اینستاگرام, خدمات مالیاتی, مقالات

اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

با اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، پرداخت هزینه در قبال اجرای این خدمات را برای همه ناگزیر کرده است. از این رو قوانین جدیدی در این حیطه تصویب شده‌اند. 

به همین خاطر پرداخت مالیات برای انتقال خودرو در دنیای امروز با گذشته تفاوت‌های بسیار دارد. در شرایطی که راننده بخواهد، برای تعویض پلاک خودروی خود اقدام کند، باید هزینه‌های مالیاتی مرتبط با آن را نیز پذیرا باشد.

اگر شما برای شرکت، سازمان یا موسسه خود به خدمات مالی یا مالیاتی نیاز دارید، شرکت حسابداری آرمان ناب با سالها سابقه در این زمینه، آماده یاری شما در این حوزه می باشد.

کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید تا همکاران ما یک مشاوره تخصصی به شما ارائه کنند. برای برقراری تماس روی یکی از شماره های زیر کلیک یا لمس کنید.

عناوین این گفتار:

نکات مربوط به میزان مالیات خدمات نقل و انتقال خودرو

در پی اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو نکات و قوانین جدیدی نیز به وجود آمده‌اند که فرایند پرداخت مالیات را تحت تأثیر قرار داده‌اند. در زمینه تعیین هزینه مالیات به فاکتور بسیار زیادی پرداخته می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به روش تعیین هزینه مالیات برای خودروهای خارجی و ایرانی اشاره کرد.

برای تعیین مالیات ماشین‌های خارجی ۲ درصد قیمت آن محاسبه می‌شود و در صورتی که ماشین شما تولید داخل باشد، به اندازه یک درصد قیمت آن مالیات تعیین می‌شود. به این ترتیب باید این نکات را پیش از اقدام برای پرداخت مالیات مد نظر داشته باشید. در خصوص ارائه اطلاعات دقیق به مشتریان سامانه‌هایی برای استعلام هزینه‌های مالیاتی ایجاد شده‌اند. قوانین مربوط به اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو برای فرایند تعویض پلاک توسط فروشندگان اجرا خواهند شد.

اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

نگاه کلی به قوانین مالیاتی

به طور کلی در کشور ما در ازای خرید و فروش هر چیزی باید مالیات مرتبط با آن نیز پرداخت شود. در مراحل خرید خودرو، خرید و فروش املاک و… نیز به این مسئله توجه می‌شود. در این زمینه سؤالات بسیاری از سوی مشتریان مطرح می‌شوند. برخی در خصوص این که پرداخت این مالیات‌ها بر عهده خریدار است یا فروشنده سؤالاتی را جویا می‌شوند.

فروشندگان وسایل نقلیه خارجی و داخلی پیش از اجرای فرایند تعویض پلاک باید مالیات مربوط به آن را نیز بپردازند. به این ترتیب این وظیفه از نظر قانون بر عهده فروشندگان است. در صورتی که به پرداخت این مالیات‌ها توجه نداشته باشید، در لیست بدهکاران مالیاتی قرار می‌گیرید. بر اساس قوانینی که اخیراً در کشور ما وضع شده‌اند، بدون پرداخت مالیات امکان تعویض پلاک وجود ندارد.

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

در خصوص اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو توجه به روند پرداخت این هزینه‌ها نیز اهمیت دارد. برای این منظور باید وارد سامانه مربوط به آن شوید. سایت cartransfer.tax.gov.ir روند پرداخت مالیات تعویض پلاک را برای متقاضیان تسریع می‌کند. در این سایت می‌توانید به صورت آنلاین مبلغ تعیین شده برای مالیات را بپردازید.

با استفاده از این روش‌های آنلاین نیاز به حضور در محل برای پرداخت مالیات‌های تعیین شده نخواهید داشت. به این ترتیب در زمان شما به شدت صرفه جویی می‌شود. قوانین اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، وظیفه پرداخت این مالیات‌ها را نیز بر عهده پلیس راهنمایی و رانندگی گذاشته است. برای پرداخت این مبالغ باید چند مرحله ساده را پشت سر بگذارید.

روش پرداخت مالیات اتومبیل

در حین بستن قولنامه فروش خودرو به تمامی فاکتورهای مربوط به فروش وسایل نقلیه اشاره می‌شود. گاها در خصوص پرداخت مالیات‌های مربوطه نیز بندهایی ذکر می‌شوند. در خصوص پرداخت مالیات تعیین شده باید به روش‌های مربوط به پرداخت آنلاین هزینه‌ها توجه داشته باشید. 

برای این منظور ابتدا به آدرس سایت نام‌برده‌شده مراجعه کنید. در پی اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو سامانه‌های مربوط به پرداخت این هزینه‌ها نیز با تغییراتی مواجه شده‌اند.

در سامانه پیش رو با سه گزینه مودی مالیاتی، به منزله فروشنده، همکار سازمان، استعلام پرداخت مالیات و… روبه‌رو می‌شوید. هر یک از این سه گزینه برای اجرای خدمات به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای پرداخت مالیات باید بخش مودی مالیاتی را انتخاب کنید. سپس باید در سامانه ثبت نام نمایید.

سایت پرداخت مالیات خودرو

در بخش ثبت نام اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی دریافت می‌شوند. در بخش بعدی وارد سربرگ ورود می‌شوید و رمز ورود ۶ رقمی را دریافت خواهید کرد. این رمز به شماره موبایل شما ارسال خواهد شد. سپس بر روی دکمه آبی کلیک کرده و از بخش ورود به سامانه به پرتال خود وارد شوید. سپس از منوی سمت راست گزینه نقل و انتقال جدید را انتخاب کنید. فرایند محاسبه مالیات تعیین شده برای شما نیز در پی محاسبات تخصصی انجام می‌گیرد.

سایت پرداخت مالیات خودرو

محاسبه مالیات برای انتقال خودرو

قطعاً برای بسیاری از مراجعین این سؤال مطرح شده که نحوه محاسبه مالیات‌های انتقال خودرو به چه صورت است؟ در این زمینه به نرخ مالیات تعیین شده در زمستان سال گذشته توجه می‌شود. این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی مانند سال تولید خودروی مورد نظر، ایرانی و خارجی بودن آن، قیمت ماشین، مدل اتومبیل و… در این زمینه تأثیرگذار خواهند بود.

در صورتی که وسیله نقلیه شما قدیمی باشد، هزینه‌های کمتری برای مالیات آن پرداخت خواهید کرد. در صورتی که خودروی جدید و یا تازه ساخت دارید، هزینه بالاتری برای مالیات آن پرداخت خواهید کرد. در صورتی که ۶ سال از عمر اتومبیل شما گذشته باشد، تقریباً ۱۰ درصد هزینه مالیات آن کاهش می‌یابد. در صورتی که اتومبیل شما مربوط به بیشتر از ۶ سال پیش باشد، ۴۰ درصد از مالیات مربوط به آن کسر می‌شود.

پس از گذشت ۷ سال از عمر اتومبیل، روند کاهش مالیاتی برای آن متوقف خواهد شد. سازمان امور دارایی و اقتصاد کشور جداولی از ارقام مالیات اتومبیل‌ها را پس از اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو ارائه کرده است که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این موارد دقت داشته باشید.

استعلام پرداخت مالیات خودرو

برای این که هزینه انتقال سند خودرو را در فرایند معامله مشخص کنید، باید به مالیات‌های تعیین شده و پرداخت آن‌ها نیز توجه داشته باشید. برای استعلام این هزینه‌ها نیز باید به سایت نام‌برده‌شده مراجعه کرده و این فرایند را دنبال کنید. این فرایند مشابه با روش پرداخت مالیات است و از گزینه‌های مشابه در سایت برای استعلام استفاده می‌شود.

با این تفاوت که در بخش سه گزینه باید به گزینه استعلام پرداخت مالیات مراجعه کنید. در صفحه بعدی باید اطلاعات مربوط به صاحب فعلی خودرو را وارد کنید. شماره پلاک ماشین، کد ملی صاحب خودرو و کدهای امنیتی نیز در این بخش وارد می‌شوند و فرایند استعلام را ساده‌تر می‌کنند. پس از طی این مراحل استعلام مالیات مورد نظر به دست می‌آید.

حذف مالیات خودرو

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، قوانین جدید نشان دهنده اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو هستند. از این رو به صورت قانونی امکان حذف مبالغ مالیاتی وجود ندارد. این قانون در همه کشورها اجرا می‌شود و به صورت سالانه هزینه‌هایی برای انتقال وسایل نقلیه پرداخته خواهد شد. 

این هزینه با مبالغی که به دلالان این عرصه پرداخت می‌شود تفاوت دارد. این مسئله عضو جدایی‌ناپذیر خدمات انتقال وسایل نقلیه به شمار می‌رود. شما با استفاده از برخی راهکارها قادر به کاهش این مبالغ خواهید بود. اما امکان حذف آن‌ها به طور کلی وجود ندارد.

در این زمینه برخی از وسایل نقلیه معاف از مالیات خواهند بود. این موارد جزئی شامل وسایل نقلیه نظامی می‌شوند که هزینه‌های مالیاتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. خودروها و موتورسیکلت‌هایی که پلاک نظامی دارند، شامل این قوانین مالیاتی نخواهند شد. در این خصوص اتومبیل‌های مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیز مورد توجه قرار می‌گیرند. 

در این مناطق نیز قوانین مالیاتی اجرا نمی‌شوند و خودروهایی که در این مراکز خرید و فروش می‌شوند، مالیات نخواهند داشت.

اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

عواقب عدم پرداخت هزینه‌های مالیاتی انتقال خودرو

در صورتی که مالکین خودروها موتورسیکلت‌ها به هر دلیلی از پرداخت هزینه‌های مالیاتی خود سر باز بزنند، بی شک عواقبی شامل حال آن‌ها خواهد شد. پس از تعیین قوانینی در خصوص پرداخت مالیات برای انتقال خودرو دیگر اجرای فرایند تعویض پلاک خودرو بدون پرداخت این هزینه‌ها غیر ممکن خواهد بود. به این ترتیب در روند معاملات وسایل نقلیه نیز مشکلات عمده‌ای گریبان گیر افراد خواهد شد. کسانی که از مالیات‌های تعیین شده سر باز بزنند، بی شک در لیست بدهکاران دولتی و مالیاتی ثبت می‌شوند.

این افراد تا زمانی که هزینه‌های مالیات تعیین شده را پرداخت نکنند، قادر به خروج از کشور نخواهند بود و این مسئله مشکلاتی برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. به این ترتیب تبعیت از قانون اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو بسیار مهم تلقی می‌شود و باید به این قوانین احترام گذاشته شود. لازم به ذکر است تا زمانی که افراد بدهی خود را به دولت صاف نکنند، قادر به خروج از کشور نیز نخواهند بود.

ماده ۳۰ مالیات بر ارزش افزوده

در تعیین هزینه‌های مالیاتی مربوط به انتقال وسایل نقلیه باید به ماده‌های قانونی تعیین شده در این حیطه توجه ویژه‌ای داشته باشید. بر اساس این ماده قانونی برخی از اتومبیل‌ها شامل مالیات نخواهند شد. از میان آن‌ها می‌توان به ماشین‌های راه‌سازی، کارگاهی، شناورها و… اشاره کرد که مالیاتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. در خصوص خودروهای صفر کیلومتر نیز قوانین پرداخت مالیات به گونه‌ای متفاوت اجرا می‌شوند.

در این زمینه هزینه‌های مالیاتی بر عهده کارخانه سازنده خواهد بود. شرکت‌های مونتاژ کننده یا وارد کننده‌های خودرو موظف خواهند بود که این هزینه‌ها را بر اساس نرخ نامه‌های دولتی تعیین شده پرداخت نمایند. در صورتی که خریداران قصد فروش خودروی صفر خود را داشته باشند، باید هزینه‌های مالیاتی مربوط به آن را نیز پذیرا باشند.

نکات مربوط به تعیین مالیات خودرو

نوبت دهی تعویض پلاک در این زمینه یکی از موارد اساسی قوانین مالیاتی به شمار می‌رود. افراد بدون دریافت نوبت آنلاین قادر به استفاده از خدمات نخواهند بود و بدون پرداخت مالیاتی فرایند نوبت گیری نیز انجام نمی‌شود. 

افراد بدهکار مالیاتی قادر به انجام برخی از فعالیت‌ها در عرصه تجارت نخواهند بود. مبلغ مالیات پرداختی شما مستقیماً به خزانه دولت واریز خواهد شد. به این ترتیب اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو برای استفاده‌های دولتی از هزینه‌های مالیاتی انجام شده است.

جمع بندی

در این مطلب در خصوص قوانین مربوط به پرداخت مالیات‌های انتقال وسایل نقلیه بررسی شدند. هر یک از این قوانین از ارزش قابل توجهی در سیستم مالیاتی کشور ما برخوردار هستند که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. مالیات برای همه خودروها در کشور ما تعیین می‌شود و در این زمینه هیچ استثنایی نیز وجود ندارد. در خصوص پرداخت هزینه‌های مالیاتی باید به مبالغ تعیین شده توجه کرده و آن‌ها را با استفاده از روش‌های یاد شده در این گزارش استعلام کنید. به این ترتیب فرایند پرداخت نیز کار ساده‌تری خواهد شد و مشکلات مالیاتی پیش رو به وجود نمی‌آیند.  

با ورود به سایت cartransfer.tax.gov.ir و وارد کردن اطلاعات نامبرده در گفتار می توانید به راحتی مالیات خود را پرداخت کنید.

 این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی مانند سال تولید خودروی مورد نظر، ایرانی و خارجی بودن آن، قیمت ماشین، مدل اتومبیل و… در این زمینه تأثیرگذار خواهند بود.

این مالیات برعهده فروشنده خودرو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *