای را برای سازمان مالیاتی به همراه کپی مجوز فعالیت اقتصادی‌تان بفرستید. با ارسال نامه، سه راه از طریق سازمان و اداره مالیات کشور پیش روی شما گذاشته می‌شوند که شامل مواردی می‌شوند که در ادامه لیست می‌کنیم:

 • معرفی زیرشاخه شغلی مربوط به شغل‌تان
 • افزودن شاخه شغلی‌تان
 • باقی مانده شغلی‌تان در زیر شاخه سایر یا متفرقه مشاغل

نکات مهم در دریافت اینتا کد مالیاتی

چند نکته مهم‌و‌اساسی در دریافت اینتا کد مالیاتی وجود دارد که حتما باید به آن‌ها توجه کنید:

فعالیت در صورت نداشتن اینتا کد مالیاتی

اگر یک شرکت اقدام به فعالیت‌های تجاری بدون داشتن اینتا کد مالیاتی کند، امکان استفاده از تبصره 100 قانون مالیات و ارسال اظهارنامه مالیاتی را ندارد و برای همین در طی فعالیت‌های کاری‌اش قطعا به مشکلات زیادی برخورد می‌کند.

شرکت‌هایی که نیاز به دریافت اینتا کد ندارند

هر چند گفتیم تمامی مشاغل در ایران نیاز به دریافت اینتا کد دارند اما برخی مجموعه‌ها هم از دریافت این کد معاف هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت‌های پیمانکاری اشاره کرد. کسانی که به صورت حقیقی در حال فعالیت پیمانکاری هستند، نیازی به دریافت این کد ندارند البته این فقط در صورتی است که ارزش قراردادهایشان در طول یک سال بیشتر از 5 میلیون تومان نشود

اینتا کد و مشاورین املاک

تمامی کسانی که در اداره امور ملک‌و‌املاک مشغول به فعالیت هستند باید در طی یک سال 4 بار اظهارنامه ارزش بر افزوده‌شان را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور بگذارند. در این حین آن‌ها باید 9 درصد از کیمسیون دریافتی‌شان را هم بپردازند. در واقع مشاورین املاک موظف هستند تا خرداد سال آینده اظهارنامه مالیاتی‌شان را برای اداره مالیات کشور بفرستند. آن‌ها باید در این اظهارنامه اقدام به ارائه کمیسیون قراردادها، حق مشاوره و هزینه‌های آژانس کنند.

حذف اینتا کد مالیاتی

اگر اینتا کد اشتباهی دارید یا برعکس چندین اینتا کد از سیستم دریافت کردید، در این زمان باید اقدام به حذف اینتا کد اضافی خود کنید. در این صورت امکان حذف این کد از طریق سامانه امور مالیاتی وجود ندارد و حتما باید به یکی از شعب امور مالیاتی به صورت حضوری بروید تا این کار را برایتان انجام دهند.

اینتا کد مالیاتی، لازمه هر کسب‌و‌کار

در طول این مطلب به طور کامل به معرفی اینتا کد مالیاتی پرداختیم و درباره آن هم توضیحات مفصل و جامعی به شما دادیم. حالا می‌دانید که اینتا کد چیست و به چه کاری می‌آید. در واقع تمام مشاغلی که در کشور ایران فعالیت دارند به جز پیمانکارها آن هم در صورت داشتن شرایطی خاص موظف به دریافت اینتا کد هستند. کسانی که در زمینه صادرات‌و‌واردات فعالیت دارند هم در کنار این کد باید کد اقتصادی‌شان را هم بگیرند تا فعالیت‌شان به صورت کاملا قانونی باشد.

اینتا کد حالا لازمه هر کسب‌و‌کاری در کشور ایران است چرا که از طریق آن سازمان امور مالیاتی به راحتی می‌تواند مشاغل و کسب‌و‌کارهای مختلف را طبقه‌بندی کند. کسب‌و‌کارهایی که این کد را برای خود نگیرند در آینده به مشکلات زیادی برخورد خواهند کرد! پس اگر در شروع فعالیت کاری‌تان هستید، همین ابتدا تمام مراحل قانونی را انجام داده و اینتا کد را هم بگیرید تا دچار مشکلی در این زمینه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *