خدمات مالی

انتقال وجه از طریق ساتنا بهتر است یا پایا؟

انتقال وجه از ساتنا یا پایا

یکی از استفاده های بسیار رایج و روزانه و در عین حال ساده از حساب ها و کارت های بانکی انتقال وجه است. این امر یک امر در تمام نقاط جهان است که جزو روزمرگی افراد محسوب می شود.
حال این امر به دلایل مختلف از جمله واریز حقوق و پرداخت قبوض یا خدمات آنلاین و خرید کالا انجام می شود. در اینجا برای کاربران سوالی به وجود می آید که انتقال وجه از طریق ساتنا بهتر است یا پایا؟

 

اگر شما برای شرکت، سازمان یا موسسه خود به خدمات مالی یا مشاوره حسابداری نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان  با سال‌ها سابقه در این زمینه، آماده یاری شما در این حوزه است.

عناوین این گفتار:

ساتنا چیست؟

کلمه ساتنا متشکل شده از سامانه تسویه ناخالص آنی که محصولی از بانکداری الکترونیکی است. کاربرد سانتا این است که می توان با استفاده از آن انتقال وجه یا واریزی را با اینترنت و به بدون نیاز به مراجعه به بانک انجام داد.

از دیگر کاربرد های این سامانه این است که جایگزین خوبی برای چک های رمزدار بین بانکی هستند. برای استفاده از همراه بانک و خدمات آنلاین بانکی در نخست باید به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید و خدمات آنلاین خود را فعال کنید.

پایا چیست؟

کلمه پایا متشکل شده است از سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی که یکی از دست آورده های بانکداری الکترونیکی است. نام دیگر این سامانه ACH است. از مزایای این سامانه این است که می توان وجه را بدون حضور در بانک به صورت اینترنتی واریز کرد و انتقال داد. این سامانه تقریبا تازه پایه گذاری شده است و می توان با آن تراکنش های بین بانکی و مالی را انجام داد.

خدمات ویژه سامانه پایا

مهم ترین کاربرد این سامانه برداشت مستقیم وجه و واریز مستقیم است که در اختیار کاربران قرار دارد. یکی دیگر از ویژگی های این سامانه این است که شما می توانید برای برداشت مستقیم خود بازه زمانی مشخصی معین کنید تا از حساب دیگران برداشته و به حساب شما انتقال یابد. این ویژگی الکترونیکی در امور زیر کاربرد دارد:
شهریه
اجاره بها
حق عضویت
اقساط کالا

خدمت بعدی این سامانه واریز مستقیم است. این مورد بالعکس مورد قبلی است، در این مورد شما اجازه میدهید بانک در بازه زمانی مشخصی مبلغی را از حساب شما کسر و به حساب شخص دیگری واریز کند. از این امر در موارد زیر استفاده می شود:
پرداخت حقوق
پرداخت اجاره بها
پرداخت سود سهام

تفاوت های سامانه ساتنا و پایا

یکی از تفاوت های این سامانه ها در انتقال وجه است. در سامانه پایا انتقال وجه به دو صورت انجام می شود اما در ساتنا تنها راه انتقال مبلغ های بالا بین حساب های مختلف است.
از دیگر تفاوت های سانتا و پایا این است که حداقل انتقال وجه در سامانه ساتنا ۱۵ میلیون تومان است اما در سامانه پایا محدودیتی برای انتقال وجه وجود ندارد اما در بیشتر موارد کاربران برای انتقال وجه های کمتر از ۱۵ میلیون تومان از آن استفاده می کنند.
در نهایت می توان نتیجه گرفت تفاوت چشمگیر این دو سامانه در این است که سامانه ساتنا مبالغ بالا را به صورت فوری انتقال میدهد اما سامانه پایا مبالغ جزئی را در طی چند روز منتقل می کند.

کارمزد سامانه ساتنا و پایا

سامانه ساتنا با دریافت ۲ صدم درصد مبلغ تا سقف ۲۵ هزار تومان مبلغ های کلان شما را منتقل می کند و این امر را در کمتر از دو ساعت انجام می دهد. البته درخواست هایی که در ساعاتی به ثبت میرسند که خارج از ساعت کاری است در روز بعد به آنها رسیدگی می شود.
در سامانه پایا مبلغ حداکثر از ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت با کارمزد حداقل ۲۰۰ تومان و حداکثر ۲۵۰۰ تومان انتقال داده می شود. البته از ویژگی های مهم سامانه پایا این است که شما می توانید وجه هارا به صورت گروهی انتقال دهید.

نکات مهم در رابطه با استفاده از سامانه ساتنا

درخواست در زمانی که حساب موجودی نداشته باشد باطل می شود. البته این در حالتی است که سامانه تا شب در صف انتظار قرار می دهد اگر حساب همچنان موجودی نداشته باشد درخواست را حذف می کند و اگر حساب موجودی داشته باشد که در همان روز انجام می شود.
اگر میخواهید درخواست های بانکی تان در همان روز انجام شود باید آن ها را در ساعات مشخص ثبت نمایید. پرداخت های بین مشتری را تا ساعت ۱۴ و درخواست های بین بانکی را تا ۱۴:۳۰ ثبت نمایید در غیر این صورت درخواست شما ثبت می شود اما در روز بعدی کاری به آن رسیدگی می شود.
برای درخواست انتقال ساتنا می توانید از طریق دو راه اقدام کنید:
مراجعه غیر حضوری و اینترنتی به بانک یا اپلیکیشن بانکی برای ثبت درخواست
مراجعه حضوری به شعبه بانک و کامل کردن فرم درخواست انتقال
۴. اگر در یک روز چندین انتقال داشته باشید هر یک از انتقال ها به صورت تک تک و مستقل واریز می شوند.
۵. اگر تاریخ انتقال به صورت تصادفی با یکی از ایام تعطیل مصادف باشد بانک انتقال را در اولین روز بعد از ایام تعطیلات انجام می دهد.
۶. مدت زمان نقل و انتقالات در سامانه ساتنا بین ۲ ثانیه الی ۲۰ دقیقه متغیر است.
۷. کارمزد انتقال مبلغ های سانتا ۲ صدم درصد مبلغ تا سقف ۲۵۰۰۰ تومان متغیر است.

مزایای استفاده از سامانه پایا

کم شدن تعداد حساب ها یعنی هر کاربر فقط می تواند از داشتن یک حساب برخوردار باشد و نیازی به داشتن حساب های متعدد نیست.
کم شدن مراجعات به شعبه های بانکی که باعث کاهش رفت و آمد های داخل شهر می شود‌.
مبلغ انتقالی بین بانکی با سرعت بالاتری نقل و انتقال می یابد‌.

ساعات انتقال وجه سامانه پایا

ساعت های انتقال وجه از طریق سامانه پایا مانند انتقال پول از طریق کارت به کارت نیست یعنی در لحظه و آنی انجام نمی شود. در ادامه به ساعت های کاری نقل و انتقالات پایا می پردازیم:
ساعت کاری اول : حوالی چهار بامداد
ساعت کاری دوم: حوالی ده و چهل و پنج دقیقه صبح
ساعت کاری سوم انتقال وجه پایا: حوالی دو و چهل و پنج دقیقه ظهر
ساعت کاری چهارم نقل و انتقالات وجه پایا که به تازگی اضافه شده است: حوالی ۵ و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر
شروع چرخه در روز های تعطیل از یک و چهل و پنج دقیقه ظهر آغاز می شود اما باز هم انتقال وجه در نخستین چرخه روز غیر تعطیل انجام می شود. البته باید توجه داشته باشید که این ساعات نسبت به بعضی عوامل مانند موارد زیر متغیر است:
روزهای پایانی سال
روز های تعطیل
پاندمی
آلودگی هوا
پس حتما به این نکته توجه داشته باشید و بر روی واریز دقیق این وجه مطمئن نباشید و به کسی ساعت معینی را قول ندهید. اگر در لحظه نیاز به واریز آنی و سرعتی وجه بود می توانید از کارت به کارت یا همان شاپرک و ساتنا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *