اظهارنامه مالیاتی

موسسه خدمات مالی آرمان ناب

اظهارنامه مالیاتی و خدمات مالیاتی در شرکت حسابداری آرمان ناب

اگر شما هم برای اظهارنامه مالیاتی یا سایر خدمات مالیاتی خود نیاز به خدمات یک شرکت حسابداری دارید، شرکت آرمان با سال ها تجربه در زمینه امور حسابداری و مالیاتی آماده یاری شما در این زمینه است.

کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی در این زمینه به شما ارائه کنند:

09122655536-02166128372

بیشتر بخوانید:

با توجه به اسم اظهارنامه مالیاتی می‌توان فهمید که یک اظهارنامه است که جهت مشخص کردن کارنامه مالی یک شخص که می‌تواند حقیقی یا حقوقی باشد به کار می‌رود. این اظهارنامه برای کسانی به کار گرفته می‌شود که پرداخت مالیات شامل آن‌ها شده و در این فرم تمامی رخدادهای مالی شخص بر اساس مدارک و قوانین مربوطه ثبت شده است. 

ارائه این اظهارنامه وظیفه شهروندان شامل مالیات خواهد بود و در صورت عدم تحویل اظهارنامه مالیاتی در زمان تعیین شده پیامدهایی مانند عدم معافیت از پرداخت مالیات و تحمیل جریمه‌های نقدی خواهد داشت.

خدمات اظهارنامه مالیاتی به چه صورت انجام می شود؟

برای استفاده از خدمات اظهارنامه مالیاتی باید به شرکت‌هایی که خدمات مالیات ارائه می‌دهند مراجعه کنید و این فعالیت‌ها شامل تنظیم و تهیه کردن اظهار مالیات شرکت و مؤسسه‌ها یا اشخاص حقیقی خواهد بود. اظهارنامه مالیاتی شامل خدماتی می‌شود که در این بخش از مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

تنظیم عملکرد دوره مالی در خدمات اظهارنامه مالیاتی

تنظیم عملکرد مالی در یک تجارت پس از محاسبه سود و ضرر انجام می‌شود که طبق قانون باید 25 درصد از سود معامله به اداره مالیات پرداخت شود. در غیر این صورت با بی توجهی به این مورد شما بر اساس ماده 192 قوانین مالیات مستقیم به پرداخت 30 درصد از سود خود به اداره مالیات جریمه خواهید شد. تنظیم این عملکرد جزو خدمات شرکت‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند به شمار می‌رود.

تنظیم مالیات بر ارزش افزوده در خدمات اظهارنامه مالیاتی

یکی دیگر از خدمات شرکت‌های تنظیم‌کننده اظهارنامه مالیاتی تنظیم مالیات بر ارزش افزوده این فرم است. مالیات بر ارزش افزوده برای افزایش قیمت یک کالا در طول فرایند تولید محاسبه می‌شود و باید به پرداخت آن به اداره مالیات مراجعه کنید. شما با پرداخت این مالیات یک گواهینامه دریافت خواهید کرد که مهلت آن شش ماهه یا یک ساله خواهد بود و حتماً قبل از به پایان رسیدن آن گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده را تمدید نمایید.

تنظیم کردن صورت معامله ‌های فصلی در خدمات اظهارنامه مالیاتی

همان‌طور که از اسم این مالیات مشخص شده است باید هر فصل یا به قولی 90 روز یکبار بر اساس ماده 169 قانون مالیات با در نظر گرفتن معامله‌های فصلی، فهرست آن‌ها را در زمان تعیین شده از طرف اداره مالیات ارسال شود. در این اظهارنامه باید حقوق پرداختی به کارمندان و کارکنان در هر ماه ذکر شود.

برای اطلاع از خدمات استقرار حسابدار با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اظهارنامه عملکرد مالیاتی چیست؟

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد تنظیم اظهارنامه عملکرد مالیاتی بعد از محاسبه سود و ضرر توسط افراد حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد. بر اساس قانون اظهارنامه این افراد باید 25 درصد از سود خود را به اداره مالیات پرداخت نمایند. در صورت بی توجهی به این مسئله جریمه آن‌ها پرداخت 30 درصد از سود معاملات خود خواهد بود. معنی عملکرد مالیاتی این است که شما عملکرد مالی مانند سود و ضررهای تجارت خود را محاسبه کنید و در اظهارنامه بیان نمایید.

در نهایت این اظهارنامه گویای تمامی هزینه‌ها، بدهکاری‌ها، دارایی و تمامی موضوعات مربوط به سرمایه شما می‌شود. معافیت و بخشودگی مالیات تنها به محل زندگی افراد حقیقی و محل کسب و کار آن‌ها مربوط خواهد شد.

بیشتر بخوانید: خدمات مالیاتی

اظهارنامه عملکرد مالیاتی را چه کسانی باید تهیه کنند؟

هر شخص حقیقی که درآمد داشته و صاحب کسب و کاری باشد بر اساس ماده 95 قانون مالیات‌ وظیفه دارد به صورت سالانه عملکرد مالیات خود را به اداره مالیات اعلام کند. برای اشخاص حقوقی که شرکت به ثبت رسیده‌ای را اداره می‌کنند واجب است تا بر اساس ماده 110 قانون مالیات اظهارنامه عملکرد خود را با درج میزان سود و ضرر شرکت به اداره مالیات اعلام نمایند.

افرادی که مشمول تهیه این اظهارنامه هستید توجه داشته باشید که باید در اسرع وقت به تحویل آن به اداره مالیات اقدام کنید در غیر این صورت با جریمه در نظر گرفته شده توسط قانون مالیات مواجه خواهید شد.

اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی می شود؟

برای بسیار از افراد سؤال است که آیا پرداخت و تهیه اظهارنامه مالیاتی شامل آن‌ها می‌شود یا خیر؟ به همین دلیل در این بخش از مقاله می‌خواهیم افرادی که شامل اظهارنامه مالیاتی می‌شوند را معرفی کنیم و اگر شما در میان افراد گفته شده بودید قبل از اینکه مهلت پرداخت مالیات شما به اتمام برسد به انجام فعالیت‌های آن بپردازید.

مالکین حقیقی و حقوقی

هر شخص حقیقی و حقوقی در ایران که صاحب ملک یا اموالی است بر اساس باب دوم مقررات مالیات وظیفه دارد تا قبل از اتمام مهلت داده شده توسط اداره مالیات به پرداخت آن اقدام نماید. پس اگر شما صاحب ملک یا اموالی مانند ماشین یا شرکت و… هستید اظهارنامه مالیاتی شامل شما خواهد شد.

درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی

همه افرادی که مقیم ایران هستند و در این کشور درآمد کسب می‌کنند وظیفه دارند بر اساس قانون مالیات کشور در موعد مقرر به تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود بپردازند و آن را به اداره مالیات تحویل دهند.

اشخاص غیر ایرانی

افراد غیر ایرانی حقیقی یا حقوقی که مقیم ایران هستند و در این کشور کسب درآمد می‌کنند مشمول پرداخت مالیات به وسیله تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی می‌شوند که نسبت به حقوق و امتیاز آن‌ها محاسبه می‌شود. اگر شما واجد شرایط موضوعات گفته شده هستید به تهیه و ارسال اظهارنامه خود بپردازید.

بیشتر بخوانید: تکالیف مالیاتی

انواع اظهارنامه مالیاتی و مهلت قانونی ارسال آن ها

اظهارنامه‌های مالیاتی انواع مختلفی دارند که بسیاری از افراد در مواجه با آن‌ها سردرگم می‌شوند. در این بخش از مقاله می‌خواهیم به معرفی انواع این اظهارنامه‌ها و موعد تحویل آن‌ها به صورت قانونی بپردازیم. پس اگر در مورد انواع اظهارنامه سردرگم هستید یا علاقه دارید که در مورد آن‌ها بدانید این بخش از مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.

برای اطلاع از خدمات تحریر دفاتر قانونی لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اظهارنامه عملکرد شخص حقیقی و حقوقی

در طول این مقاله در مورد اظهارنامه عملکرد مالی اشخاص حقیقی و حقوقی توضیح داده شد و با مراجعه به بخش‌های قبلی می‌توانید از نحوه کارکرد این اظهارنامه مطلع شوید. زمان تسلیم اظهارنامه اشخاص حقیقی کاملاً به موعد تعیین شده توسط اداره مالیات بستگی دارد که معمولاً تا آخر ماه خرداد و برای اشخاص حقوقی تا آخر ماه تیر خواهد بود.

اظهارنامه ارث

اظهارنامه ارث یا به طور کامل اظهارنامه مالیات بر ارث ممکن است برای هرکسی پیش بیاید. اموال شخصی که فوت شده بین وراث تقسیم می‌شود و طبق قانون جدید اداره مالیات باید تمامی اموال باقی مانده برای وراث در قالب اظهارنامه مالیات بر وراث به اداره مالیات به طور مجدد اعلام گردد. 

وراث طبق قانون باید مالیات اموال تقسیم شده را پرداخت نمایند و مهلت تسلیم این اظهارنامه تا یک سال بعد از فوت شخص صاحب اموال خواهد بود.

اظهارنامه املاک

در صورتی که شخصی به اجاره، خرید یا فروش ملک اقدام کند باید به سازمان مالیات به وسیله اظهارنامه مالیاتی املاک موضوعیت اقدام خود در این مورد را اعلام نماید.

اگر قرارداد دست اول باشد مالیات اجاره به عهده صاحب ملک و اگر قرارداد از نوع دست دوم تعیین شود پرداخت مالیات آن به عهده فرد اجاره‌کننده خواهد بود. مهلت تسلیم و ارسال این اظهارنامه بر اساس قانون تا انتهای ماه تیر است و هزینه مالیات این اظهارنامه تا یک ماه بعد از اجاره ملک باید به اداره مالیات تقبل گردد.

اظهارنامه خودرو

اظهارنامه شغل خودرو برای افرادی است که در صنف خودرو مشغول به کار هستند و از این دسته از افراد باید اظهارنامه مشاغل خودرو را به اداره مالیات تحویل دهند و هزینه آن را تقبل نمایند.

این اظهارنامه برای افرادی مانند راننده اتوبوس، راننده تاکسی، راننده کامیون و از این قبیل مشاغل خواهد بود. مهلت تسلیم این اظهارنامه برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند در انتهای هر سال است.

اظهارنامه منحل شدن شرکت

شرکت‌هایی که قصد دارند منحل شوند بر اساس ماده 114 و 116 موظف هستند تا اظهارنامه انحلال شرکت را حداکثر تا شش ماه بعد از منحل شدن شرکت به اداره مالیات تحویل دهند و مالیات آن را پرداخت کنند.

اظهارنامه نذر یا وقف

اگر شخصی جهت نذر یا وقف یک سری اموال مالکیت آن را تغییر دهد این شرایط شامل مالیات خواهد شد و وارث موظف است بر اساس ماده 39 قانون مالیات اظهارنامه نذر را پر کند و به سازمان مالیات تسلیم نماید. مهلت تسلیم این اظهارنامه تا سه ماه بعد از وقف اموال به وارث خواهد بود.

مالیات چند دسته دارد؟

در کشور ایران به طور کلی دو دسته مالیات وجود دارد که مالیات بر اساس دارایی و مالیات بر اساس درآمد نام گذاری شده‌اند. مالیات بر اساس دارایی کاملاً به اموال و مالکیت شخص به ملک یا هر چیز دیگری توجه می‌کند و در بخش‌های قبلی گفته شد که این مورد شامل چه کسانی است که باید به آن توجه نمایند.

مورد بعدی که مالیات بر درآمد نام دارد به دریافت مالیات از افراد حقیقی یا حقوقی بر اساس درآمد آن‌ها می‌پردازد و با محاسبه مالیات با توجه به درآمد شخص، مالیات پرداختی او را محاسبه خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: رسیدگی مالیاتی

سامانه اظهارنامه مالیاتی چیست؟

برای پرداخت مالیات مانند گذشته نیازی نیست تا به اداره مالیات مراجعه کنید. برای این کار کافی است تنها به سامانه مربوط به پرداخت مالیات بروید و در آن به ثبت اظهارنامه مالی خود بپردازید. این کار بسیار راحت بوده و تنها با استفاده از اینترنت امکان‌پذیر خواهد بود. در این بخش سامانه پرداخت و ارسال اظهارنامه مالی را به شما معرفی خواهیم کرد.

سامانه پایش

پایش یک سامانه هوشمند جهت تهیه و تنظیم اظهارنامه مالی برای افرادی که می‌خواهند به پرداخت مالیات بپردازند ساخته شده است. افرادی که قصد تسلیم اظهارنامه مورد نظر خود به اداره مالیات را دارند توجه کنند که بهترین کار می‌تواند مشاوره گرفتن از یک مشاور مالیات باشد تا در همه موارد کار شما را راهنمایی کند. سامانه پایش با برخورداری از بهترین مشاوران مالیات کمک بسیار بزرگی در این زمینه به شما خواهند کرد.

مدارک مورد نیاز برای اظهارنامه مالیاتی

طبق قوانین اداره مالیات، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی باید قبل از اتمام مهلت به پرداخت مالیات خود بپردازند و همان‌طور که گفته شد در صورت عدم مراجعه به پرداخت مالیات جریمه‌‌های نقدی شامل آن‌ها خواهد شد.

افرادی که قصد اقدام به این کار را دارند باید مدارکی را جهت تهیه اظهارنامه ارائه کنند و این مدارک نسبت به نوع هر اظهارنامه مالیاتی متغیر است و افراد مراجعه‌کننده باید نسبت به دریافت لیست مدارک مورد نیاز اقدام نمایند.

افراد مشمول پرداخت مالیات به این نکته توجه داشته باشند

اگر پرداخت مالیات به هر دلیلی شامل شما شده است حتماً قبل از اتمام مهلت داده شده توسط اداره مالیات به پرداخت آن اقدام نمایید. این نکته بسیار مهمی محسوب می‌شود و در این مقاله روی این موضوع بسیار تأکید شد و برای جلوگیری از جریمه‌های احتمالی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود به اداره مالیات اقدامات لازم را انجام دهید.

خدمات مالیاتی

خدمات مالی

خدمات حسابرسی

دوره های آموزشی

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

برای دریافت مشاوره همین حالا با ما تماس بگیرید

مشاوره رایگان بگیرید