دسته‌بندی نشده

انواع حسابداری و اهمیت آن

برای اینکه بداینم انواع حسابداری و اهمیت آن چیست باید به شما بگویم که حسابداری نقشی حیاتی در نگهداری سوابق کسب و کار ایفا می کند. یکی از وظایف کلیدی یک کسب و کار است. این فرآیند ثبت کلیه تراکنش های مالی یک تجارت به صورت سیستماتیک است. این شامل تجزیه و تحلیل، خلاصه و گزارش تراکنش های مالی به تنظیم کننده ها، سازمان ها و مقامات مالیاتی است. فرایند حسابداری می تواند در قالب اعزام حسابدار نیز صورت بگیرد.

یک حسابدار فرآیند حسابداری یک کسب و کار را انجام می دهد. صورتهای مالی تهیه شده تحت فرآیند حسابداری صورتهای دقیق تراکنشهای مالی در یک دوره حسابداری است. صورت های حسابداری وضعیت مالی، عملیات شرکت و جریان های نقدی را خلاصه می کند.

انواع حسابداری

حسابداری انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

حسابداری هزینه

هدف حسابداری بهای تمام شده ثبت کل هزینه تولید یک کسب و کار است. هزینه های ثابت و هزینه های متغیر هر مرحله تولید یک کسب و کار را اندازه گیری می کند. این یک روش حسابداری است که در آن هزینه های مربوط به انجام هر پروژه، فرآیند یا محصول ثبت و تجزیه و تحلیل می شود. جالب است بدانید علاوه مطالب فوق، خدمات تحریر دفاتر قانونی هم جزو خدمات شرکت های حسابداری است.

تجزیه و تحلیل کل هزینه تولید یک کسب و کار به مدیریت کمک می کند تا تصمیمات استراتژیک بگیرد. هزینه های مختلف درگیر در حسابداری بهای تمام شده عبارتند از هزینه های مادی، نیروی کار و سایر هزینه ها.

حسابداری مالی

حسابداری مالی شامل فرآیند ثبت، خلاصه و گزارش تراکنش های مالی ناشی از عملیات تجاری برای یک دوره خاص است. از این گونه معاملات برای تهیه حسابها، از جمله صورت سود و زیان، ترازنامه و صورت جریان وجوه نقد استفاده می شود. آنها نتایج مالی کسب و کار را برای یک دوره خاص منعکس می کنند. 

حسابداری مدیریتی

حسابداری شرکت ها زیر شاخه مدیریت شاخه ای از حسابداری است که در آن مدیریت کسب و کار از چندین اطلاعات مالی برای اتخاذ برنامه های استراتژیک و تصمیم گیری برای نیازهای تجاری آتی استفاده می کند. داده‌های جمع‌آوری‌شده تحت حسابداری مدیریتی شامل اطلاعات همه رشته‌های حسابداری و همه بخش‌های تجاری است. برای اتخاذ تصمیمات اساسی در مشاغل بسیار رقابتی، به ویژه در مورد جریان های نقدی، فروش، بودجه بندی و سرمایه گذاری مفید است.

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی  قوانین خاصی از قوانین مالیاتی مختلف را بیان می کند که باید توسط ارزیابان مانند افراد و مشاغل در هنگام تهیه اظهارنامه مالیاتی خود رعایت شود. حسابداری مالیاتی به جای صورت های مالی سالانه شرکت ها بر مالیات ها تمرکز دارد. این فرآیند حسابداری برای اهداف مالیاتی است. این نوع حسابداری در نظر دارد ردیابی وجوه (ورودی و خروجی) مرتبط با واحدها و افراد را تسهیل کند. 

حسابداری قانونی

حسابداری قانونی به دانش و مهارت های حسابداری، حسابرسی و تحقیقی برای ارزیابی و بررسی امور مالی متعلق به یک شرکت یا فرد نیاز دارد. این نوع حسابداری در موارد کشف کلاهبرداری و اختلاس برای ارائه ماهیت جرم پولی در دادرسی استفاده می شود.

اهمیت حسابداری

حال که به خوبی با انواع حسابداری آشنا شدیم بهتر است به اهمیت آن نیز بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

به ایجاد بودجه کمک می کند

ایجاد و برنامه ریزی بودجه به یک کسب و کار کمک می کند تا در پول خود صرفه جویی کند، استراتژی بسازد و مخارج بیش از مقدار بودجه را کنترل کند. برای ایجاد بودجه، یک کسب و کار به سوابق مالی مختلفی نیاز دارد. حسابداری سوابق مناسبی از صورت های مالی نگهداری می کند که به توسعه بودجه برای کسب و کار کمک می کند. 

برای دریافت وام از بانک ها

یک کسب و کار باید وضعیت مالی خود را برای دریافت وام به بانک ها و موسسات مالی ارائه کند. یک سیستم حسابداری مناسب به ارائه موقعیت فعلی، سود، دارایی ها و بدهی های یک کسب و کار کمک می کند. بانک ها و موسسات مالی قبل از تصمیم گیری برای اعطای وام به کسب و کار، صورت های حسابداری را بررسی می کنند.

تصمیم گیری

تصمیم گیری در مورد کسب و کار با بررسی صورت های مالی کسب و کار انجام می شود. هر کسب و کاری نیاز به نگهداری و حفظ سوابق مناسب برای اجرای روان کسب و کار دارد. حسابداری سوابق را حفظ می کند و به تصمیم گیری مناسب کمک می کند. تمام سوابق مالی جمع آوری، خلاصه و تفسیر می شوند که به تصمیم گیری اقتصادی برای کسب و کار کمک می کند.

اطلاعات به ذینفعان

صورتهای مالی و حسابها اطلاعات مالی را در اختیار ذینفعان تجاری مانند طلبکاران، بدهکاران، مشتریان، کارمندان، سرمایه گذاران و مقامات دولتی قرار می دهند. سرمایه گذاران برای اطلاع از پیشرفت کسب و کار به اطلاعات مالی از حساب ها نیاز دارند. سرمایه گذاران پس از بررسی صورت های مالی کسب و کار، وجوهی را ارائه خواهند کرد.

گزارش سود

حسابداری به تعیین سود کسب و کار کمک می کند. چه کوچک و چه بزرگ، هر کسب و کاری نیاز به حفظ یک سیستم حسابداری مناسب برای تعیین وضعیت مالی خود دارد. همچنین به افراد علاقه مند کمک می کند تا در مورد پیشرفت بهره وری کسب و کار تصمیم بگیرند.

حسابداری علمی پیچیده است که نیاز به دانش دارد. در صورتی که نیاز به یک حسابدار خبره داشته و یا نیاز دارید تا از خدمات استقرار حسابدار استفاده نمایید میتوانید همین الان با کارشناسان ما در آرمان ناب تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *